Προς το περιεχόμενο

Gretsch-o-tele project!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 273
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αργυρη ομορφιες βλεπω. :)

 

 

Mόλις ολοκληρωθούν αυτά ξεκινάμε ξέρεις τι, έδωσα τα σχέδια για εκτύπωση σε 1:1  8)

 

Ψιλιαζομαι 335? ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργυρη ομορφιες βλεπω. :)

 

Ψιλιαζομαι 335? ;D ;D ;D

 

Ε ναι! Θα πάρει ΠΟΛΥ καιρό αλλά έχω αρχίσει τουλάχιστον να το οργανώνω σαν σκέψη.

 

Πανέμορφη Αργύρη! Κι αυτά τα νερά...όνειρο!

Καλή συνέχεια! :)

 

Σ' ευχαριστώ παίκτη και συ ωραία παιξίματα είδα στο άλλο thread μπράβο σου!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μίξη κίτρινης και κόκκινης ανιλίνης βγαίνει το πορτοκαλί gretsch-o-χρώμα που θέλω.

 

2014-11-11235420_zpsfd2a5fe2.jpg

 

Δοκιμή σε scrap και μετά...

 

2014-11-11235947_zps963bf513.jpg

 

2014-11-12000001_zps2d94fae7.jpg

 

2014-11-12000146_zps176b8b52.jpg

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που λένε πολλοί φίλοι ότι μοιάζει με σερβάντα το βαμμένο flame maple θα έλεγα ότι μου αρέσει πολύ.

 

Να και ένα μικρό teaser (Καλό θα ταν να είχε και gold hardware αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει)

 

2014-11-12030233_zpse7689d19.jpg

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Άψογη είναι!

 

Να ρωτήσω, (επειδή με έχει σκαλώσει το white chicken), υπάρχει περίπτωση να έρχεται το action σε set neck (λεσπολοειδές) με bigsby b3 και κινητή γέφυρα; Το θεωρώ οριακό. Έχω δει εικόνες με κομμένα bigsby που τοποθετούνται όσο άκρη στο σώμα γίνεται, ακόμα και σε tele.

  Φαίνονται τέλεια αλλά  θα ήθελα να δω τελικά πώς παίζουν. Τί τραβάμε νυχτιάτικα  ;D

 

Μπράβο και καλή συνέχεια!

DSC02769.jpg.c2d2785eb54f8e3a1f0906496b18789e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τον Νασο,ειναι πολυ ωραιο το χρωμα αλλα και τα νερα δειχνουν το ιδιο.

Σας βλεπω που φτιαχνετε αυτα τα ωραια πραγματα και ζηλευω.

Ευγετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Άψογη είναι!

 

Να ρωτήσω, (επειδή με έχει σκαλώσει το white chicken), υπάρχει περίπτωση να έρχεται το action σε set neck (λεσπολοειδές) με bigsby b3 και κινητή γέφυρα; Το θεωρώ οριακό. Έχω δει εικόνες με κομμένα bigsby που τοποθετούνται όσο άκρη στο σώμα γίνεται, ακόμα και σε tele.

 Φαίνονται τέλεια αλλά  θα ήθελα να δω τελικά πώς παίζουν. Τί τραβάμε νυχτιάτικα   ;D

 

Μπράβο και καλή συνέχεια!

 

 

Χτύπησες φλέβα τώρα, αυτό το σκέφτομαι συνέχεια και θέλω να δω πώς θα υλοποιηθεί τελικά. Όπως είδες εδώ είναι bolt on η φάση αλλά δεν έχει σημασία. Tι σκέφτηκα να κάνω:

 

1.Θα βάλω το Β5 με τις χορδές περασμένες από ΠΑΝΩ από το retainer bar. Θα χρησιμοποιήσω Rocking Bar Bridge που λατρεύω για τον ήχο και το feel της.

Ελέγχοντας το action και βρίσκοντας optimal κλίση με διάφορα shims σε κανονικό τέλε μανίκι.

2.Αν είναι όλα ΟΚ θα φτιάξω ένα Quarter Sawn maple μανίκι με κλίση στο ''τακούνι'' και όλα καλά.

3.Τότε πιθανώς να βγάλω το retainer bar ή να κόψω το Β5. (το λυπάμαι λίγο)

4.Αν δεν με βολεύει γιατί πχ θα είναι οι χορδές πολύ ψηλά ή ο,τιδήποτε άβολο τότε έχω μια cutoff bridge που περιμένει και τις τρύπες έτοιμες και απλά το Β5 θα πάρει μια μικρή κλίση στα μπροστά πόδια με μεταλλικά washers και με 1" ελατήριο θα είναι βουτυράκι.

 

Όπως και να έχει θα δούμε. Θα ποστάρω όλα τα αποτελέσματα.

 

Τα λέμε!

 

Παίδες ευχαριστώ για τα καλά λόγια! Νάσο προετοιμάζομαι (αλλά πρέπει να τελειώσω τις μισοτελειωμένες πρώτα)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου