Προς το περιεχόμενο

Gretsch-o-tele project!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΑαα μαλιστα ::). Δηλαδη το τελειο πως ειναι? ;D

Ειναι μια κουκλα κι ασε τα σαπια!!!

 

Χαχ χα χα να 'σαι καλά απλά στη φωτό είναι μόνο με το νερό πάνω χωρίς φινίρισμα!

Πρέπει να περαστεί και το τελευταίο χέρι για να το κρίνουμε!

Πάντως όντως το βαμμένο flame maple έχει τη χάρη του πώς να το κάνουμε!

 

Σας ευχαριστώ παίδες να είστε καλά!

 

Μερικές πληροφορίες για γρήγορο french polishing (με κάποιες παραλλαγές από τον ''παραδοσιακό'' τρόπο) παρακάτω από τον μπαρμπα Dan που είναι πολύ ωραίος τύπος

 

http://www.stewmac.com/How-To/Online_Resources/Finishing/How_to_French_polish_for_a_fast_finish_without_spraying.html

 

Ένα από τα ''κόλπα'' που μου είπε ο οργανοποιός Άδωνης Γουλιέλμος είναι να κρατάς τις παλιές μπάλες γιατί σκληραίνουν και ρολάρουν καλύτερα (Στην αρχή τις πετούσα μετά από 5-6 χέρια και έφτιαχνα καινούριες).

Ένα άλλο είναι να φτιάξεις μπάλα από βαμβακερή φανέλα που είχες για πέταμα που να είναι όμως όσο πιο smooth γίνεται η ύφανσή της όχι striped (χωρίς ''σκαλάκια'').

 

Μπορεί να μην αντέχει το βερνίκι στο αλκοόλ (θολώνει -όχι εύκολα αν είναι κάπως παλιό και το έχεις ανακατέψει με μαστίχι) αλλά επισκευάζεται σχετικά εύκολα με λίγα χέρια shellac τοπικά σε περίπτωση ''θολούρας''.

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 273
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αφού πέρασα αρκετά χέρια γομολάκας

 

2014-11-13212027_zps61c1af16.jpg

 

2014-11-13212106_zps4401e355.jpg

 

 

Με τα σφουγγαράκια της Micro- Mesh  έγινε το πρώτο γυάλλισμα

 

2014-11-15000332_zps2b2cb897.jpg

 

Mετά από κανα δεκαήμερο ίσως βάλω και αλοιφή αλλά μέχρι στιγμής νομίζω ότι αρκεί αυτή η ημι-γυαλλάδα..

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργύρη το χρώμα τα σπάει! Μπράβο! :D

Θα την κάνεις ακόμα πιο γυαλιστερή ή θα την αφήσεις έτσι;

Θα πάρει κι άλλη γυαλλάδα είδα το πρωί ότι γίνεται. Μόλις ολοκληρωθεί θα ποστάρω

καλημέρα!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αλοιφές τελικά είναι καλή φάση για γυάλλισμα!

 

2014-11-19200633_zps9b8ece99.jpg

 

2014-11-19225735_zpsaab41d2d.jpg

 

Στην πίσω μεριά γέμισαν τα νερά και πάμε και εκεί για γυάλλισμα αφού στεγνώσει η γομολάκα και τριφτεί.

 

2014-11-19230114_zpsbc27d780.jpg

 

Άρχισα σιγά σιγά και το μανίκι , θα γίνει από Quarter Sawn Maple. Ταστιέρα έβενος.

 

2014-11-19211702_zps705afe9c.jpg

 

2014-11-19211005_zps13555ba5.jpg

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αλοιφές τελικά είναι καλή φάση για γυάλλισμα!

 

Άρχισα σιγά σιγά και το μανίκι , θα γίνει από Quarter Sawn Maple. Ταστιέρα έβενος.

 

Εντάξει οι αλοιφές αλλα η γομαλάκα δεν ειναι σκληρη και δινει μια αίσθηση οτι κολλάει?

Για τον έβενο +1000 εφτιαξα και γω ενα μπρατσακι tele -δεν εχω ανεβασει φωτο-και δείχνει πολυ ανεβασμένο :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει οι αλοιφές αλλα η γομαλάκα δεν ειναι σκληρη και δινει μια αίσθηση οτι κολλάει?

Για τον έβενο +1000 εφτιαξα και γω ενα μπρατσακι tele -δεν εχω ανεβασει φωτο-και δείχνει πολυ ανεβασμένο :D

 

Την άφησα κανα δεκαήμερο να στεγνώσει πρώτα καλά. Δεν πρόσεξα να κολλάει στο γυάλλισμα, μανίκια που περνάω με γομολάκα (Δεν τα γυαλλίζω όμως τέρμα) έχουν μια ενδιάμεση αίσθηση (σαν το παλιό νίτρο της mustang που είχα) η οποία εμένα με βολεύει πολύ!

Δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει , βάζω και λίγο μαστίχι στο μίγμα...

 

Θέλουμε φωτοζ για την τέλε σου!!!  :) :) :)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη βοήθεια του φίλου Στέλιου κόπηκε το περίγραμμα στο μανίκι με πριονοκορδέλα μιας και κόντεψε η σέγα να μου το καταστρέψει (Είναι χοντρό και έφευγα σε γωνία εκτός των ορίων)...

Tο κομμάτι είναι QS maple πάχους περίπου 5 εκ. Θα δώσω γωνία στο headstock και θα φτιάξω και τακουνάκι 25 χιλιοστών για να μπορώ να δώσω όση κλίση θέλω μιας και θα βάλω rocking bar bridge.

 

2014-11-20173803_zpsbde0127d.jpg

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πίσω μέρος του σώματος τέλειωσε από βαφή και περιμένει να στεγνώσει, να τριφτεί και να γυαλιστεί.

 

2014-11-20214146_zpsfa7b0da5.jpg

 

Κόβουμε το περίγραμμα να πλησιάσουμε στο τελικό σχήμα για να έχει και το ρούτερ λιγότερη δουλειά.

 

2014-11-20220405_zpsf234e41e.jpg

 

Πλανίζουμε σιγά το μανίκι να πάρει κλίση το headstock.

 

2014-11-20221903_zpsa315969b.jpg

 

 

2014-11-20222327_zpsc3f0c218.jpg

 

8.5 μοίρες κλίση. Θεωρώ πως το συγκεκριμένο πρότζεκτ δε θέλει παραπάνω για να έχει  και το bigsby smooth action.

 

2014-11-20225324_zpsbc86c363.jpg

 

Πάμε να πλανίσουμε τώρα την πίσω μεριά του headstock.

 

2014-11-20223819_zps924a7206.jpg

 

Ένα σωρό μισοτελειωμένα πρότζεκτς έχω μαζέψει στο πάνω ράφι δεξιά!! Πρέπει να τα πάρω με τη σειρά...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου