Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Axon Ax 100 MK II και GK-2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το εξής πρόβλημα. Εχω το Axon Ax 100 MK II και τον Roland GK-2 μαγνητη. Ενω μπορω και ακουω ολους τους ηχους του axon, δεν μπορώ να ακουσω καθολου την κιθαρα μου (είτε στο mix ειτε στο guitar selection του Roland GK-2). Δηλαδη σε καποια κομματια θελω να εχω και τον ηχο απο το synth αλλα και την αναλογικη κιθαρα μου. Εχω δοκιμασει να συνδεσω την κιθαρα απευθειας με τον Roland GK-2 (το mini jack), εχω δοκιμασει να συνδεσω την κιθαρα με το guitar output του axon, ακομα και το mini jack του Roland GK-2 με το guitar output του axon. Για να βγαλω τον ηχο εστω των synth εχω συνδεσει τον ενισχυτη με το soundboard Right (mono) του axon. Εχει κανεις καμια ιδεα αν κανω κατι λαθος ή εχει θεμα ο Roland GK-2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα συνδέσεις:

1. Την έξοδο της κιθάρας στην είσοδο του GK-2 (mini jack).

2. Την έξοδο mono του Axon στην πρώτη είσοδο του ενισχυτή.

3. Την έξοδο guitar output του Axon στην δεύτερη είσοδο του ενισχυτή.

 

Από τον επιλογέα SYNTH-MIX-GUITAR του GK-2 επιλέγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω να αναφέρεις κάπου το 13 pin midi καλώδιο.

 

Επειδή υποθέτω ότι η συνδεσμολογία και η λειτουργία είναι παρόμοια με των Roland τότε:

 

To Jack του GK-2 πηγαίνει στο jack input της κιθάρας σου. Ο GK-2 συνδέεται με το AXON με το 13pin cable. O GK-2 έχει έναν τριθέσιο επιλογέα από όπου μπορείς να επιλέξεις το μαγνήτη της κιθάρας (Guitar), τον midi μαγνήτη (synth) ή και τα 2 μαζί (mix). Με το synth volume κάνεις αυτό που φαντάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω να αναφέρεις κάπου το 13 pin midi καλώδιο.

μπορω και ακουω ολους τους ηχους του axon

Πώς αλλιώς θα άκουγε? ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι βλεπω σε φωτο του axon δεν εχει κανενα αλλο guitar INPUT εκτος του 13pin.

Αρα,προφανως το να συνδεσεις κιθαρα ή mini jack του gk στο guitar OUTPUT ειναι εντελως λαθος.

Φανταζομαι οτι ο μονος τροπος με τον οποιο μπαινει το σημα των μαγνητων της κιθαρας στο axon ειναι μεσω του gk και του 13pin.

Αρα εφοσον στο gk εχεις γυρισμενο το διακοπτη σε guitar pickup ή mix τοτε αν εχεις ανοιχτο το volume της κιθαρας τοτε το σημα σου μεταφερεται κανονικα στο axon. Σιγουρεψου οτι το jack σε minijack (απο την κιθαρα στο gk) ειναι ενταξει.

Απο εκει και περα δεν ξερω αν το axon επεξεργαζεται σαν το vg και το σημα των μαγνητων ή δουλευει μονο σαν midi,στην πρωτη περιπτωση προφανως θα εχει στο menou του τις αντιστοιχες ρυθμισεις,στη δευτερη θα πρεπει να παιρνεις το σημα της κιθαρας (μαγνητων) αυτουσιο στο guitar output.(προφανως αν εισαι γυρισμενος σε mix ή σε guitar pickup στο gk)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις. Για να βοηθησω περισσοτερο σας επισυναπτω τις φωτο απο το axon, του fender champion 100 ενισχυτη μου και το GK-2. Εννοειται οτι εχω συνδεσει το 13pin γι' αυτο αλλωστε εχω και τους ηχους απο το synth. Φιλε Μανώλη φαινεται να ξερεις κατι παραπανω αλλα δεν καταλαβα ποια ειναι η εξοδος mono του axon.

AXONAX100.jpg.6729bd8abbbccd460637f7fafd8e4046.jpg

Fender-Champion-100-Amp_011.jpg.0d6ea6cb4d04c200e7476d31dd50cb84.jpg

7cd1be10-4998-4911-89ef-d317e68a83fd_large.jpeg.a5e201fa90f61c7b60da0fd5e72d040a.jpeg

20160617_120655.thumb.jpg.ccb27e8df8adc5ba80e69154a5434b84.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φιλε Μανώλη φαινεται να ξερεις κατι παραπανω αλλα δεν καταλαβα ποια ειναι η εξοδος mono του axon.

 

3. Την έξοδο guitar output του Axon στην δεύτερη είσοδο του ενισχυτή.

 

Αυτή που λέει [GUITAR OUTPUT] και βρίσκεται δίπλα στην τροφοδοσία [POWER], στο πίσω μέρος του AXON τελευταίο δεξί βύσμα, δεξιά της φωτό που ανέβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειδες την εικονα του ενισχυτη μου, δεν εχει 2 εισοδους για κιθαρα (και βεβαια θα επρεπε να λειτουργει το μηχανημα με μια εισοδο στον ενισχυτη. Η ερωτηση μου για την mono εξοδο του axon ειχε να κανει με την 2η απαντηση σου

2. Την έξοδο mono του Axon στην πρώτη είσοδο του ενισχυτή.

Εκτος αν συνδεσω το soundboard right mono με το aux του ενισχυτη και το guitar output του axon με το input του ενισχυτη. Αυτο δεν το δοκιμασα. Λετε να κανει ετσι δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς που δεν ξέρουμε από αυτά γιατί δεν έχουμε δουλέψει ποτέ με midi πεταλιέρες  (;D) θα σου έλεγα να αφήσεις καταρχήν τον ενισχυτή και να μας πεις αν βάλεις ακουστικά ακούς τον φυσικό ήχο της κιθάρας στη θέση guitar? Γιατί αν δεν ακούς τότε το πρόβλημα είναι στο καλώδιο που συνδέεις τον gk2 με την κιθάρα ή στις ρυθμίσεις του Axon. Στη δεύτερη περίπτωση κάπου θα υπάρχει το manual online οπότε κατέβασε το και κάνε ότι λέει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου