Προς το περιεχόμενο

Delay με μνημες ποιο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...η αξία των πεταλιών που έχω τροφοδοτήσει με ρεύμα με απλό One Spot εδώ και πολλά χρόνια σε λάιβ, ηχογραφήσεις και στο σπίτι ξεπερνάει αυτή του One Spot με συντηρητικούς υπολογισμούς κατά περίπου 60-70 φορές. Έκανα κάτι λάθος? ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οκ θα παω να δοκιμασω το dl-4 και το nova delay ( το μικρο του μεγεθος ειναι αρκετα σημαντικος ρολος για να το αποκτησω ) .

Επισης μικρο σχετικα , με 9 βολτ ειναι το dd-20 που ειχα παλια οπως ειπα . Πιστευετε ηχητικα υστερει σε σχεση με dl-4 και nova delay ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η αξία των πεταλιών που έχω τροφοδοτήσει με ρεύμα με απλό One Spot εδώ και πολλά χρόνια σε λάιβ, ηχογραφήσεις και στο σπίτι ξεπερνάει αυτή του One Spot με συντηρητικούς υπολογισμούς κατά περίπου 60-70 φορές. Έκανα κάτι λάθος? ;D

 

Τι να σου πω...εγώ έχω, πλέον, Tonelab (the swedish one  8) ).  ;D ;D ;D :P ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(χωρίς, προφανώς, να είμαι ο ndnikola  :P ) γιατί, συνήθως, προσαρμόζουμε το φτηνό μας εξοπλισμό βάσει του ακριβότερου και όχι το αντίθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλως βάσει του συλλογισμου σου θα μπορούσε κάποιος να συμπεράνει ότι δεν θα αγοραζες π.χ. Το el capistan (ok, ακριβότερο από 200€) επειδή δεν τροφοδοτείται καλά από το 1 spot. Γενικά ήθελα να πω αυτό

 

Οχι ρε συ , αν κατι ειναι τοσο πια καλο και μου αρεσει και αλλο τροφοδοτικο θα βαλω κτλ , απλα επειδη οπως ειπα πιο πανω , το delay με μνημες το χρειαζομαι ας πουμε "αναγκαστικα " για να εχω ετοιμα presets , για αυτο δεν θελω να δωσω πολλα χρηματα και θελω να συνδυαζεται με αυτα που ηδη εχω . Σαν ηχος με το carbon copy μου ειμαι υπερευχαριστημενος .

 

Anyway , ακουσα στο youtube , ενα συγκριτικο  dd-20 vs flashback x 4  και στα αυτια μου το boss μετραγε παραπανω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πιο "καθωσπρέπει" και πιο αυστηρά οριοθετημένους τομείς όπως πχ. του hi fi ή του στουντιακού εξοπλισμού, η ισορροπημένη αξία όλων των κρίκων της αλυσίδας αναλογικά με το πόσο κοστίζει ο καθένας όντως ισχύει, μιας και εκεί αναζητείται ο τελειότερος, καθαρότερος και με όσο γίνεται λιγότερα ελαττώματα ήχος. Όμως στον τομέα της ηλεκτρικής κιθάρας που δεν μας απασχολεί ιδιαίτερα ούτε ο τελειότερος-καθαρότερος ήχος, ούτε τα ελάχιστα ελαττώματα (μιας και πάρα πολλά από ακριβώς αυτά τα γοητευτικά ελαττώματα τον απαρτίζουν) τα πράγματα γίνονται πολύ ανορθόδοξα. Και αυτό έχει επαληθευτεί άπειρες φορές στην κιθαριστική ιστορία, πχ. με junk κιθάρες πάνω σε ακριβούς ενισχυτές, με οικτρά καλώδια (πχ, τα σπιράλ του Hendrix ή τα Radio Shack του SRV), με τροφοδοσία ό,τι να'ναι κλπ.

 

Άλλοι θεωρούν - και όχι εντελώς άδικα - πως αν πληρούνται ορισμένα minimum standards, πχ. ένα αξιοπρεπές καλώδιο, δεν είναι ανάγκη να πάμε παραπάνω. Στην περίπτωση ας πούμε πως ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι πολύ ακριβός, θα έπρεπε θεωρητικά να πάμε στα κουφά space age audiophile καλώδια, τα οποία ειδικά στον τομέα της ηλ. κιθάρας είναι τίγκα στο snake oil και έχουν εξαιρετικά αμφίβολη χρησιμότητα. Άλλο παράδειγμα: αν πχ. το One Spot βολεύει κάποιον, προσωπικά δεν θεωρώ την ανάγκη του upgrade σε ένα μεγάλο τροφοδοτικό με όλα τα κομφόρ τόσο επείγουσα, όσο κι αν τα προτερήματά του είναι πολλά και χειροπιαστά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου