Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με χρεωστική στον Thomann


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Έχω παραγγείλει κάποια πράγματα και με ενημέρωσαν σήμερα οτι:

 

Hello there

 

we wanted to send your order out today but unfortunately we couldn΄t charge your card as it didn΄t work for some reason.

 

Please check your card and let me know by email or give me a call. It΄s also possible to pay by bank transfer or another card.

 

Thank you very much

 

Sebastian Hofmann

 

 

 

Tel: +0049/9546/9223-845

Fax: +0049/9546/6774

[email protected]

www.thomann.de

 

Τους πήρα τηλέφωνο και τους ρώτησα τι πρόβλημα υπάρχει με την κάρτα μου και μου είπαν οτι απλά "δεν φαίνεται στο σύστημά τους".Μου πρότειναν να χρησιμοποιήσω άλλη πιστωτική και μάλιστα να τους δώσω τα στοιχεία από τηλεφώνου για συντομία ή να κάνω bank transfer...

 

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο?Τι να κάνω?Ευχαριστώ

 

Α,η κάρτα είναι χρεωστική από την Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μου έχει τύχει, αλλά λόγω έλλειψης επαρκούς ποσού για την αγορά...

 

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο... :?

 

Μίλησες με την τράπεζα blue;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,σήμερα το μεσημέρι μου έστειλαν το mail από Thomann και δεν προλάβαινα να πάω να ρωτήσω.Φυσικά θα πάω τη Δευτέρα,αλλά τι μπορεί να έχει συμβεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτωντας ότι δεν έχεις υπερβεί την ημερομηνία λήξης της :lol: , δεν έχω ιδέα...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εμένα έτυχε να κάνω μια παραγγελία και ενώ στείλαν το 90% των προιόντων για το υπόλοιπο 10% συνάντησαν πρόβλημα στο να χρεώσουν την κάρτα ενώ το 90% το χρέωσαν κανονικά.Διαπίστωσα ότι μόλις έβαλα επιπλέον λεφτά στην κάρτα καθαρά προληπτικά ότι χρεώθηκε κανονικά και υπέθεσα ότι απλώς θα χρειαζόταν επιπλέον κάποιο ποσό για να γίνει η δουλειά.

 

Αυτό ακριβώς το mail στείλαν και μένα μόνο που έγραφαν "couldn't charge your card".

 

Ένα άλλο παράδοξο που έγινε είναι ότι απο ένα άλλο κατάστημα online ενώ έδωσα τα στοιχεία και μου είπαν είναι λάθος μετά απο κανα 2 μέρες χωρίς να αλλάξω τίποτα στα στοιχεία η κάρτα χρεώθηκε κανονικά και παρέλαβα τα πράματα.

 

Εγώ έχω Electron απο Alpha Bank.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις χρεωστικές, που δεν είναι πιστωτικές, και σε visa electron που είναι δημοφιλής αλλά και σε χρεωστικές από άλλες τράπεζες δεν τις δέχονται όλα τα καταστήματα που δέχονται όμως visa ή άλλη πιστωτική.

Κάτι λέει και η ίδια εταιρία visa αυτό. (λέει δηλαδή πως δεν είναι ίδιες οι επιχειρήσεις που δέχονται electron visa και visa classic η gold).

Εμένα σε κατάστημα στο ίντερνετ που είχε απευθείας φόρμα, όχι όπως του thoman, δεν δέχτηκε τις electron από την πειραιώς και από την eurobank που έχω με το που περνούσα τον αριθμό κάρτας. Τελικά ψώνισα με την visa clasic από εκεί.

Ακριβώς το λόγο που γίνεται αυτό εκτός από τις πληροφορίες που βρήκα στη σελίδα της visa , www.visa.com δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Αγγελόπουλος μου είχε αναφέρει κάποιοα στιγμή τηλεφωνικά ότι δε δέχονται όλες τις Electron Visa...

 

Aυτό μου το ανέφεραν και μένα,ξέχασα να σας το πω.Αλλά όχι οτι δεν δέχονται τη δική μου...οτι απλά έχει ξανατύχει πολλές φορές με Electron VISA.

 

Ωραία,λοιπόν δεν φταίει η κάρτα/τράπεζα ,απλά δεν τη δέχονται στον Thomann.Εγώ τι να κάνω?Να τους δώσω άλλα στοιχεία κάρτας και μάλιστα από τηλεφώνου?Δεν είναι ρίσκο? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... μου έτυχε ακριβώς το ίδιο (αγορά από τόμαν, αποτυχημένη χρέωση χρεωστικής electron visa πειραιώς) αρχές Σεπτεμβρίου.

Δύο άλλες αγορές που είχα κάνει τον Ιανουάριο του 2006 και τον Απρίλη του 2005 ολοκληρώθηκαν χωρίς πρόβλημα.

Αν και πήρα τηλ. στην Πειραιώς, δεν έβγαλα άκρη γιατί συνέβη αυτό. Ακόμα μου απαντούν από το τμήμα πελατών ... :roll:

 

Τεσπα, το πρόβλημά μου το έλυσα τηλεφωνώντας στον υπάλληλο του τόμαν, ο οποίος με "προώθησε" στο λογιστικό τμήμα.

Εκεί, ο λογιστής προσπάθησε ξανά να χρεώσει την κάρτα, αφου τσεκάραμε ξανά τα στοιχεία. Χρειάζονται μόνο ο αριθμός της κάρτας και η ημερομηνία λήξης. Για λόγους ασφαλείας, ο λογιστής μού είπε τον μισό αριθμό και εγώ τον υπόλοιπο. Το μηχάνημα τού έβγαζε "card not accepted".

Τελικά του έδωσα τον αριθμό και την ημερομηνία άλλης κάρτας τηλεφωνικα και η παραλαβή έγινε τις επόμενες μέρες.

 

Επίσης, νομίζω ότι ο τομαν δεν θα έμπαινε στη διαδικασία να δοκιμάσει να χρεώσει μια κάρτα που δεν δέχεται εξ αρχής... Αν έχω κάτι νεότερο από Πειραιώς θα ενημερώσω.

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο thomann δεν γνωρίζει αν η κάρτα σου θα γίνει αποδεκτή η όχι,όπως και οποιοδήποτε άλλο μαγαζί.Αυτοί απλώς περνάνε τον αριθμό της κάρτας στο μηχάνημά τους.

Στην πραγματικότητα δεν είναι θέμα της ίδιας της Πειραιώς,αλλά της Visa.

 

Επειδή μου έχει συμβεί και μένα παρόμοιο περιστατικό,προτιμώ να στέλνω εμβάσματα μέσω winbank.Η χρέωση είναι 3μιση ευρώ για έμβασμα μέχρι 12500,αν θυμάμαι καλά.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου