Προς το περιεχόμενο

Delay με μνημες ποιο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης το EHX Mem Man with Hazarai έχει αυτά που ζητάς. Μία μνήμη για κάθε τύπο delay, 9v και 300 mA αν θυμάμαι καλά. .Δοκίμασέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το Νova Delay , μου φαινεται καλη φαση καθως ειναι και σχετικα μικρο στο μεγεθος , αλλα απο οτι καταλαβα τα presets δεν μπορεις να τα αλλαξεις με το ποδι σωστα ? Πρεπει να πατας το κουμπακι preset για να αλλαζεις μνημες ? To nova repeater δεν εχει μνημες σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο nova delay μπορεις να αλλαξεις τα presets με το ποδι, χρησιμοποιωντας τα on/of και tap tempo switches. Συγκεκριμενα αν πατησεις το tap tempo μια φορα και μετα αμεσως το on/of πολλες φορες, περνας απο καθε preset. Επισης, επειδη εχει 9 presets, αν χρησιμοποιεις λιγοτερες, για να μη περνας καθε φορα που θελεις να αλλαξεις preset απο ολες, εχει ρυθμιση να περνας μονο απο αυτες που θελεις. Απλα πρεπει να τις εχεις αποθηκευμενες πρωτες στη σειρα των 9. Για το repeater νομιζω οτι δεν εχει presets. Δεν ειμαι σιγουρος ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Νova Delay , μου φαινεται καλη φαση καθως ειναι και σχετικα μικρο στο μεγεθος , αλλα απο οτι καταλαβα τα presets δεν μπορεις να τα αλλαξεις με το ποδι σωστα ? Πρεπει να πατας το κουμπακι preset για να αλλαζεις μνημες ? To nova repeater δεν εχει μνημες σωστα ?

 

Το Repeater όντως δεν έχει μνήμες (ΤΡΟΜΕΡΟ delay κατά τ'άλλα), αλλά για το Nova, χωρίς να ξέρω και σίγουρα, θα τολμούσα να μαντέψω ότι μπορείς να αλλάζεις presets όπως με το Nova Modulator. Δηλαδή πατάς μια φορά το tap-tempo και μετά με κάθε πάτημα του on/off πηγαίνεις ένα preset πάνω. Αν πατήσεις όμως tap-tempo, μετά on/off (1 φορά), μετά με κάθε πάτημα του tap-tempo πηγαίνεις ένα preset κάτω. Μερικοί το βρίσκουν βολικό, μερικοί πάλι όχι (για live). Άρα...

 

 

 

edit: με πρόλαβε ο Γιάννης! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το stereo memory man , απο οτι ειδα στο youtube δεν ειναι ακριβως αυτο που ψαχνω , το βλεπω λιγο δυσκολο στο χειρισμο και εχει ενα μονο preset , κανει πιο πολυ για να κανεις παπατζιλικια και τετοια μου φαινεται .

 

Το nova delay φαινεται καλο απο features , αλλα το πως αλλαζεις τα preset μοιαζει αβολο .

 

To line 6 dl-4 εχει τα ιδια delay με το M9 σωστα ? ( το ειχα και το πουλησα ) .Μου αρεσαν αρκετα αυτα τα delay .

To μονο μειον το μεγεθος και το οτι θελει μαλλον δικο του τροφοδοτικο χωρις να μπορω να χρησιμοποιησω το 1spot μου .

Επισης πολλοι απο τους αγαπημενους μου ( Kurt Rosenwinkel , Scofield , Frissel, Loueke ) το χρησιμοποιουν ειναι industry standard και μεταχειρισμενο το βρισκω στο μπατζετ μου . Το εχει κανεις να πει γνωμες . Στα analog delay τα παει καλυτερα απο τα Tc electronic , ετσι δεν ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το stereo memory man , απο οτι ειδα στο youtube δεν ειναι ακριβως αυτο που ψαχνω , το βλεπω λιγο δυσκολο στο χειρισμο και εχει ενα μονο preset , κανει πιο πολυ για να κανεις παπατζιλικια και τετοια μου φαινεται .

 

Το nova delay φαινεται καλο απο features , αλλα το πως αλλαζεις τα preset μοιαζει αβολο .

 

To line 6 dl-4 εχει τα ιδια delay με το M9 σωστα ? ( το ειχα και το πουλησα ) .Μου αρεσαν αρκετα αυτα τα delay .

To μονο μειον το μεγεθος και το οτι θελει μαλλον δικο του τροφοδοτικο χωρις να μπορω να χρησιμοποιησω το 1spot μου .

Επισης πολλοι απο τους αγαπημενους μου ( Kurt Rosenwinkel , Scofield , Frissel, Loueke ) το χρησιμοποιουν ειναι industry standard και μεταχειρισμενο το βρισκω στο μπατζετ μου . Το εχει κανεις να πει γνωμες . Στα analog delay τα παει καλυτερα απο τα Tc electronic , ετσι δεν ειναι ?

Σ'αυτο που μπορω να απαντησω ειναι οτι το one spot κανει για το dl4 με τα ανταπτορακια που εχει για Line 6 πεταλια. Τραβαει πολυ ρευμα, αλλα εγω ειχα το fm4 με one spot στην ιδια αλυσιδα με αλλα 7 πεταλια και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το repeater το γραφει πανω του 9-12V 300mA,και παρολο που το chameleon μου βγαζει και τις 2 τασεις και το δοκιμασα εκτενως,δεν βρηκα καμια διαφορα με τα σηματα τα οποια το τροφοδοτω (απ τη λουπα του ενισχυτη μου στο στουντιο,απο το rc booster και το bb preamp στο σπιτι αλλα οχι σε levels που προσπαθουν να εξοντωσουν  ;D την εισοδο του ενισχυτη),το αφησα τελικα στα 12 καθαρα και μονο γιατι εχει τη δυνατοτητα και ελευθερη εξοδο το τροφοδοτικο μου,αλλιως δεν θα ειχα κανεναν ενδοιασμο για να το αφησω στα 9V. Αν δεν το τροφοδοτησεις με extreme δυνατο σημα δεν θα καταλαβεις διαφορα στο headroom. Εξαλλου το γραφει και στο manual αυτο

 

"NOVA Repeater requires 9-12V DC 300 mA. We

recommend using the supplied 12V power-supply or a

power-supply with identical specifications. Please note

that NOVA Repeater’s dynamic input range is reduced

if only 9V are supplied. This is only an issue if you use

a drive or boost pedal prior to NOVA Repeater and

crank the output of that pedal hard."

 

 

Αλλα απροβλεπτα αποτελεσματα αποκλειονται για το συγκεκριμενο πεταλακι μιας και προβλεπονται και οι 2 τασεις απο τον κατασκευαστη.Αρκει να του δινεις τα mA που θελει να φαει.

 

Σύμφωνοι, αλλά όπως σημείωσα η απώλεια του headroom (που είναι ένα από τα main selling points και προτερήματα των δυο αυτών πεταλιών της TC) είναι κάτι που μπορεί να επηρεάσει αρκετούς, όχι μόνο αυτούς που έχουν ένα κάποιο volume boost - καθόλου "extreme" - πριν από αυτό με βρωμοπέταλα ή με χαμβάκερους (και πού να πάμε και σε hot ή active...), αλλά και αυτούς πχ. που θέλουν να το χρησιμοποιήσουν σε FX loops ενισχυτών, τα οποία σχεδόν όλα είναι πολύ hot μιας και στέλνουν και παίρνουν σήμα line level και όχι instrument level. Αν θες να σου γράψω πόσα dbU είναι αυτό και πόσα αντέχουν τα Repeater και Νοva, είναι εύκολο, και τα 12V δεν θα φαίνονται πια περιττή πολυτέλεια...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To line 6 dl-4 εχει τα ιδια delay με το M9 σωστα ? ( το ειχα και το πουλησα ) .Μου αρεσαν αρκετα αυτα τα delay .

To μονο μειον το μεγεθος και το οτι θελει μαλλον δικο του τροφοδοτικο χωρις να μπορω να χρησιμοποιησω το 1spot μου .

Επισης πολλοι απο τους αγαπημενους μου ( Kurt Rosenwinkel , Scofield , Frissel, Loueke ) το χρησιμοποιουν ειναι industry standard και μεταχειρισμενο το βρισκω στο μπατζετ μου . Το εχει κανεις να πει γνωμες . Στα analog delay τα παει καλυτερα απο τα Tc electronic , ετσι δεν ειναι ?

 

Όπως έγραψα προηγουμένως, κατά την γνώμη μου ναι, αν και δεν τα έχω βάλει δίπλα-δίπλα. Το DL4 το έχω παίξει κάτι χρόνια πριν, και δυστυχώς η ανάμνηση και οι εντυπώσεις μου είναι θολές. Τα delays της Μ9 είναι ελαφρώς ενημερωμένα και βελτιωμένα από όσο θυμάμαι (βελτίωσαν το dry σήμα και πήραν ιδέες από το Echopark, το οποίο έχει πει η εταιρία πως έχει διαφορετικούς αλγόριθμους και σχεδιασμό από το DL4). Tο DL4 πάντως μου δίνει μια σαφώς πιο "αλεξίσφαιρη" αίσθηση από την M9.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το DL-4 λογικα (δεδομενου οτι δουλευε καλα με το MM-4 που ειχα) μπορει να λειτουργησει με one spot απλα οπως προειπε ο φιλος γιαννης θελει αυτο το ανταπτορακι: http://visualsound.net/l6-converter/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα, σας έβγαζε ποτέ θόρυβο με το One Spot? Και με ποια άλλα πετάλια το είχατε συνδεδεμένο?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου