Προς το περιεχόμενο

Engl Fireball 100 vs Evh 5150III vs Marshall Jvm205H



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω ολους  ,

 

 

Αλλο ενα συγκριτικο μεταξυ ενισχυτων που κοστιζουν περιπου τα ιδια... 100 πανω , 100 κατω... Ακουστε ηχαρες που βγαζουν και οι 3 και αφου καταληξετε στο τελος θα σας αποκαλυψω και κατι... 8) 8)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σουπερ σφιχτος και καφρικος ο Μαρσαλλ! Σα να σου βγαζει τη γλωσσα εξω!

Πολυ ισορροπημενος ο Peavey. Ο Engl μου ακουγοταν σα λασπη.

 

Συμφωνώ με τους χαρακτηρισμούς . Ο 5150 είναι fender πλέον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα έχω πει και στον Άρη προσωπικά...ο JVM είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται για να παίζει τα πριόνοαιζντερθιλίκια του ;D Και φυσικά μπορείς να παίξεις και πολλά άλλα πράγματα με επιτυχία! Ο 5153 είναι εντελώς μοντέρνος ενισχυτής και τέλειος για καφρίλες, death, metalcore κλπ και γενικά για παχύ-ογκώδη ήχο! Ο ENGL* δεν είναι για πουθενά!

 

*Έτσι για την ιστορία...είδα Stratovarius την προηγούμενη παρασκευή και κιθαρίστας έπαιζε με Powerball...πάλευες για να καταλάβεις τι έπαιζε στην κιθάρα...δεν κόβουν καθόλου καλά (υπάρχουν και μοντέλα-εξαιρέσεις βέβαια)! Mόνο για ηχογράφηση λένε αλλά κι αυτή με πολύ πείραγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα έχω πει και στον Άρη προσωπικά...ο JVM είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται για να παίζει τα πριόνοαιζντερθιλίκια του ;D Και φυσικά μπορείς να παίξεις και πολλά άλλα πράγματα με επιτυχία! Ο 5153 είναι εντελώς μοντέρνος ενισχυτής και τέλειος για καφρίλες, death, metalcore κλπ και γενικά για παχύ-ογκώδη ήχο! Ο ENGL* δεν είναι για πουθενά!

 

*Έτσι για την ιστορία...είδα Stratovarius την προηγούμενη παρασκευή και κιθαρίστας έπαιζε με Powerball...πάλευες για να καταλάβεις τι έπαιζε στην κιθάρα...δεν κόβουν καθόλου καλά (υπάρχουν και μοντέλα-εξαιρέσεις βέβαια)! Mόνο για ηχογράφηση λένε αλλά κι αυτή με πολύ πείραγμα!

 

Εντάξει ρε παίχτη συμφωνώ αλλά υπάρχουν και συγκροτήματα όπως οι στρατοβαριους που δεν θέλουν η κιθάρα να γαζωνει και να φαίνεται τόσο πολυ αλλά να δίνει ένα γενικότερο συναίσθημα όγκου . Οπότε αυτό οι ενγκλ το πετυχαίνουν . Είναι και αυτός ο άσχετος ο τιμο τολκι που δεν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παίχτη συμφωνώ αλλά υπάρχουν και συγκροτήματα όπως οι στρατοβαριους που δεν θέλουν η κιθάρα να γαζωνει και να φαίνεται τόσο πολυ αλλά να δίνει ένα γενικότερο συναίσθημα όγκου . Οπότε αυτό οι ενγκλ το πετυχαίνουν . Είναι και αυτός ο άσχετος ο τιμο τολκι που δεν ...

 

1ον) Ο Τolkki έχει φύγει εδώ και καιρό από τους Stratovarius!

 

2oν) Mάλλον δεν έχεις ακούσει ποτέ Stratovarius για να το λες αυτό...οι παραγωγές στα album τους είναι άψογες, ειδικά σε drums και κιθάρες, οι οποίες γαζώνουν ανελέητα και κόβουν απίστευτα! Oι ΕΝGL έχουν μια σάπια μπασίλα χωρίς μεσαία, καμιά σχέση με όγκο, γι'αυτό θάβονται οι κιθάρες! Οι κιθάρες έχουν μεσαίο ήχο σαν όργανα και όταν τονώσεις αυτές τις συχνότητες έχεις όγκο, όχι με τις χαμηλές! Εάν τονώσεις πολύ τις χαμηλές τότε έμπλεξες με του μπασίστα και σε έθαψε τόσο απλά!

 

Πρέπει επειγόντως να live-Άρης, θα τα ακούσεις όλα εντελώς διαφορετικά και θα αλλάξεις νοοτροπία σε πολλά θέματα! Αλλιώς συμπεριφέρεσαι μέσα σε μια μπάντα και αλλιώς παίζοντας μόνος σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) Ο Τolkki έχει φύγει εδώ και καιρό από τους Stratovarius!

 

2oν) Mάλλον δεν έχεις ακούσει ποτέ Stratovarius για να το λες αυτό...οι παραγωγές στα album τους είναι άψογες, ειδικά σε drums και κιθάρες, οι οποίες γαζώνουν ανελέητα και κόβουν απίστευτα! Oι ΕΝGL έχουν μια σάπια μπασίλα χωρίς μεσαία, καμιά σχέση με όγκο, γι'αυτό θάβονται οι κιθάρες! Οι κιθάρες έχουν μεσαίο ήχο σαν όργανα και όταν τονώσεις αυτές τις συχνότητες έχεις όγκο, όχι με τις χαμηλές! Εάν τονώσεις πολύ τις χαμηλές τότε έμπλεξες με του μπασίστα και σε έθαψε τόσο απλά!

 

Πρέπει επειγόντως να live-Άρης, θα τα ακούσεις όλα εντελώς διαφορετικά και θα αλλάξεις νοοτροπία σε πολλά θέματα! Αλλιώς συμπεριφέρεσαι μέσα σε μια μπάντα και αλλιώς παίζοντας μόνος σου!

 

Και γιατι δεν μου το είπες ρε γιδι προχθές που σου έλεγα για τον τολκι ότι εχει φύγει και ζω στο κόσμο μου ; Βασικά το παραδέχομαι έχω να ακούσω απο το 1999 ... Οπότε έχω χάσει την επαφή με το γκρουπ ... Τώρα για τα live-aris ( ωραίο λογκο ) δεν το είχα σκεφτεί , έχω κάνει στο παρελθόν με decent εξοπλισμο και έβγαινε μια χαρα πάραυτα . Peavey bandit 112 ουκ ολίγες φορές και ο ήχος ήταν αρκουντος ικανοποιητικός . Πιστεύω λοιπόν ότι ενώ όταν ήμουν 20 χρόνων εβγαινα και έπαιζα με τον μπάντιτ και είχα μια χαρα ήχο , δεν μπορω να σκεφτώ ότι θα έχω ολόκληρο engl και δεν θα βγάλω ηχαρα ... Γνωρίζω ότι δεν κόβουν σύμφωνοι ... Τα έχω γράψει κατα καιρούς και για ενγκλ και μπουγκι ρεκτο , όμως είναι η φιλοσοφία τους τέτοια . Εμένα μου αρέσει αυτή η μπασιλα των ενγκλ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει επειγόντως να live-Άρης, θα τα ακούσεις όλα εντελώς διαφορετικά και θα αλλάξεις νοοτροπία σε πολλά θέματα! Αλλιώς συμπεριφέρεσαι μέσα σε μια μπάντα και αλλιώς παίζοντας μόνος σου!

 

 

 

+10000000

Εγω παντος ψηφιζω

Βoogie....

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ οι red hot chilli peppers me marshall επαιξαν στην αθηνα αλλα δεν ακουγεσ κιθαρα πουθενα.μια χαρα ειναι οι engl,αναλογα πιο ηχοχρωμα προτιμας.αλλιως δεν θα επαιζαν 400 μπαντες με αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ οι red hot chilli peppers me marshall επαιξαν στην αθηνα αλλα δεν ακουγεσ κιθαρα πουθενα.μια χαρα ειναι οι engl,αναλογα πιο ηχοχρωμα προτιμας.αλλιως δεν θα επαιζαν 400 μπαντες με αυτους.

 

Ετσι..

εγω ειχα τον fireball 60 watt  με την 2x12 slant της engl καποτε και εσπερνε..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου