Προς το περιεχόμενο

Ένα blues/fingerstyle κομματάκι


Alter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

κατα καιρους βλεπω μερικα εξαιρετικα fingerstyle κομματια να ανεβαινουν στο site, οποτε ζηλεψα  ;D και ειπα να ανεβασω και εγω ενα. ειμαι και διακοπες, χρονος υπαρχει.. δυστυχως μικροφωνα κτλ ειναι αθηνα  :D οποτε η ποιοτητα του ηχου ειναι καπως θλιβερη

 

ειναι κολλημα να μελετας αυτο το στυλ, αν και δυσκολο για μενα τωρα με τα προσφατα (λογω τελευταιου κολληματος με την κλασικη) μακρυα νυχια  - παντα επαιζα με κοντα, αλλα τελος παντων..

 

ps. το τελευταιο μερος ειναι ασχετο, απλα δεν κανει edit o laptop

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό φίλε Alter. Τι σου κάνει η τζαζ τελικά έ; :)

Μου άρεσε ιδιαίτερα το walking bass γύρω στο 0.45.

Παρατήρησα ότι έχεις μία ιδιαίτερη τεχνική στο δεξί σου χέρι (μιας και είσαι αριστερόχειρας). Το ίδιο είχα προσέξει και στην τζαζ-ηλεκτρική όταν σε είχα δει live με τον Βασιλάκη πριν κανα δυο χρόνια αν θυμάμαι καλά.

Τα δάχτυλα σου μου θυμίζουν χειρουργικά εργαλεία ;D

Καλές διακοπές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δυσκολο για μενα τωρα με τα προσφατα (λογω τελευταιου κολληματος με την κλασικη) μακρυα νυχια  - παντα επαιζα με κοντα, αλλα τελος παντων..

 

Συνέχισε και θα σου γυρίσει "τούμπα" και μετά δεν θα μπορεις να παιξεις με κοντά.  ;D

 

Καλό υπόλοιπο διακοπών. Για το παιξιμο δεν χρειάζονται σχόλια, απλά όταν γυρίσεις πίσω να το γράψεις και κανονικά και να το ξαναβάλεις εδώ.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτριος ήχος (λογικό) αλλά εξαιρετικό παίξιμο.

Θα μου επιτρέψεις όμως να πως ότι προσωπικά το είδα περισσότερο σαν μία fingerstyle άσκηση πάνω σε blues δρόμους/μελωδίες παρά σαν κομμάτι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραιο παιξιμο και πολυ ωραια θεματα επαιξες :)

 

απλος προτιμω αυτα τα παιξιματα με πενα/δαχτυλα και mute οι μπασες χορδες για να βγαινει κατι σαν μπασοκρουστο :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'άρεσε το πανάκι για τον ιδρώτα ;D τα ίδια τραβάω κι εγώ με την ηλεκτρική,τώρα καλό είναι το figure style που έχεις,από πλευράς τεχνικής εννοώ, όσο για το τραγούδι δεν τρελάθηκα κιόλας,πιστεύω ότι κάτι άλλο θα σε αναδείκνυε πιο πολύ,ατυχής επιλογή,και με δεδομένο τον όχι καλό ήχο,πάλι καλά βγήκε,περιμένω οπωσδήποτε καλύτερα πράγματα από σένα ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
απλος προτιμω αυτα τα παιξιματα με πενα/δαχτυλα και mute οι μπασες χορδες για να βγαινει κατι σαν μπασοκρουστο

 

συμφωνω, και τα thumb picks ακομα καλυτερα για αυτα τα στυλ παιξιματος, αλλα ειναι και να σου καθονται στο χερι αυτες οι τεχνικες. εμενα μου ερχοταν παντα τελειως αφυσικες, δεν τις εχω καθολου.

 

κατα τα αλλα αυτο το κομματακι ειναι οντως κατι σαν τεχνικη ασκησουλα. δεν το πολυπαιζω αυτο το στυλ, αλλα εχουν δικιο που λενε οτι αν αρχισει και το συνηθιζει ο αντιχειρας τα υπολοιπα πανε απο μονα τους καπως..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω, και τα thumb picks ακομα καλυτερα για αυτα τα στυλ παιξιματος, αλλα ειναι και να σου καθονται στο χερι αυτες οι τεχνικες. εμενα μου ερχοταν παντα τελειως αφυσικες, δεν τις εχω καθολου.

 

κατα τα αλλα αυτο το κομματακι ειναι οντως κατι σαν τεχνικη ασκησουλα. δεν το πολυπαιζω αυτο το στυλ, αλλα εχουν δικιο που λενε οτι αν αρχισει και το συνηθιζει ο αντιχειρας τα υπολοιπα πανε απο μονα τους καπως..

 

Αν και δεν είμαι γνώστης του είδους τον Doud Young τον θεωρώ πολύ καλό

 

https://www.youtube.com/channel/UCloCZcj3vsTuJV_lOhDGLBQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου