Προς το περιεχόμενο

Σειρά Γραµµατοσήµων "Διακεκριμένες Προσωπικότητες"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο Βαγγέλης είναι συνταξιούχος :D ;D

 

Ναι. Αν μου κάνει μια φορά εντύπωση για τον Παπ, 10 φορές περισσότερο μου κάνει για τον Αλιαγα.

 

Επίσης μου φαίνεται εξαιρετικά ηλίθιο να δεχτεί κανείς εν ζωή τιμές τύπου γραμματόσημο/ανδριάντας/άγαλμα/αίθουσα/κτίριο. Αυτά τα πράγματα έχουν νόημα μονάχα εις μνήμην και όπως έλεγε ο Σόλων "Μηδένα προ του τέλους μακάριζε".

 

Τι έχουν να πουν άραγε οι ίδιοι;

 

Όσο διαβάζω για το θέμα, τόσο πείθομαι ότι πρόκειται για ξεδιάντροπη προσπάθεια immortalization επί χρήμασι.

 

Φακ ρε.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θεός ο Βαγγέλης. Αν και δεν έχω σχεση μ' αυτό το είδος μουσικής...

Μπορει να σου αρεσουν καλυτερα τα πιο παλια του εργα, εχει παιξει απο free jazz ως εντελως "βιδα"/πειραματικη μουσικη. Γενικα οι περισσοτεροι ξερουν τα πολυ γνωστα του εργα, αλλα τα fanboys σαν και του λογου μου :P τον εχουν "ξεκοκαλισει". Εχω ακουσει απειρα πραγματα στη ζωη μου σε πολλα μουσικα ειδη και συνεχιζω να ακουω (τωρα ας πουμε που μιλαμε για τον Βαγγελη ακουω το καινουργιο διπλο αλμπουμ του Buddy Guy που κυκλοφορησε πριν μερικες μερες :D) και μπορω να πω με σιγουρια οτι ο Βαγγος ειναι πολυ σπανια περιπτωση μουσικου/συνθετη, με μια λεξη ΤιτανοΤεραστιος. :-*

 

"Vangelis himself, like in 1993, waived payment for his performance."

Ετσι. Οπως παντα. Αλλα δεν εμεινε εκει. Το βραδυ της συναυλιας, στις στηλες του Ολυμπιου Διος, ηταν περιπου 3000 θεατες με εισιτηρια, οσοι χωρουσαν δηλαδη. Απ'οτι ξερω, ο Παπαθανασιου νοικιασε το Καλλιμαρμαρο σταδιο που ειναι διπλα, εγκατεστησε μια τεραστια γιγαντοοθονη και ηχητικα και αφησε τον κοσμο να δει τη Mythodea που μεταδιδοταν live εντελως τζαμπα!

Ημουν μεσα, ενας απο τους περιπου 40.000 τυχερους που ειδαν τζαμπα τη Mythodea χαρη στον Βαγγο.

Τρελο respect και για τον χαρακτηρα του, απλα δεν παιζεται ο ανθρωπος. 8)

 

Επίσης μου φαίνεται εξαιρετικά ηλίθιο να δεχτεί κανείς εν ζωή τιμές τύπου γραμματόσημο/ανδριάντας/άγαλμα/αίθουσα/κτίριο. Τι έχουν να πουν άραγε οι ίδιοι;

Θα ηθελα να μαθω και γω. Οσο αφορα τον Παπαθανασιου, οταν ο δημαρχος της Αγριάς Βολου (μιας κωμοπολης λιγο εξω απο τον Βολο οπου γεννηθηκε) ηθελε να ονομασει ενα δρομο με το ονομα του Παπαθανασιου, ο ιδιος αρνηθηκε.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μου φαίνεται εξαιρετικά ηλίθιο να δεχτεί κανείς εν ζωή τιμές τύπου γραμματόσημο/ανδριάντας/άγαλμα/αίθουσα/κτίριο. Αυτά τα πράγματα έχουν νόημα μονάχα εις μνήμην και όπως έλεγε ο Σόλων "Μηδένα προ του τέλους μακάριζε".

Γιατί δηλαδή, Benin & Sierra Leone είναι καλύτεροι;

 

1598_Ritchie-Blackmore-(Deep-Purple)-Single-Stamp-MNH-2009.jpg

 

1019_Ritchie-Blackmore-(Deep-Purple)-Postage-Stamp-Sierra-Leone-MNH.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω διαφωνω με οτι καποιος πρεπει να αποδημησει πρωτα και μετα να τον τιμησουν με εναν απο τους τροπους που αναγραφτηκαν πιο πανω.Το γηπεδο μπασκετ του Αρη ονομαστηκε Νικος Γκαλης λογω της τεραστιας προσφορας του Νικ στο αθλημα (πραγμα που δεν αλλαζει) κι οχι επειδη ηταν καλος ανθρωπος (πραγμα που αλλαζει)

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια και :

 

Ο μονος λογος που το ποσταρα ηταν η αναφορα στον Παπαθανασιου.

 

μια (ψιλό)παράκληση άσχετη με το θέμα (των γραμματοσήμων):

 

 

Επειδή συμφωνώ και εγώ με την παρακάτω διαπίστωση:

 

Θεός ο Βαγγέλης. Αν και δεν έχω σχεση μ' αυτό το είδος μουσικής

 

και επειδή, δυστυχώς και εγώ δεν έχω σχέση με αυτό το είδος μουσικής, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα με αρέσει, μια και:

 

εχει παιξει απο free jazz ως εντελως "βιδα"/πειραματικη μουσικη.

 

θα μπορούσες αγαπητέ Καταρράχτη Κάππα να κάνεις ένα μικρό "οδηγό" ακρόασης για τον Vangelis, ξεκινώντας από τα πιο γνωστά και εύκολα κομμάτια του και προτείνοντας, στην πορεία, πιο προχώ ακούζματα, που ως fanboy έχεις ξεκοκκκαλίσει;

 

Έτσι, για να μαθαίνουμε και εμείς το κατιτίς μας;

 

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσες αγαπητέ Καταρράχτη Κάππα να κάνεις ένα μικρό "οδηγό" ακρόασης για τον Vangelis, ξεκινώντας από τα πιο γνωστά και εύκολα κομμάτια του και προτείνοντας, στην πορεία, πιο προχώ ακούζματα, που ως fanboy έχεις ξεκοκκκαλίσει;

Έτσι, για να μαθαίνουμε και εμείς το κατιτίς μας?

 

Δυσκολο. Συνηθως απανταω "οτι βρεις με το ονομα του ακουσε το", αλλα τα γουστα διαφερουν μπλα μπλα. Ο Βαγγ εχει γραψει διαφορα και διαφορετικα εργα, ας πουμε το Θεϊκο Mask που εγραψε το 1984 ειναι εντελως ασχετο με το Soil Festivities που εγραψε την ιδια χρονια. Και τα δυο ειναι φανταστικα εργα αλλα δεν ξερω πως θα τα ακουσεις.

Το Invisible Connections (1985) δεν εχει καμια σχεση επισης με τα δυο προηγουμενα, και απορω πως η Deutsche Grammophon το κυκλοφορησε. ;D

Τον Βαγγελη πρεπει να τον ακουσεις στο συνολο της καριερας του, ή για να ειμαστε πιο ακριβεις, στο συνολο των δισκογραφημενων του εργων, τα οποια ειναι ενα πολυ μικρο κομματι απο την συνολικη_ακυκλοφορητη_δουλεια του.

 

Απο τη μουσικη των The Forminx στα 60s και τους Aphrodite's Child, και απο τις προσωπικες του δουλειες μεχρι τις συνεργασιες με τον Jon Anderson (YES) και τη συνθεση μουσικης για τριτους, για διαφημισεις, για μπαλετο, για αρχαιες τραγωδιες, για soundtrack, για συνοδεια εκπαιδευτικων βιντεο με μικροχειρουργικες επεμβασεις εγκεφαλου κλπ κλπ, ολα αυτα πρεπει να ακουστουν για να εκτιμηθει το ταλεντο αυτου του συνθετη. Ολα αυτα και με δεδομενο οτι ακουγοντας το εργο του ξερεις ηδη οτι μιλαμε για εναν μουσικο που παιζει ενα καρο οργανα, πληκτροφορα, εγχορδα, κρουστα, πνευστα κλπ και οτι δεν ξερει να διαβαζει και να γραφει νοτες και οτι ποτε δεν πηρε ουτε ενα μαθημα μουσικης ή καποιου μουσικου οργανου.

Απλα γεννηθηκε και αρχισε να παιζει και να συνθετει μουσικη. ;D

 

Ο Στρατης Μυριβηλης ειχε γραψει γι αυτον σε ενα βιβλιο του ("Απ' την Ελλαδα", 1956) οταν τον ειχε συναντησει στο Βολο λιγο πριν το 1950:

"Ανάμεσα στις ευχάριστες εκπλήξεις που με περίμεναν στο Βόλο, είταν και ένα παιδάκι έξι ή εξήμισυ χρονώ, που ανακάλυψα προικισμένο με το θείο δώρο του ταλέντου. Ο μικρός αυτός με τις ποδίτσες της πρώτης δημοτικού, και με τα γκρίζα γελαστά ματάκια του, είναι από τώρα ένας αυτοδίδαχτος μικροσκοπικός συνθέτης. Μου έπαιξε στο πιάνο δυο συνθέσεις του που με κατέπληξαν. Τη μια την έλεγε "Οι καμπάνες" και την άλλη "Ο χορός".

 

Πρέπει να δει κανείς τα μικροσκοπικά δαχτυλάκια του να αγωνίζονται να πιάσουν τις θαυμάσιες συγχορδίες που κανείς δεν του δίδαξε, πρέπει ν' ακούσει τους χρωματισμούς και τα χαριτωμένα ευρήματά του, για να καταλάβει το νόημα του Ευαγγελιστού που είπε: "Πνεύμα ο Θεός και όπου θέλει πνει". Για να δούμε, τι επιφυλάσσει η μοίρα σε τούτο το Βολιωτάκι..."

 

Ολοι ειδαμε τελικα τι επιφυλαξε η μοιρα στο "Βολιωτακι". :P

 

Λοιπον Mr Mustafank, θα σου πω να ακουσεις μερικα αλμπουμς στο τυχαιο.

 

Aphrodite's Child - 666 (1972)

Το τελευταιο αλμπουμ των Aphrodite's Child, γραμμενο ολο φυσικα απο τον Παπαθανασιου, ηχογραφηθηκε το 1970-1971 και κυκλοφορησε το 1972, ενω η μπαντα ειχε ηδη διαλυθει. Ενα απο τα πρωτα και κλασσικα πλεον Prog Rock αλμπουμς σε παγκοσμιο επιπεδο.

 

Heaven And Hell (1975)

Οτι λεει ο τιτλος...

 

Hypothesis (1978)

Ηχογραφηθηκε το 1971 με μπαντα. Hammond/Piano/Violin/Bass/Drums.

FreeJazzo-Καταστασεις...

 

Beaubourg (ή αλλιως "σπουδη πανω στο Yamaha CS80") (1978)

Ειδος: "βιδα" ;D

 

Odes (1979)

Το "40 Παλικαρια" οπως δεν το εχεις ξανακουσει...

 

See You Later (1980)

Περιεργο Fusion...

 

Blade Runner (1994)

Κλασσικο. Ηχογραφηθηκε το 1982 και κυκλοφορησε το 1994.

Η καλυτερη και ποιο πληρη εκδοση του ως σημερα παραμενει το μη-επισημο "Esper Edition" που ειναι 2 CD.

 

Jon And Vangelis - Private Collection (1983)

Με τον Jon Anderson των YES.

Και μονο για το 23λεπτο "Horizon" πρεπει να ακουστει.

 

Antarctica (1983)

Soundtrack απ'το γνωστο Γιαπωνεζικο ντοκιμαντερ

 

Mask (1985)

....

 

The City (1990)

 

1492: Conquest Of Paradise (1992)

 

El Greco (1998)

 

El Greco (2007)

Καμια σχεση με το προηγουμενο αλμπουμ.

Αυτο ειναι το soundtrack της ταινιας του Γιαννη Σμαραγδη.

 

Το τι αφησα απ'εξω βεβαια ειναι μεγαλη ιστορια. Καποιοι θα πουν "που πα ρε καραμητρο χωρις τα L'Apocalypse Des Animaux (1973), Albedo 0.39 (1976), Spiral (1977), Opera Sauvage (1979), Missing (1982), Soil Festivities (1984), The Bounty (1984), The Beauty Αnd Τhe Beast (1986), Bitter Moon (1992), Cavafy (1996) κλπ?"

Εκτος του οτι πολλα απο αυτα δεν εχουν κυκλοφορησει επισημα, ειπα να μη σε "φορτωσω".

Ετσι αφησα απ'εξω και το The Tegos Tapes (1998) που ειναι κοντα...12 ωρες μουσικη. Εγω εχω την 10ωρη εκδοση. ;D

 

Οτι και να ακουσεις απο τα παραπανω, να εχεις στο μυαλο σου οτι πολλα απ'αυτα ειναι γραμμενα one take, χωρις overdubs και πολλα πολλα, συνηθως ο Παπαθανασιου συνθετει/ενορχηστρωνει/παιζει και ηχογραφει ταυτοχρονα. Το Mythodea ας πουμε διαρκει μια ωρα, οσο χρειαστηκε δηλαδη να το συνθεσει/ενορχηστρωσει και παιξει.

Καλη ακροαση.... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Waterfall-K: σε ευχαριστώ, μίστερ! πραγματικά!  :)

 

αρχίζω τις ακροάσεις ASAP  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου