Προς το περιεχόμενο

Peavey Classic 50 410 Full Test


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο βασικος ηχος ειναι σχεδον ο ιδιος (βασικα ο ιδιος ενισχυτης ειναι και ο 30αρης και ο 50αρης μια και εχουν και οι δυο 4 EL84 & την ιδια σχεδιαση).

 

 

Εδω θα διαφωνησω.Ο 50αρης εχει Normal Volume και Master Volume.Οσο ανεβαζεις την ενταση του καθαρου καναλιου τοσο πιο ¨σκαστος¨και bright γινεται.Δηλαδη αν κανεις τις ρυθμισεις

 

Normal volume:6        Normal volume:10

Master Volume:5        Master volume :3

ο ηχος ειναι διαφορετικος αλλα εχεις ουσιαστικα ιδια ενταση.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα τιγκαρεις το Καθαρο volume ελπιζοντας να "σπασει".Δεν σπαει ποτε.

Αρα παιζεις με καλυτερο,στα δικα μου αυτια,ηχο σε νορμαλ εντασεις

Στον 30αρη δεν μπορεις να το κανεις αυτο..

Επισης τα 10 ιντσα θεωρω οτι ειναι το καλυτερο ηχειο για live γιατι σκαει "στα μουτρα".

Τωρα για το βαρος γενικα με εχει παιδεψει λιγο αλλα βρηκα βαση με ροδακια και ειμαι κομπλε.

Για τα watt ποτε δεν μου ειπε καποιος μη θετικο σχολιο για τον ηχο και ποτε δεν ειχα παραπονο απο μελος μπαντας να χαμηλωσω.Βεβαια εξαιρειται ο συνηθης υποπτος τραγουδιστης ως μελος,γιατι εγω τραγουδαω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ειχα και τους δυο (2χ12 CLASSIC 50 (ειχα μαλιστα δυο και τους επαιζα στερεο  )  & Classic 30)  & ποτε μου δεν ειχα προβλημα στο να βγαζω πανω κατω τον ιδιο ηχο (απλα σε ελαφρα μικροτερες εντασεις με τον 30αρη μια και κομπρεσσαρε περισσοτερο)...ο βασικος ηχος τους ειναι πανω κατω ιδιος (εγω παντως ετσι κι αλλοιως και στον 50αρη το ειχα full το master γιατι ετσι εβγαζε καλυτερο καθαρο ηχο)  

 

Τα 10αρια μεγαφωνα προσωπικα ποτε μου δεν τα συμπαθησα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο βασικος ηχος τους ειναι πανω κατω ιδιος (εγω παντως ετσι κι αλλοιως και στον 50αρη το ειχα full το master γιατι ετσι εβγαζε καλυτερο καθαρο ηχο)  

 

 

Αυτο λεω και εγω.οτι βγαζεις τον ιδιο ηχο πανω κατω αλλα ο 50αρης σου δινει ανεση σε αυτο ακριβως που λες.Οτι βγαζεις καλυτερο καθαρο σε οτι ενταση θες.Στον 30αρη δεν το εχεις αυτο.Τωρα για τα 10 εχω παιξει με τον ιδιο σε 2χ12 και μπορω να πω οτι στον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ενισχυτη στα δικα μου αυτια καθεται καλυτερα το 410.Τον ακουσα και σε εξωτερικη καμπινα 4 12 εκει ηταν καλυτερος.Προσωπικα εγω ειμαι αρνητικος στην λυση 1x12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ειχα και τους δυο (2χ12 CLASSIC 50 (ειχα μαλιστα δυο και τους επαιζα στερεο  )  & Classic 30)  

ΣΕ αυτο ποση διαφορα ειδες?Πως γινεται στο περιπου σαν συνδεσμολογια?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μιας και μιλάτε για 10ρια? Προσωπικά δεν έχω καλή εμπειρία από αυτά γιατί όσες φορές έχω παίξει με τέτοια, "αρπάζουν" πολύ γρήγορα ενώ τα μεγάφωνά μου τα θέλω να μην καταλαβαίνουν τίποτα, άντε πού και πού με απειροελάχιστο clipping για να προστεθεί λίγο dirt. Yπάρχουν λοιπόν 10ρια που να έχουν πολύ μεγάλο power handling και να είναι ευαίσθητα? (Βασικά θα μου άρεσε να ΜΗΝ είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα για να "σηκώσω" λίγο τον ενισχυτή και να έρθει σε μια σχετικά ωφέλιμη περιοχή χωρίς να γίνει αμέσως πανικός)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ αυτο ποση διαφορα ειδες?Πως γινεται στο περιπου σαν συνδεσμολογια?

 

ενα stereo delay χρειαζεσαι και εισαι ετοιμος,η διαφορα ειναι οτι εχεις stereo εφε...τιποτα αλλο... ;D...εγω ειχα tremolo,chorus & delay με stereo ins & outs οποτε ειχα full stereo σε ολα αυτα τα εφε,αν δεν εχεις στερεο εφε δεν κερδιζεις απολυτως τιποτα... ;D

 

Yπάρχουν λοιπόν 10ρια που να έχουν πολύ μεγάλο power handling και να είναι ευαίσθητα?

 

φυσικα και υπαρχουν,ως γνησιος ...τσιπης  ;D τα αγαπημενα μου ειναι αυτα

 

http://www.thomann.de/gr/eminence_beta10.htm

 

τα βαζεις σε pro jr & γινεται...Mark 1 απο headroom ο ενισχυτης... ;D

 

δεν ειναι και τρομερα ευαισθητα ,97 db ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ, στα υπόψιν! Θα ταίριαζαν ηχητικά πχ. σε αυτόν τον Peavey, σε Ηot Rod Deville ή σε tweed Bassman reissue?

 

(...250βατ??!??!??! Are we rockin' or ARE WE ROCKIN'... ;D)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω βαλει σε HRD & Pro Jr και σε εναν παλιο PV CLASSIC 4X10 (σαν και αυτους που ειχε ο Sprinsteen στα 80s με 6L6 στον τελικο και SS pre amp) με θαυμασια αποτελεσματα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου