Προς το περιεχόμενο

Gretsch-o-tele project!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Για κόλλα χρησιμοποίησα μίγμα ασετόν και yellow wood glue (titebond). Διάβασα ότι δεν ''βάφει'' το ξύλο και αφού το δοκίμασα σε σκραπ (και δουλεύει) το εφήρμοσα με πολύ καθαρά θα έλεγα αποτελέσματα! Βέβαια θέλει ΚΑΙΡΟ να στεγνώσει καλά , λέω να το αφήσω καμιά εβδομάδα....

 

που το διάβασες ρε θηρίο ολο εκπλήξεις είσαι για δώσε κανα λινκ  :D

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 273
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το binding θα δειχνει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ οταν βαφει με το καλο ολο το οργανο  ;)

2πλο δεν ειναι το binding ?

 

Oh yes διπλό όπως στην κανονική που έχω, αν πετύχω και το πορτοκαλό, με το καλό, θα ειναι καλή φάση!

Έφτιαξα και το μανικάκι της ΠΡΣ σήμερα, οπότε της περνάω τάστα την επόμενη φορά που θα δουλέψω μες στη βδομάδα. Οπότε μετά θέλει να κολλήσω το νεκ και είναι έτοιμη και η δικιά σου! (πλην το βάψιμο....)

 

NASO δε θυμάμαι λινκ αλλά έχει καιρό που το είχα δει στο τελεκάστερ φόρουμ. ΔΕΝ ΈΒΑΛΑ Super Glue γιατί θα πότιζε στο flame maple. Το καλύτερο βέβαια είναι το binding cement ή UHU Hart, έχει στα μαγαζιά μοντελισμού. Μερικοί πολύ υπομονετικοί χρησιμοποιούν μόνο ασετόν, έτσι κολλάει στο κσύλο αν λιώσει... Θα δείξει, σε σκραπ μου πήγε καλά, αν τώρα ξεκολλήσει από βδομάδα τι να πω, ευτυχώς πήρα τρία ζευγάρια άσπρο-μαύρο φιλέτο...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh yes διπλό όπως στην κανονική που έχω, αν πετύχω και το πορτοκαλό, με το καλό, θα ειναι καλή φάση!

Έφτιαξα και το μανικάκι της ΠΡΣ σήμερα, οπότε της περνάω τάστα την επόμενη φορά που θα δουλέψω μες στη βδομάδα. Οπότε μετά θέλει να κολλήσω το νεκ και είναι έτοιμη και η δικιά σου! (πλην το βάψιμο....)

 

NASO δε θυμάμαι λινκ αλλά έχει καιρό που το είχα δει στο τελεκάστερ φόρουμ. ΔΕΝ ΈΒΑΛΑ Super Glue γιατί θα πότιζε στο flame maple. Το καλύτερο βέβαια είναι το binding cement ή UHU Hart, έχει στα μαγαζιά μοντελισμού. Μερικοί πολύ υπομονετικοί χρησιμοποιούν μόνο ασετόν, έτσι κολλάει στο κσύλο αν λιώσει... Θα δείξει, σε σκραπ μου πήγε καλά, αν τώρα ξεκολλήσει από βδομάδα τι να πω, ευτυχώς πήρα τρία ζευγάρια άσπρο-μαύρο φιλέτο...

Nice  ;)

Προσωπικα οταν ειχα επιχειρησει σε ενα μπουζουκι να βαλουμε binding (ειχε ξεκολλησει το παλιο) το εκανα με ασετον.....Δεν θελει υπομονη τρελη.....Θελει να εισαι με το ματι καρφωμενο και οταν δεις πως αρχιζει και επιδρα το κολλας στο ξυλο και ΑΜΕΣΩΣ χαρτοταινια για να μην ξεκολλησει.......Τουλαχιστον αυτη την μεθοδο χρησημοποιει και ο Κατοχιανος που ειναι master στα μπουζουκια  :D :D :D (και στους μπαγλαμαδες σαν εμενα  ;D )

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! Φατάζομαι καλή φάση θα είναι να διαλύσεις το υλικό του binding σε ασετόν και να το χρησιμοποιήσεις σαν κόλλα αλλά εδώ φοβήθηκα μη μπερδευτεί η φάση με το διπλό. (Αν και λογικά λίγο scraping θα την έλυνε τη φάση. Τέλος πάντων αν μου βγει μούφα η φάση θα εφαρμόσω τον τρόπο που μόλις ανέφερα που είναι μια παραλλαγή του κλασικού...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εύγε Αργύρη.

 

Σε βρίσκω μεθοδικό και διαβαστερό.

 

Για τα bindings, μην παιδεύεσαι με αλχημείες(το binding cement δεν μου δούλεψε ποτέ..). Superglue, medium viscosity ή ακόμα καλύτερα gel. Δεν πρόκειται να σου δημιουργήσει πρόβλημα με bleeds, και είσαι έτοιμος για trimming σε κανά διωράκι(προσωπικά το 'χω τολμήσει και σε μικρότερο χρόνο, χωρίς πρόβλημα). Για ασφάλεια, περνάς το αυλάκι του binding(+ κανα δυο χιλιοστά στο top) με λίγο αραιωμένο σήλερ, πριν την εφαρμογή.

 

keep up the good work

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε Αργύρη.

 

Σε βρίσκω μεθοδικό και διαβαστερό.

 

Για τα bindings, μην παιδεύεσαι με αλχημείες(το binding cement δεν μου δούλεψε ποτέ..). Superglue, medium viscosity ή ακόμα καλύτερα gel. Δεν πρόκειται να σου δημιουργήσει πρόβλημα με bleeds, και είσαι έτοιμος για trimming σε κανά διωράκι(προσωπικά το 'χω τολμήσει και σε μικρότερο χρόνο, χωρίς πρόβλημα). Για ασφάλεια, περνάς το αυλάκι του binding(+ κανα δυο χιλιοστά στο top) με λίγο αραιωμένο σήλερ, πριν την εφαρμογή.

 

keep up the good work

 

Να 'σαι καλά Φάνη thanks!!!

 

Μου άρεσε πολύ η super glue σε gel γιατί έφτιαχνα έυκολα με ψιλό ροκανίδι τα ''φαγώματα'' στα templates από νοβοπαν, αλλά νομίζω και με αυτή κατάφερα να λερώσω, ευτυχώς κάτι σκραπς , χρήσιμο και το τιπ με το σήλερ!!! Θα τη δοκιμάσω σίγουρα στο fretboard που είναι έβενος.

 

Σ 'ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική ιδέα και προχωράει φυσέκι η υλοποίηση! Superb!

 

Τώρα να πετάξω κι εγώ την παλαβομάρα της τελευταίας στιγμής: δηλαδή ένα μανίκι a la Falcon/Penguin με τα imperials της grover υποθέτω θα ήταν εντελώς εκτός πλάνου;  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική ιδέα και προχωράει φυσέκι η υλοποίηση! Superb!

 

Τώρα να πετάξω κι εγώ την παλαβομάρα της τελευταίας στιγμής: δηλαδή ένα μανίκι a la Falcon/Penguin με τα imperials της grover υποθέτω θα ήταν εντελώς εκτός πλάνου;  :'(

 

Θα έλεγα ότι μου είναι πιο έυκολο να κάνω τα νεοκλάσικαλ ινλέηζ σ αυτη τη φάση... ίσως ταιριάζουν παραπάνω με τους φίλτερτρονζ... το χεντστοκ θα είναι τελε με λίγο τιλτ μπακ.

 

Ερώτηση προς όλους! Οι τρύπες που τις έκανα έτσι οβερσάηζντ μου αρέσουν πολύ , θα προτείνατε να βάλω μπάηντινγκ όπως είναι ή να τις μεγαλώσω κι άλλο και μετά να περάσω μπάηντινγκ για να κρατήσω αυτό το ωραίο στυλ ?? (βεβαίως! Βεβαίως!)

 

 

 

DSC00705_zpsbe77d4b5.jpg

 

Δεν μπορούσα να μη γλυκάνω πίσω το μέρος που ακουμπάει στο σκεμπέ....

 

DSC00704_zpsb898ddb9.jpg

 

DSC00703_zps489da557.jpg

 

Δυο σημεία θέλαν μια ψιλοδιορθωσούλα αλλά γενικά μου άρεσε πολύ το μπάηντινγκ όπως βγήκε, με trimming και βάψιμο του σώματος θα δείξει πολύ καλύτερα , τώρα είναι λίγο πλαστικούρα πάνω σε ένα ωραίο ξύλο...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα f holes να βάλεις ενα λεπτό binding, νομίζω περνάνε τα pots χωρις να τα φαρδύνεις κι άλλο :D

Κούκλα!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου