Προς το περιεχόμενο

Gretsch-o-tele project!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς πόσες μοίρες ειναι η κλίση στο headstock?

 

Πολύ καλή ερώτηση μάστορα...

 

Αν μάντευα θα έλεγα το πολύ 7-8 αλλά αν ξέρει κάποιος ας μας πει .. ???

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 273
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λόγω διακοπών έμεινα μέρες μακριά από το εργαστήριο και επεξεργάστηκα αρκετά το πρότζεκτ. Σήμερα πήρα και έβενο για την ταστιέρα. Λέω να κάνω κάποιες αλλαγές και να αφήσω τελικά το ήδη υπάρχον σώμα και να αρχίσω από την αρχή.

 

Σκέφτομαι κάτι πιο κοντά στο CS. Πιο hollow κατάσταση με set neck , shorter gibson scale και κλίση στο headstock όπως επίσης και το παρακάτω Β16. Κρίμα να το κατακρεουργήσω αλλά...

 

15880d1312466134-b16-custom-esquire-little-bigsby-007.jpg

 

Tι λέτε?? Για σώμα λέω να χρησιμοποιήσω μαόνι frame σχεδόν όλο hollow (λέω να προσπαθήσω για trestle bracing ή να βάλω πχ ψυχή (ένα κομμάτι μαόνι τετράγωνο κάτω από τη γέφυρα που θα ενώνει τοπ και μπακ...) Για τοπ και μπακ έχω διαθέσιμα δύο bookmatched κομμάτια korina σε πάχος 1 εκ. Ίσως παίρνουν carving όσο για ένα τέλε σώμα αν αφήσεις 2 χιλιοστά στην άκρη... .Είναι σχετικά άχρωμα και πιστεύω άνετα θα παίρναν το vintage orange top look που ψάχνουμε... αλλιώς πρέπει να κάνω κάτι με το maple που ήδη έχω αλλά είναι 2 εκ σε πάχος....Το binding το έχω ήδη πάρει... QS maple έχω αρκετά κομμάτια για μανίκι και με δυνατότητα γωνίωσης...

 

Θα τα ξεδιαλύνω και θα ενημερώσω. Οποιεσδήποτε προτάσεις ευχαρίστως να τις διαβάσω!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Nα τα μας...

 

φτου κι απ' την αρχή, χαρά στο κουράγιο σου!

 

Θα πετσοκόψεις το B-16 βρε αθεόφοβε? (αν το 'χεις ήδη και σου κάθεται γιατί όχι? αν όμως σκοπεύεις να το πάρεις γι' αυτό το σκοπό, γιατί δεν προσαρμόζεις τα σχέδιά σου σε κάτι που δεν θα χρειαστεί πολλή μετατροπή?)

 

Επίσης, υπ' όψιν ότι το bridge που πάει σετ μ' αυτό το tremolo, είναι compensated για G-wound, αν δεν το γνωρίζεις ήδη..

 

Το korina μια χαρά είναι, αν δε σκοπεύεις να το κουρμπάρεις πολύ.

 

Όσον αφορά το trestle bracing ή ψυχή, η προσωπική μου άποψη είναι ότι 'πνίγει' το όργανο. Το μόνο που προσφέρει είναι ασφαλή στήριξη της γέφυρας και του καπακιού. Κατά τα άλλα, αυτό το απ' ευθείας ζευγάρωμα καπακιού και πλάτης, νιώθω ότι αφαιρεί ένα μεγάλο ποσοστό από την ελεύθερη δόνηση του οργάνου. Σχεδόν πάει στράφι η ακουστική προσέγγιση ενός τέτοιου οργάνου και η επιπλέον εργασία που απαιτείται γι' αυτό.

 

Για να το εξηγήσω πιο απλά, το όργανο γίνεται solid χάνoντας τα πλεονεκτήματα της solid κατασκευής και ταυτόχρονα είναι semi-acoustic, χωρίς όμως τις ιδιότητες ενός τέτοιου οργάνου.Loose-loose situation δηλαδή... ;D

 

Αυτά βέβαια είναι προσωπικές προτιμήσεις-παρατηρήσεις και είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικές.

 

Επίσης, αν έχεις σκοπό να δώσεις έντονο semiacoustic χαρακτήρα, ίσως είναι καιρός να δοκιμάσεις τέτοια κατασκευαστική προσέγγιση. Side bending κτλ...όχι τίποτα, μην πάει στράφι τόσο ksylo με ρουταρίσματα...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα τα μας...

 

φτου κι απ' την αρχή, χαρά στο κουράγιο σου!

 

Θα πετσοκόψεις το B-16 βρε αθεόφοβε? (αν το 'χεις ήδη και σου κάθεται γιατί όχι? αν όμως σκοπεύεις να το πάρεις γι' αυτό το σκοπό, γιατί δεν προσαρμόζεις τα σχέδιά σου σε κάτι που δεν θα χρειαστεί πολλή μετατροπή?)

 

Επίσης, υπ' όψιν ότι το bridge που πάει σετ μ' αυτό το tremolo, είναι compensated για G-wound, αν δεν το γνωρίζεις ήδη..

 

Το korina μια χαρά είναι, αν δε σκοπεύεις να το κουρμπάρεις πολύ.

 

Όσον αφορά το trestle bracing ή ψυχή, η προσωπική μου άποψη είναι ότι 'πνίγει' το όργανο. Το μόνο που προσφέρει είναι ασφαλή στήριξη της γέφυρας και του καπακιού. Κατά τα άλλα, αυτό το απ' ευθείας ζευγάρωμα καπακιού και πλάτης, νιώθω ότι αφαιρεί ένα μεγάλο ποσοστό από την ελεύθερη δόνηση του οργάνου. Σχεδόν πάει στράφι η ακουστική προσέγγιση ενός τέτοιου οργάνου και η επιπλέον εργασία που απαιτείται γι' αυτό.

 

Για να το εξηγήσω πιο απλά, το όργανο γίνεται solid χάνoντας τα πλεονεκτήματα της solid κατασκευής και ταυτόχρονα είναι semi-acoustic, χωρίς όμως τις ιδιότητες ενός τέτοιου οργάνου.Loose-loose situation δηλαδή... ;D

 

Αυτά βέβαια είναι προσωπικές προτιμήσεις-παρατηρήσεις και είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικές.

 

Επίσης, αν έχεις σκοπό να δώσεις έντονο semiacoustic χαρακτήρα, ίσως είναι καιρός να δοκιμάσεις τέτοια κατασκευαστική προσέγγιση. Side bending κτλ...όχι τίποτα, μην πάει στράφι τόσο ksylo με ρουταρίσματα...

 

To λυπάμαι και γω το B16 έχω δύο Β5 που κάθονται...

 

Με τρώει το τελευταίο όπως κατάλαβες... πάμε για side bending iron δηλαδή?? Λες να την κάνω εντελώς hollow!? Άψυχη??  ;D  Φοβάμαι μην... τσαλακώσει! Πόσο πρέπει να είναι το καπάκι για να μη σκευρώσει? Εδώ πάλι έχουμε δύο τινά. Να κουρμπαριστεί μόνο το πάνω μέρος και το κάτω να είναι φλατ ή να γίνει όλο ομοιόμορφο??? Food for thought!!

 

Yπόψη η '66 gretsch που έχω έχει trestle bracing με sustain και λίγο μουσικό feedback και όχι τόσο jazz χαρακτήρα αλλά είναι Rockabilly machine δεν καταλαβαίνει τη μία της!

 

Λοιπόν έχω άδεια, είναι επιτέλους ευκαιρία να τα πούμε από το εργαστήρι! Αν έχεις όρεξη για ερωτήσεις !    :o :o :o :o :o  Αν είσαι Δευτέρα-Τρίτη πρωί εντός λέω να σκάσω μύτη.

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τη κάνεις εντελώς ακουστική θα πρέπει ναχει και λίγο ξύλο πάνω της να έχει και solid body χαρακτήρα με τοσο μέταλο που σκέφτεσαι να βάλεις χρειάζεται και το ξύλο ;D

 

Να κάνεις curved μόνο το πάνω το κάτω άστο επίπεδο,απο πάνω Gretch απο κάτω Tele :D

 

Τα πλαινά αντι να τα σκάψεις κόψτα στη κορδέλα και άστα στα 10-12 χιλ γύρω γύρω.

 

Χαιρετώ τη Σαλονικιώτικη ομάδα αν ανέβω κάποιο ΣΚ θα είστε πάνω?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τη κάνεις εντελώς ακουστική θα πρέπει ναχει και λίγο ξύλο πάνω της να έχει και solid body χαρακτήρα με τοσο μέταλο που σκέφτεσαι να βάλεις χρειάζεται και το ξύλο ;D

 

Να κάνεις curved μόνο το πάνω το κάτω άστο επίπεδο,απο πάνω Gretch απο κάτω Tele :D

 

Τα πλαινά αντι να τα σκάψεις κόψτα στη κορδέλα και άστα στα 10-12 χιλ γύρω γύρω.

 

Χαιρετώ τη Σαλονικιώτικη ομάδα αν ανέβω κάποιο ΣΚ θα είστε πάνω?

 

hmmmmm έχω καταμπερδευτεί αλλά είναι ενδιαφέρουσες οι ιδέες keep 'em coming!!

 

Η πρώτη μου σκέψη ήταν κι εμένα αυτό που λέει ο Νάσος αλλά και μια ακουστικοειδής κατασκευή έχει ενδιαφέρον... Να δούμε , έτσι και αλλιώς για υβρίδιον πάμε οπότε φαντάζομαι ότι οι επιλογές είναι ανοικτές σε τέτοιες custom δουλειές!  ;D ;D

 

Πάρε τηλέφωνο και κανονίζουμε καφέ!! 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αργυρη "χαρα στο κουραγιο σου" και απο μενα μιας και θα ξεκινησεις σωμα απο την αρχη :D

 

Προσωπικα θα προτημουσα αυτο που περιγραφει και ο Νασος.

58647d1284670515-looking-specific-guitar-pic-orange-gretsch-tele-hybrid-gretele-jpg

 

Θα εχει ΚΑΙ χαρακτηρα ΚΑΙ ακουστικη.  ;) Think about it !!!

Επισης αλλη 1 επιλογη ειναι το σωμα να ρουταριστει σε στυλ hollow (οπως στην spalted maple) και το καπακι 2 χιλιοστα  ;)

Υποψιν οτι δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο που λεω παραπανω αλλα θα μου αρεσε σαν ιδεα  :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις δοκίμασα το B5 σε κούρμπα και μια χαρά κάθεται. Ίσως φτιάξω μια βάση και το βιδώσω εκεί που μπαίνει το strap peg με μεντεσέ. Λέω να μη το κατακρεουργήσω αλλά απλά να αφαιρέσω το roller ή να περάσω τις χορδές από πάνω όπως στη φωτό...

 

 

bar2l.jpg

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου