Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με χρεωστική στον Thomann


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Αγγελόπουλος μου είχε αναφέρει κάποιοα στιγμή τηλεφωνικά ότι δε δέχονται όλες τις Electron Visa...

 

Aυτό μου το ανέφεραν και μένα' date='ξέχασα να σας το πω.Αλλά όχι οτι δεν δέχονται τη δική μου...οτι απλά έχει ξανατύχει πολλές φορές με Electron VISA.

 

Ωραία,λοιπόν δεν φταίει η κάρτα/τράπεζα ,απλά δεν τη δέχονται στον Thomann.Εγώ τι να κάνω?Να τους δώσω άλλα στοιχεία κάρτας και μάλιστα από τηλεφώνου?Δεν είναι ρίσκο? :roll:[/quote']

 

Πάντως πριν κανένα 6μηνο αγόρασα από Thomann με Visa Electron Πειραιώς (δηλαδή ακριβώς ο δικός σου "συνδυασμός") και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά !!! Ότι γράφει electron visa δεν πάει να πέι ότι κάνει και για αγορές μέσω διαδικτύου !!! πχ εγώ έχω και της Eurobank και δεν κάνει , αλλά της alpha κάνει . Πρέπει να ρωτάτε την τράπεζα εάν κάνει για αγορές μέσω Internet .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα!

 

1ον. Δεν χρειάζετε να θέσεις ημερίσιο όριο αγορών υπάρχει αυτόματα από τη τράπεζα και διαφέρει από τράπεζα σε τράπεζα και από τύπο συναλλαγής. Μπορεί να είναι 300-600-1000 ευρώ. Βέβαια μπορείς να το αλλάξεις αλλά καλύτερα να μην είναι μεγάλο, 1000 ευρώ είναι οκ. Αν θέλεις να κάνεις μεγαλύτερες αγορές ζητάς να στα χρεώσουν σε δύο-τρείς παρτίδες πρίν σου τα στείλουν.

 

2ον Υπάρχουν 3ών ειδών Electron(VISA) και Μaestro(Mastercard) κάρτες, που εκτώς από αναλήψεις και συνδέσεις με λογαριασμούς χωρίζονται στις εξείς κατηγορίες:

Ι. For electronic Use Only.

II. For electronic use και σε καταστήματα που υπάρχει το σήμα electron/maestro και

ΙΙΙ. Μόνο για αγορές σε καταστήματα που υπάρχει το σήμα electron/maestro.

 

Πως καταλαβαίνουμε τι κάρτα έχουμε? Στις δύο πρώτες περιπτώσεις η κάρτα μας από πίσω πρέπει να έχει ένα 3ψήφιο αριθμό (CVC2)

cvc_code.jpg και να έχει κανονική ημερομηνία λήξης, όχι πχ 01/99

Αν δεν υπάρχει τότε η κάρτα μας κάνει μόνο για αγορές σε φυσικά καταστήματα, αν είναι μόνο για ηλεκτρονική χρήση τότε αναγράφεται πάνω for electronic use only.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν με την κάρτα αυτή έχω αγοράσει πράγματα από το ιντερνετ...

Τα πρ'αγματα στον Thomann κοστιζαν 290ε οπότε δε νομίζω να υπήρχε πρόβλημα ορίου.

Ακύρωσα κυρίως επειδή με τσάντισαν που τους έστειλα mail με την απόφασή μου να ξανακάνω την αγορά με άλλον αριθμό αλλά μέσω ίντερνετ και όχι από το τηλέφωνο και δεν μου απάντησαν και χρειάστηκε να τους ξαναπάρω. :evil:

 

Φυσικά και θα πάω στην τράπεζα να δω αν ξέρουν να λύσουν το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως καταλαβαίνουμε τι κάρτα έχουμε? Στις δύο πρώτες περιπτώσεις η κάρτα μας από πίσω πρέπει να έχει ένα 3ψήφιο αριθμό (CVC2)

cvc_code.jpg και να έχει κανονική ημερομηνία λήξης' date=' όχι πχ 01/99

Αν δεν υπάρχει τότε η κάρτα μας κάνει μόνο για αγορές σε φυσικά καταστήματα, αν είναι μόνο για ηλεκτρονική χρήση τότε αναγράφεται πάνω for electronic use only.[/quote']

 

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Εγώ έχω Attica Gift Card και η ημερομηνία λήξης της είναι της μορφής "11/06".

Παρόλα αυτά, ψωνίζω κανονικότατα από παντού (Thomann, ebay/paypal, Rockinger, amazon κλπ) ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

πριν δυο περιπου εβδομάδες πήγα στην Πειραιώς να ρωτήσω γιατί δεν γινότανε χρέωση από το θωμά.

Μετά από τις ερωτήσεις επιπέδου νηπιαγωγείου : "Είχατε αρκετό υπόλοιπο στον λογαριασμό σας; κλπ." η υπάλληλος έστειλε εμειλ στα κεντρικά.

Σήμερα μίλησα πάλι μαζί της και μου είπε το εξής:

 

Ο θωμάς διαθέτει διαφόρων ειδών P.O.S. (point of sales) μηχανάκια. Μέσα στα διάφορα είδη POS υπάρχει και κάποιο το οποίο αναφέρεται ως "Marketing" και είναι εκείνο με το οποίο οι συναλλαγές είναι επιτχής.

 

Δεν έψαξα για περισσότερες λεπτομέρειες. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα για το πως δουλεύει το σύστημα "Έμπορος - VISA - Τράπεζα - Πελάτης" θα μπορούσε να μας διαφωτίσει περισσότερο.

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου