Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος τελικός και φορτίο στην έξοδο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι monoblock;;;;

Γιατι εαν ειναι(marshall)δεν χρειαζεται να ανοιξεις το δευτερο καναλι.

Τι εχεις;;

 

  Το δεύτερο κανάλι δεν έχω λόγο να το ανάψω. Η ερώτηση ήταν αν παρόλο που θα είναι σε standby, αν θα πρέπει και πάλι να υπάρχει φορτίο στο δεύτερο κανάλι.

  Έχω τον Rocktron Velocity Valve 2x80 σχεδίασης Bruce Egnater. Δε γνωρίζω αν είναι μονομπλόκ. Μπορώ όμως να σας πω πως έχει 1 Power διακόπτη, αλλά 2 ξεχωριστούς Standby διακόπτες για κάθε κανάλι. Έχει 8 Power Tubes, και εσωτερικά για το preamp έχει 3 preamp λυχνίες. Επίσης εσωτερικά υπάρχουν και 5 μεγάλοι σε μέγεθος και βάρος μετασχηματιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αν ειχαμε ενα σχεδιο...

 

  Θεωρητικά πάντα μιλώντας, τι αλλάζει στην περίπτωση που είναι stereo και όχι μονομπλόκ, όσον αφορά αυτό που συζητάμε, δηλαδή το Standby και το φορτίο στην έξοδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι εντελως ανεξάρτητα τα δυο κυκλώματα (κανάλια) δεν θα μας πείραζε καθόλου.

 

γι΄αυτό θα ηταν καλο να εχουμε σχεδιο.

Για να δουμε πως ειναι φτιαγμένο.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι εντελως ανεξάρτητα τα δυο κυκλώματα (κανάλια) δεν θα μας πείραζε καθόλου.

 

γι΄αυτό θα ηταν καλο να εχουμε σχεδιο.

Για να δουμε πως ειναι φτιαγμένο.

 

Φωτογραφία βοηθάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Θεωρητικά πάντα μιλώντας, τι αλλάζει στην περίπτωση που είναι stereo και όχι μονομπλόκ, όσον αφορά αυτό που συζητάμε, δηλαδή το Standby και το φορτίο στην έξοδο;

Εαν ειναι dual mono(monoblock)

ανοιγεις μονο το ενα καναλι και παιζεις χωρις να εχεις φορτιο στο δευτερο.

Γιατι στην ουσια η κατασκευη dual mono ειναι σαν να εχεις δυο διαφορετικους τελικους(οχι στον ηχο)δηλαδη μπορεις να εχεις ενα preamp στο πρωτο καναλι και διαφορετικο preamp στο δευτερο.

Ειχα καποτε ενα marshall dual mono και χρησιμοποιουσα μονο το ενα καναλι!

Και ο τελικος ητανε στερεο..

Μπορεις να μας  πεις το μοντελο ακριβως μπας και βγαλουμε ακρη;;

Το προβλημα σου ποιο ειναι;;δεν θελεις να κουμπωσεις δυο καμπινες;;

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για λαμπάτους με μετασχηματιστή εξόδου, έχουμε:

1. Ο τελικός δεν πρέπει να λειτουργεί καθόλου χωρίς φορτίο.

2. Το φορτίο πρέπει να είναι το ακριβές που αντιστοιχεί στο κάθε σπείρωμα του μετασχηματιστή εξόδου, ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο. Το λιγότερο φορτίο ζορίζει τον μετασχηματιστή εξόδου δημιουργώντας περισσότερο ρεύμα από το κανονικό, ενώ το περισσότερο δημιουργώντας περισσότερη τάση από την προβλεπόμενη.

3. Δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνουν κάποιες δοκιμές με ωμική αντίσταση, αρκεί να είναι της σωστής ισχύος και του προβλεπόμενου φορτίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Το φορτίο πρέπει να είναι το ακριβές που αντιστοιχεί στο κάθε σπείρωμα του μετασχηματιστή εξόδου, ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο.

 

Όχι πάντα. Ορισμένες φορές το impedance mismatch όχι μόνο δεν πειράζει, αλλά και ενδείκνυται σαν δοκιμή διαφορετικού ηχοχρώματος (έχω πχ. manuals από παλιούς Mesa Boogies που λέγεται και προτείνεται ακριβώς αυτό). Αλλά είναι η εξαίρεση και βεβαίως όχι ο κανόνας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πάντα. Ορισμένες φορές το impedance mismatch όχι μόνο δεν πειράζει, αλλά και ενδείκνυται σαν δοκιμή διαφορετικού ηχοχρώματος (έχω πχ. manuals από παλιούς Mesa Boogies που λέγεται και προτείνεται ακριβώς αυτό). Αλλά είναι η εξαίρεση και βεβαίως όχι ο κανόνας.

Αυτό προτείνω και εγώ όταν έχουμε έναν ενισχυτή πολύ bright ή μουντό. Είναι όμως ενισχυτές που είναι ευαίσθητοι στο θέμα (vintage Marshalls). Για παράδειγμα έναν με EL84 που έχω τον χρησιμοποιώ στα 16Ω και όχι στα 8Ω για πιο ζεστό ήχο, λιγότερο edgy.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου