Προς το περιεχόμενο

Delay με μνημες ποιο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια , σιγα σιγα αρχιζει η αναζητηση ενος delay με μνημες .

To μπατζετ ειναι κοντα στα 200 .

Με ενδιαφερει να ειναι :

α)Πολυ ευχρηστο χωρις δυσκολο μενου και ιστοριες κτλ , σαν ενα πεταλακι

β)Να ειναι σχετικα μικρο στο μεγεθος

γ)Να περνει 9 βολτ ρευμα αν γινεται

 

Να πω οτι δεν με νοιαζει αν ειναι μεταχειρισμενο η καινουργιο .

 

Με ενδιαφερουνν πιο πολυ οι analog delay και analog delay with modulation .

 

Τελος , εχω ενα carbon copy που μου αρεσει πολυ και σκοπευω να το κρατησω απλα καποιες φορες χρειαζομαι σωσμενενες μνημες για μεγαλυτερη ευκολια , οποτε ηχητικα θελω κατι που να ειναι οσο γινεται κοντα σε αυτο .

 

Τα φωτα σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοντά στα 200 μεταχειρισμένο ή καινούργιο? Σαν καινούργια, με τις προϋποθέσεις σου και κοντά στο μπάτζετ σου ή και λίγο παραπάνω (σε αντίθεση με δυο φορές και βάλε πάνω στα προβλεπόμενα ποστς τύπου "κάνε οικονομίες, πάρτο και θα με θυμηθείς" που μάλλον θα ακολουθήσουν) βρίσκονται τα Vox Delaylab, Flashback X4, Time Bender και Boss DD20. Tα υπόλοιπα δεν δουλεύουν με 9V. Eπίσης, το Flashback X4 δεν είναι μικρό όπως ζητάς, αλλά αν και όλα αυτά τα πετάλια είναι πολύ καλά, θα ήταν αυτό που θα προτιμούσα προσωπικά. Σημειώνω όμως πως δεν έχω καθόλου πείρα με το Delaylab.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 κλασσικες λυσεις ειναι το Boss dd20 εαν αρκεισαι σε 5 μνημες. Εξαιρετικο πεταλι παντως και βρισκεις μεταχειρισμενα με 120ευρω. Επισης το tc electronics nova delay θα σε ικανοποιησει. Τωρα αν, σαν και σε εμενα που ειμαι delay freak, 5 μνημες σου φαινονται λιγες υπαρχει και το eventide time factor (απο το οποιο ειμαι απολυτα ευχαριστημενος), με παρα πολλες μνημες, μια κατηγοριας ανωτερης απο τα προηγουμενα με αναλογο αντικρυσμα και στην τιμη.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Repeater και Nova Delay τα είχα σκεφτεί κι εγώ, όμως δεν δουλεύουν με 9V. Δηλαδή μπορεί και να δουλέψουν, αλλά με απρόβλεπτα αποτελέσματα, ένα εκ των οποίων είναι και η μείωση του headroom τους.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dd-20 το είχα παλιότερα μου άρεσε σαν ήχος και το ότι ήταν σχετικά μικρό με 9 βόλτ , ωστόσο σαν λειτουργία δεν μου φάνηκε πολυ εύχρηστο καθώς για να έχεις το tap tempo , η να ρυθμίσεις το chorus του analog delay with modulation ήθελε πολυ ιστορία . Το line 6 dl-4 μου φαίνεται κομπλε το delay lab ισχύει ότι είναι καλύτερο ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 9 volt , είναι κάτι που θα ήθελα για να μην κουβαλαω δυο τροφοδοτικα , όμως πιο σημαντικό για μένα είναι να είναι μικρό . Το nova repeater τι διαφορα έχει απο το nova delay ? στους analog ήχους τα πανε καλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και το κλασσικό και ποιοτικό DL4 δεν λειτουργεί με 9V (dc), για αυτό και δεν το ανέφερα. Ή λειτουργεί, αλλά at your own risk όπως επισημαίνουν στο φόρουμ της Line 6. Mικρό επίσης δεν θα το έλεγες... σχεδόν τόσο μεγάλο όσο το Flashback X4. Αμφότερα όμως είναι ιδανικά για live χρήση μιας και κάθε διακόπτης αντιστοιχεί σε διαφορετική μνήμη, και με καλή γεωμετρία και χώρο για πάτημα.

 

Το Repeater και το Nova από όσο ξέρω έχουν την ίδια delay engine. Έτσι κι έτσι τα πάνε στους analog ήχους (εγώ μάλλον θα τους χαρακτήριζα ως την αχίλλειο πτέρνα τους). Δίπλα - δίπλα δεν τα έχω βάλει για να σου πω αν ακούγονται πανομοιότυπα, όμως το Flashback κατά τη γνώμη μου ακούγεται καλύτερο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To flashback x 4 τρέχει με 9 volt ? ένα 1spot μπορεί να σηκώσει αυτο ένα rat , ένα polytune mini και ένα Hardwire reverb ? στους analog ήχους καλύτερο απο το line 6 ? το αντίστοιχο setup αλλα με το line 6 το σηκώνει το 1 spot ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Flashback x4 ναι, παίρνει 9V dc. Πολύ άνετα τα σηκώνει αυτά που γράφεις το One Spot. Θα έλεγα πως στους analog ήχους (μάλλον εννοείς με bucket brigade τσιπάκια όπως το Dlx. Mem. Man και όχι ήχους από tape echoes, τα οποία ήταν βεβαίως και αυτά αναλογικά), πιστεύω πως το DL4 τα πάει καλύτερα. Και θα το τροφοδοτούσα με τον δικό του μετασχημστιστή και όχι με το One Spot.... δεν ξέρω αν θα δουλέψει 100% απροβλημάτιστα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Repeater και Nova Delay τα είχα σκεφτεί κι εγώ, όμως δεν δουλεύουν με 9V. Δηλαδή μπορεί και να δουλέψουν, αλλά με απρόβλεπτα αποτελέσματα, ένα εκ των οποίων είναι και η μείωση του headroom τους.

 

Το repeater το γραφει πανω του 9-12V 300mA,και παρολο που το chameleon μου βγαζει και τις 2 τασεις και το δοκιμασα εκτενως,δεν βρηκα καμια διαφορα με τα σηματα τα οποια το τροφοδοτω (απ τη λουπα του ενισχυτη μου στο στουντιο,απο το rc booster και το bb preamp στο σπιτι αλλα οχι σε levels που προσπαθουν να εξοντωσουν  ;D την εισοδο του ενισχυτη),το αφησα τελικα στα 12 καθαρα και μονο γιατι εχει τη δυνατοτητα και ελευθερη εξοδο το τροφοδοτικο μου,αλλιως δεν θα ειχα κανεναν ενδοιασμο για να το αφησω στα 9V. Αν δεν το τροφοδοτησεις με extreme δυνατο σημα δεν θα καταλαβεις διαφορα στο headroom. Εξαλλου το γραφει και στο manual αυτο

 

"NOVA Repeater requires 9-12V DC 300 mA. We

recommend using the supplied 12V power-supply or a

power-supply with identical specifications. Please note

that NOVA Repeater’s dynamic input range is reduced

if only 9V are supplied. This is only an issue if you use

a drive or boost pedal prior to NOVA Repeater and

crank the output of that pedal hard."

 

 

Αλλα απροβλεπτα αποτελεσματα αποκλειονται για το συγκεκριμενο πεταλακι μιας και προβλεπονται και οι 2 τασεις απο τον κατασκευαστη.Αρκει να του δινεις τα mA που θελει να φαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου