Προς το περιεχόμενο

My Donna-cigaret13


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κομμάτι αυτό το έγραψα πριν ~2,5 χρόνια, την τότε version την είχα ανεβάσει στο Νοιζ, εδώ:  http://www.noiz.gr/index.php?topic=196008.0    Μετά από ένα βιαστικό format του pc, πριν 2 χρόνια "έχασα" (ό μ@λ@κ@ς...) όλα τα αρχεία των tracks μου, ανάμεσά τους και αυτό. Επειδή το συγκεκριμένο track είναι απ'τα αγαπημένα δικά μου είπα να το ξαναγράψω γιατί η τότε παραγωγή ήταν Γ.Τ.Π....Έτσι κι έγινε, δεν με πήρε πολύ όλες οι κιθάρες είναι (σχεδόν) ίδιες εκτός της lead, ως συνήθως (πάντα δηλαδή..) τα σόλα μου είναι αυτοσχεδιασμοί. Το κομμάτι, όπως έγραφα τότε, "μοιάζει" με το My Belladonna των UFO (δεν το έκανα επίτηδες, έτσι βγήκε), γι αυτό κι ο τίτλος.  Υ.Γ. Το "αμοκ" το απέφυγα.... ::) :P                                                      https://soundcloud.com/cigaret13/my-donna

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο κομμάτι, ωραία παιξίματα και για άλλη μια φορά τα κατάφερες πολύ καλά με τη home παραγωγή.

 

Η παρατήρησή μου, τώρα που σε έχω ακούσει αρκετά, είναι η εξής: Μου δίνεις την εντύπωση ότι διακατέχεσαι από συνθετικό άγχος και εξηγούμαι: Βάζεις συχνά, διαφορετικά θέματα (αρμονικά-μελωδικά-ρυθμικά) μέσα στα κομμάτια σου γεγονός το οποίο από μόνο του μπορεί να είναι καλό. Η ένστασή μου είναι ότι το κάνεις βιαστικά χωρίς κάποιου είδους ομαλή μετάβαση. Εξ ου και το συνθετικό άγχος που ανέφερα, σα να πρέπει δηλαδή να μπουν οπωσδήποτε 3-4 πολύ διαφορετικές ιδέες σε κάθε κομμάτι και να βιάζεσαι να τις ενσωματώσεις μην και βαρεθεί ο ακροατής.

 

Στο παρόν π.χ πριν καν κλείσει το πρώτο λεπτό, έχεις ήδη περάσει στο τρίτο θέμα. Η γενική αίσθηση που μου αφήνει προσωπικά αυτό, είναι ότι δεν προλαβαίνω. Δε με αφήνεις δηλαδή να συνδεθώ και να εμπεδώσω αλλά με πετάς στο επόμενο σε στυλ "πάρε κι αυτό".

 

Η άποψή μου είναι ότι πρέπει να κρατάς τα θέματά σου περισσότερο και να είναι λιγότερα. Αν δε, είναι εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους, θέλει ιδιαίτερη προσοχή η μετάβαση. Χρειάζονται αρμονικές-ρυθμικές "γέφυρες" δηλαδή. Βέβαια, ξαναλέω, αυτή είναι η προσωπική μου αισθητική άποψη.

 

Αυτά σκέφτηκα ακούγοντας τη Donna σου. Α και το αρχικό όντως ψιλοθυμίζει beladonna αλλά όχι σε βαθμό παρεξήγησης και είναι πολύ ωραίο. Μόνο να μας το άφηνες και λιγάκι παραπάνω...  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτη σου έχω πει ότι αυτό είναι το αγαπημένο μου κομμάτι σου;

Στο λέω τώρα λοιπόν! Μπράβο ρε φίλε! :D

Ναι, μου το ξαναείπες παλαιότερα σε άλλο post Jimmy..... ;) 8) Thanks..... :D  την Yamaha την πήρες τελικά.... ::) ;D

Η παρατήρησή μου, τώρα που σε έχω ακούσει αρκετά, είναι η εξής: Μου δίνεις την εντύπωση ότι διακατέχεσαι από συνθετικό άγχος και εξηγούμαι: Βάζεις συχνά, διαφορετικά θέματα (αρμονικά-μελωδικά-ρυθμικά) μέσα στα κομμάτια σου γεγονός το οποίο από μόνο του μπορεί να είναι καλό. Η ένστασή μου είναι ότι το κάνεις βιαστικά χωρίς κάποιου είδους ομαλή μετάβαση. Εξ ου και το συνθετικό άγχος που ανέφερα, σα να πρέπει δηλαδή να μπουν οπωσδήποτε 3-4 πολύ διαφορετικές ιδέες σε κάθε κομμάτι και να βιάζεσαι να τις ενσωματώσεις μην και βαρεθεί ο ακροατής.

Ότι λες στο bolt......Πέρα από αυτό, μεγάλο μείον μου αλλά "βαριέμαι" (σε εισαγωγικά) να αναπτύσσω τα θέματα που γράφω, το βρίσκω πολύ πιο εύκολο να "κολλάω" πολλά και διάφορα μέρη σε ένα track. Εννοείτε ότι έχεις δίκιο Σπύρο και τα posts σου πάντα to the point. Έχουν βέβαια  γνώση οι φύλακες γι αυτό που γράφεις, παρ'όλο που δεν κάνουν τίποτα γι αυτό.... Όπως όμως σου έχω ξαναγράψει, το γούστο μου κάνω, σε διαφορετική κατάσταση τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά, νομίζω.......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι, μου το ξαναείπες παλαιότερα σε άλλο post Jimmy..... ;) 8) Thanks..... :D  την Yamaha την πήρες τελικά.... ::) ;D Ότι λες στο bolt......Πέρα από αυτό, μεγάλο μείον μου αλλά "βαριέμαι" (σε εισαγωγικά) να αναπτύσσω τα θέματα που γράφω, το βρίσκω πολύ πιο εύκολο να "κολλάω" πολλά και διάφορα μέρη σε ένα track. Εννοείτε ότι έχεις δίκιο Σπύρο και τα posts σου πάντα to the point. Έχουν βέβαια  γνώση οι φύλακες γι αυτό που γράφεις, παρ'όλο που δεν κάνουν τίποτα γι αυτό.... Όπως όμως σου έχω ξαναγράψει, το γούστο μου κάνω, σε διαφορετική κατάσταση τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά, νομίζω.......

 

Ασ'τον αγόρι μου, αυτός είναι της ποπ. Δεν μας καταλαβαίνει

εμάς τους προχωρημένους. ;D ;D ;D

 

(αν και το τελευταίο του πόνημα έχει στοιχεία που δείχνουν πως πρόκειται

για δωδεκαφθογγιστή με μπλουζ προσωπείο! Διπλοπρόσωπο φίδι! ;D ;D ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"βαριέμαι" (σε εισαγωγικά) να αναπτύσσω τα θέματα που γράφω

Κι όμως Φώτη, ένα πολύ μεγάλο μέρος από το "ζουμί" βρίσκεται ακριβώς εκεί.

Μην το χάνεις, είναι κρίμα.

Κάντο και σαν παιχνίδι, για πλάκα ρε αδερφέ.

 

Κατά τ' άλλα συμφωνώ και με τους δύο Σπύρους που διαφωνούν μεταξύ τους. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειμαστε εμεις οι προγκστερς,α)δε μας καταλαβαινουν οι υπολοιποι β)οταν προγκαρουμε,αλλοτε μας δενει το γλυκο(θεματα) κι αλλοτε οχι(αναθεματα). ;D ;D

 

Περα απο πλακα κι οπως εχουμε ξανασυζητησει Φωτη,χρησιμοποιεις αρκετα διαφορετικα θεματα μεσα στα κομματια σου που καποιες φορες δενουν καλα και δινουν τον ιδιαιτερο χαρακτηρα στο γραψιμο σου.

Αλλοτε οχι και τοσο,πραγμα που δυσκολευει το ακουσμα,στα δικα μου αυτια τουλαχιστον.

 

Θα συμφωνησω με το Σπυρο(JJ) οτι αν κρατουσες τη Μπελαντονα σε ολο το κομματι θα ηταν ακομα καλυτερα,θα το προτιμουσα και του λογου μου.

Και αναπτυξε το.

Ισως γι'αυτο το προηγουμενο σου,με το οριτζιναλ μπακιτρακι που ειχες βαλει μου φανηκε απο τα καλυτερα σου διοτι ερεε το παιξιμο και το τρακ,φαινοταν να μην το σκεφτεσαι τοσο.

 

Θα συμφωνησω ομως και με τον αλλο Σπυρο(pipityri) επειδη συμφωνει μαζι του ο Φουζιος και παντα συμφωνω με τον Φουζιο οταν συμφωνουμε. ;D ;D ;D ;D

 

Για μενα ομως το σημαντικοτερο ειναι αυτο

το συγκεκριμένο track είναι απ'τα αγαπημένα δικά μου

 

κι αυτο

Το γούστο μου κάνω

και καλα κανεις.

Αφου γουσταρες,αρκει και περισσευει.

 

Το "αμοκ" το απέφυγα.... ::) :P                                                      

 

Κακως,αμοκ στη μουσικη=καλο πραμα υπο συνθηκες. ;D ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα συμφωνησω με το Σπυρο(JJ) οτι αν κρατουσες τη Μπελαντονα σε ολο.....

 

 

Ρε προγκόφρικια, αφήστε ήσυχη τη Belladona τη βασίλισσα τσι Πανκ λαίμαι. Αν και δεν νομίζω να ομιλούμε περί της ιδίας  ;D ;D ;D

Ουραία παραγωγή, διαπιστώνω βελτίωση, λίγο μεγαλύτερη φυσικότητα στα τούμπανα. Το άσθμα δεν αντέχει κριτικής ως προς τη σύνθεσις, είναι για προγκομεταλλόφρικα σα και του λόγου σου Τζιμπουρ  ;D ;D ;D

BellaDonna32.jpg.ab1442bc4f2261277398991b5184a94a.jpg

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασ'τον αγόρι μου, αυτός είναι της ποπ. Δεν μας καταλαβαίνει

εμάς τους προχωρημένους. ;D ;D ;D

Έτσι, έτσι, Σπύρο....Το λέει και η ιστορία, ανά τους αιώνες πάντα τα μεγάλα μυαλά (τους μπροστά της εποχής τους ντέ...) δεν τα παίρναν στα σοβαρά.... :-X ;D

Κι όμως Φώτη, ένα πολύ μεγάλο μέρος από το "ζουμί" βρίσκεται ακριβώς εκεί.

Μην το χάνεις, είναι κρίμα.

Κάντο και σαν παιχνίδι, για πλάκα ρε αδερφέ.

Τώρα που το διαβάζω, Στράτο, λέω έτσι είναι, πόσο δίκιο έχεις κ.τ.λ.....όταν όμως θα κάτσω να γράψω...... :-\ :-[ ::) ???  Για να δούμε στο επόμενο.... :-X

Ετσι ειμαστε εμεις οι προγκστερς,α)δε μας καταλαβαινουν οι υπολοιποι β)οταν προγκαρουμε,αλλοτε μας δενει το γλυκο(θεματα) κι αλλοτε οχι(αναθεματα). ;D ;D

+1111  Μεγάλα και ολόσωστα λόγια Γιώργο ;) :D
αμοκ στη μουσικη=καλο πραμα υπο συνθηκες. ;D ;D ;D ;D
Το θέμα μου είναι, αυτές τις συνθήκες πως τις ξεχωρίζω;  :-[ :o ;D

Ρε προγκόφρικια, αφήστε ήσυχη τη Belladona τη βασίλισσα τσι Πανκ λαίμαι. Αν και δεν νομίζω να ομιλούμε περί της ιδίας  ;D ;D ;D

Ουραία παραγωγή, διαπιστώνω βελτίωση, λίγο μεγαλύτερη φυσικότητα στα τούμπανα. Το άσθμα δεν αντέχει κριτικής ως προς τη σύνθεσις, είναι για προγκομεταλλόφρικα

 Samy ποια είναι η Belladonna που αναφέρεσαι; χωρίς πλάκα δεν την έχω υπόψη μου! Όσο για την τόσο εμπεριστατωμένη και αποθεωτική κριτική, σου είμαι υπόχρεος......! ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου είναι, αυτές τις συνθήκες πως τις ξεχωρίζω;  :-[ :o ;D  

 

Ευκολο.

Αν δεις την ωρα που παιζεις οτι αρχιζουν οι γυρω σου να "αραιωνουν",σε εχει πιασει ηδη.Λαθος συνθηκες. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου