Προς το περιεχόμενο

Korg M1 review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@foxxx  ψηνω εναν φιλο να μου σκοτωσει ενα sy-77,

το dx 7 το τιμω και αυτο στην software μορφη (FM-7) του που ειναι πιο ευχρηστη και εχω και επισης πολλα απο τα patches που ειχαν κυκλοφορησει για τη hardware μορφη του και το FM-7 τα διαβαζει

  Ειμαι και εγω λατρης επισης της fm synthesis, δεν θα μπορουσα αλλιως αλλωστε.

 

Ωραιο το SY-77  ;)

 

Αν καποτε μπορεσω μιας και απο yamaha ειμαι μια χαρα με το cs6x και το motif es θα κοιταγα για Korg wavestation,Z1 η και Roland D-50,JD-800

Καταλογος επιθυμιας  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...ψηνω εναν φιλο να μου σκοτωσει ενα sy-77...

οταν με το καλο το αγορασεις (στο ευχομαι) ξεχνα DX7 και FM7.

To SY77 ειναι η χαρα του προγραμματιστη. Μονο κοιτα μη κομπλαρεις γιατι η FM που εχει πανω το SY77 ειναι κατι μιλια ανωτερη ενος DX7, και με δεδομενο οτι η FM του DX7 ειναι "παλουκι"....

Σου ευχομαι πραγματικα να το αγορασεις, ειναι ενα απο τα πλεον Top synths που εχουν βγει ποτε, και αν του παρεις τον "αερα" θα το κρατησεις για μια ζωη, γιατι ειναι ενα synth για μια ζωη, μονο με την FM του να ασχοληθεις θα βγαζεις ηχους για χρονια.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα συμφωνησω τα μεγιστα για το SY 77.

 

Στην αρχη με ειχε ζορισει αρκετα, αλλα οταν το εμαθα, εμεινε για παντα διπλα μου. ;D

 

 

 

 

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ειναι ενα synth για μια ζωη, μονο με την FM του να ασχοληθεις θα βγαζεις ηχους για χρονια.

 

Δηλαδή πόσο διαφορετικούς ήχους μπορεί να βγάλει έτσι ώστε να βγάζει ήχους για τόσο πολύ καιρό; Μιλάμε για εντελώς διαφορετικούς ήχους ή ουσιαστικά ίδιους ηχους με ελαφριές παραλλαγές κάποιων παραμέτρων; Διότι τέτοιους ήχους μπορεί να αποδόσει και το απλούστερο σύνθ, δηλαδή κάποιους ήχους και πολλές παραλλαγές αυτών των λίγων ήχων. Είναι η FM σύνθεση τόσο βαθιά ώστε να δίνει εντελώς νέους ήχους σε βάθος χρόνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η FM σύνθεση τόσο βαθιά ώστε να δίνει εντελώς νέους ήχους σε βάθος χρόνου;

Ναι ειναι. Εδω ακομα και ενα 4-Operator FM synth να εχεις (οπως το DX21 για παραδειγμα) μπορει να ψιλοχαθεις. Πολυ ισχυρα synths αλλα και πολυ "παρεξηγημενα", γιατι ξεφευγουν απο την απλη αφαιρετικη συνθεση ηχου που ειχαν/εχουν συνηθισει οι περισσοτεροι. Αυτα τα synths δεν εχουν καν φιλτρα για να καταλαβεις. :P (τα SY77/99 εχουν, και εκει η FM παει ακομα πιο περα...)

Ξεχνα την κλασσικη ρουτινα Oscillator-Filter-Amp.

 

Τα FM ειναι εντελως διαφορετικα, και το οτι πουλησαν σαν τρελα ηταν γιατι την εποχη που βγηκαν ηταν κατι το εντελως νεο/φρεσκο, με εντελως νεο και διαφορετικο ηχο και με απιστευτες δυνατοτητες σε σχεση με τα αναλογικα και η τιμη τους ηταν σχετικα χαμηλη. Eνα DX7 κοστιζε 2000$ το 1983, τρελα λεφτα αλλα οχι τοσο τρελα σε συγκριση με κατι αναλογικες "πατατες" της εποχης. Σημερα δεν θα πουλαγαν ουτε 100 κομματια γιατι ολοι εχουν συνηθισει σε αλλες ευκολιες, λιγοι ειναι αυτοι που θα κατσουν κατω και θα ασχοληθουν σοβαρα με τη συνθεση ηχων ενος FM synth. Αξιζουν μια θεση σε οποιοδηποτε synth setup γιατι ειναι synths με χαρακτηρα και μεγαλες δυνατοτητες. Αρκει να ασχοληθει καποιος μαζι τους και δεν θα το μετανιωσει.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη με ειχε ζορισει αρκετα, αλλα οταν το εμαθα, εμεινε για παντα διπλα μου. ;D

+1.

Εγω ο μ@λ@κ@ς που πουλησα το δικο μου και ακομα (με) βριζω. ;D Εντελως αψυχολογητη ενεργεια, μας εφαγε βλεπεις το gas... ::)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεεε... τωρα θα περιαυτολογησω, δεν αντεχω.

Εχω παιξει στα SY παλια.

Και επειδη ειμαι natural....

 

Δεν γεννηθηκε το workstation, το synth η το αρμονιο που δεν μπορω να το προγραμματισω σε οποιοδηποτε mode, οποιαδήποτε page του, και να του βγαλω τα μεγιστα δυνατα.

  Μεθοδικο διαβασμα των επεξηγηματικων review της εποχης (περιοδικο ΜΟΥΣΙΚΗ λολ), ατελειωτος πειραματισμος,  τα τελευταια 30 χρονια με εκαναν αυτο που ειμαι σημερα.... δηλαδή ενα τιποτα.

 

Το sy77 θα γινει σκλαβα μου............ αμα το δωσει.

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν γεννηθηκε το workstation, το synth η το αρμονιο που δεν μπορω να το προγραμματισω σε οποιοδηποτε mode, οποιαδήποτε page του, και να του βγαλω τα μεγιστα δυνατα.

Σίγουρα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα ομορφα πραγματα......... μιας και το οικονομικο ειναι πλεον δυσκολο μας βλεπω ολους για μεταχειρισμενες παλιες αγαπες  8)

 

Γουσταρωωωωω  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου