Προς το περιεχόμενο

Korg M1 review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχιζουμε με τα vintage reviews απο τον αγαπητο μας Katsunori Ujiie.image.png

Αυτη τη φορα μας δειχνει το κλασσικο Korg M1 (1988-1994). Το review εγινε στις 21/7/2013.

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έτσι μπράβο, φτιάξε μας πρωινιάτικα, πόρωσε μας περισσότερο  ;D παρεπιπτόντως ο συγκεκριμένος τύπος μοιάζει πολύ σε έναν θείο μου. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ένα ιστορικό μηχάνημα. Ακόμα θυμάμαι εκφράσεις θαυμασμού, σοκ και δέος  ;D, από όσους έρχονταν σε επαφή μαζί του. Δεν ήταν οι ήχοι του, αν και φυσικά είχε κορυφαίους ήχους για την εποχή: Ηταν η δυνατότητα να κάνεις ενορχηστρώσεις με αυτό, πράγμα που ήταν ανήκουστο σε μηχάνημα που μπορούσες, έστω με προσπάθεια, να αποκτήσεις. Σήμερα υπάρχει ένα DAW για τον καθένα μέσα από τα PC, είναι δύσκολο να εξηγήσεις το πόσο εξωγήινο φαίνονταν τότε ένα workstation σαν το M1. Respect στην Korg  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όργανο αυτό σημαίνει πολλά για εμένα.

 

Υπηρξε αντικείμενο του πόθου μου το 1989 αν θυμαμαι καλα, οντας πιτσιρικάς το ειδα στην εκθεση για πρώτη φορα και φανταζε τοσο αναγεννησιακο αλλα και απλησίαστο γιατι δεν υπήρχε περιπτωση οι γονεις μου τοτε να μου το επαιρναν γιατι η τιμη του ηταν για τα δεδομενα της εποχης υπερογκη για ενα μεσο παιδι, ακομα και για επαγγελματια.

 

Το απωθημενο αυτο το ικανοποιησα φετος μεσω των αγγελιων του noiz και ειναι ωραιο τα παιδικα σου ονειρα να γινονται πραγματικοτητα ακομα και ως μεγάλο παιδι,

 

Για σημερα φαντάζει παρωχημένο, η μικρή του κυριως πολυφωνία το περιορίζει γιατι οι δυνατοτητες διαμορφωσης των ήχων το κρατάνε μέσα στο παιχνιδι και επίσης υπαρχουν όλα τα expansion ήχων που εβγαλε η korg γι αυτο πλέον δωρεάν για να εγκατασταθουν μεσα του μεσω midi  απο το pc μας, αλλα και πολλά set up τρίτων που ενισχυουν την παλλέτα του και το κανουν αξιομαχο για οποιοδηποτε στυλ μουσικης μεχρι και σημερα.

 

Δικαίως κατεχει τον τίτλο θρυλικο και εχει χρησιμοποιηθει κατα κορων στις παραγωγες της δεκαετιας του 90, σε πολλα τραγουδια αναγνωριζεις το ηχοχρωμά του, ακομα και στην preset μορφη.

 

Αυτο που θα επισημανω εγω ειναι η στιβαρη του αισθηση, αισθηση μιας αλλης εποχής, η πολύ καλη αισθηση των πληκτρων που σε "εμπνεουν" να παίξεις και να το ευχαριστηθείς κι εσύ, η δομη του μενου που παρολο το μικρο μεγεθος της οθονης και των γραμματοσειρων σε βοηθαει με τα αντιστοιχα κουμπια να εχεις γρηγορη προσβαση στις παραμετρους και ελλειπώς αλλα ικανοποιητική  real time διαμορφωση των ηχων.

 

Eγω το χρησιμοποιώ ως master keyboard σημερα γιατι μου δινει ακριβως αυτη τη νοσταλγικη αισθηση, με εμπνεει να παιξω, και αναδεικνύει και περισσότερο την χρηση των vst instrument's μου, μάλιστα δεν μπορουσα να μην υποκείψω απο την μερα που το απέκτησα στην χρηση ηχων του στις δημιουργιες μου, γιατι ειναι πραγματικα καλοί, αρκετά ζεστοι για sample playback synth

 

"To M1 πουλησε συνολικα 250.000 κομματια απο την μερα που κυκλοφορησε μεχρι την μερα που σταματησε να παραγεται "

(το τελευταίο πηγή wikipedia)

 

Ευχαριστω τον φιλο waterfall που μου εδωσε την ευκαιρια με αυτο το ποστ να πω λιγα λογια και εγω για ενα μηχανημα που θαυμαζω και τωρα το χαιδευω γλυκα εδω που καθομαι και το φτυνω μην το ματιάσω γιατι ειναι γερικο.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το Μ1 και αφησε το δικο του χρωμα και ιστορια.

 

Αντε Waterfall βαλε και κανα video με το korg wavestation που μαρεσει πολυ και ειναι ενας ακομα θρυλος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δε wavestation αλλα και το m1 ειναι ευχης εργο που ειναι διαθεσιμα στην korg legacy και korg legacy digital edition ως vst και standalone instruments.

 

Ιδιαιτερα το wavestation ειναι τρομερο σε δυνατοτητες, το δουλευω ως vst και εχω επισης τις περισσοτερες βιβλιοθηκες του και ειναι τοσο κοντα στο πραγματικο, σαν να εχεις το οργανο. να δουμε και το review του, οπως λεει ο φιλος ο foxxx!!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δε wavestation αλλα και το m1 ειναι ευχης εργο που ειναι διαθεσιμα στην korg legacy και korg legacy digital edition ως vst και standalone instruments.

 

Ιδιαιτερα το wavestation ειναι τρομερο σε δυνατοτητες, το δουλευω ως vst και εχω επισης τις περισσοτερες βιβλιοθηκες του και ειναι τοσο κοντα στο πραγματικο, σαν να εχεις το οργανο. να δουμε και το review του, οπως λεει ο φιλος ο foxxx!!!

 

                     

 

                                                  8) ;) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαγε ΠΟΛΥΣ κοσμος ΨΩΜΑΚΙ με αυτο το εργαλειο (και εγω βεβαια)..δεν υπηρχε περιπτωση να βρεις δουλεια σε "μαγαζι" χωρις αυτο (και το αραβοτουρκικο "πακετο" βεβαια μια και χωρις αυτο δεν "ελεγε".. ;D)  .Ακομα το εχω σε καποια ντουλαπα στο σπιτι των γονέων μου...το Σαββατο που θα παω θα το αναζητησω...Thank you KORG!

 

Νομιζω δε οτι ειναι το  bestselling synthesizer ολων των εποχων.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου