Προς το περιεχόμενο

Delay με μνημες ποιο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα, σας έβγαζε ποτέ θόρυβο με το One Spot? Και με ποια άλλα πετάλια το είχατε συνδεδεμένο?

Οπως ειπα, εγω δεν ειχα το dl4, αλλα το fm4. Αν ενδιαφερει, οχι ποτε δε μου εβγαλε θορυβο. Αν θυμαμαι καλα τοτε το rig ηταν:

Telecaster -> Korg pitchblack -> Fm4 -> Fuzz Factory -> Ibanez WD -> Telegun msd -> Barber ltd -> EHX lpb1 -> Boss tr-2 -> Malekko Vibrato -> MXR Phase 100 -> TC Nova delay.

Καποια απο αυτα δεν ηταν στην ιδια αλυσιδα ρευματος, αλλα θυμαμαι οτι το fm4 ηταν στην ιδια με τα περισσοτερα και δεν ειχα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Αρκετά ενδιαφέρουσα μιας και το Fuzz Factory (που είχα) ως φαζάκι ήταν αρκετά επιρρεπές σε hum μεταφερόμενο από daisy chains.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι, αλλά όπως σημείωσα η απώλεια του headroom (που είναι ένα από τα main selling points και προτερήματα των δυο αυτών πεταλιών της TC) είναι κάτι που μπορεί να επηρεάσει αρκετούς, όχι μόνο αυτούς που έχουν ένα κάποιο volume boost - καθόλου "extreme" - πριν από αυτό με βρωμοπέταλα ή με χαμβάκερους (και πού να πάμε και σε hot ή active...), αλλά και αυτούς πχ. που θέλουν να το χρησιμοποιήσουν σε FX loops ενισχυτών, τα οποία σχεδόν όλα είναι πολύ hot μιας και στέλνουν και παίρνουν σήμα line level και όχι instrument level. Αν θες να σου γράψω πόσα dbU είναι αυτό και πόσα αντέχουν τα Repeater και Νοva, είναι εύκολο, και τα 12V δεν θα φαίνονται πια περιττή πολυτέλεια...

 

 

Μα το repeater (μιλαω για αυτο που το εχω και το ξερω,δεν γνωριζω αν εχει διαφορες το nova delay σε αυτους τους τομεις) εχει και εισοδο για fx loop σημα,οποτε σε θεμα μη-παραμορφωσης και διαχειρησης καθε λογης σηματων ειναι πληρες.

Ξανα-αντιγραφω απο το manual:

 

"NOVA Repeater has two input options: LO and HI.

Which input to use depends on how “hot” a signal you

connect. If the signal has passed a preamp or a hot

boost/drive pedal, use HI. Otherwise, use LO. But you

can simply try both and let your ears decide."

 

Επισης η μεγιστη σταθμη εισοδου που μπορει να δεχτει στα 12V ειναι:

 

"Max. Input Level: 10dBu @ 12V supply"  

 

Υπεραρκετο νομιζω για να καλυψει ανετα τα περιπου 2,5dbu που μπορει να δωσει μαξιμουμ (που ποτε δεν χρησιμοποιω φυσικα το send level της λουπας στο τερμα) ο jsx μου,οπως και στα πειραματα με τα 9v δεν υπηρξε τιποτα που να δειχνει αφυσικο (στο hi in του πεταλιου παντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον, να το έχω υπόψη μου αυτό... θενκς. Απλά να σημειώσω πως άλλοι ενισχυτές είναι πιο "αγύριστα κεφάλια" σε θέματα επιπέδου σήματος σε λούπα, ακόμη και μερικοί μπουτίκ όπως πχ. ορισμένοι Bogner που του δίνουν και καταλαβαίνει. Και τότε αυτό θα ήταν απαραίτητο. Συν τοις άλλοις, τα 12V δίνουν την ευχέρεια να εφαρμόσει κάποιος διαφορετικό gain staging στην αλυσίδα, πχ. αν του αρέσει να ακούγεται πιο "αδύναμο" το delay (κι αυτό πέραν του απλού pad που εφαρμόζεται στις LO και HI).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον, να το έχω υπόψη μου αυτό... θενκς. Απλά να σημειώσω πως άλλοι ενισχυτές είναι πιο "αγύριστα κεφάλια" σε θέματα επιπέδου σήματος σε λούπα, ακόμη και μερικοί μπουτίκ όπως πχ. ορισμένοι Bogner που του δίνουν και καταλαβαίνει. Και τότε αυτό θα ήταν απαραίτητο. Συν τοις άλλοις, τα 12V δίνουν την ευχέρεια να εφαρμόσει κάποιος διαφορετικό gain staging στην αλυσίδα, πχ. αν του αρέσει να ακούγεται πιο "αδύναμο" το delay (κι αυτό πέραν του απλού pad που εφαρμόζεται στις LO και HI).

 

 

Σαφως,παντως η tc μεχρι στιγμης τα παει καλα στο θεμα της ευελιξιας-"δεκτικοτητας-συνεργασιας" με την τροφοδοσια σε αρκετα πεταλια,αν και εχει και καποια πιο δυστροπα ακομη (πχ nova drive,εντελως αθορυβο γινοταν μονο με το current doubler καλωδιο του chameleon που το τροφοδοτουσε απο 2 12βολτες εξοδους του με 600 ολοκληρα mA- οποιοσδηποτε αλλος συνδυασμος,ειτε το τροφοδοτικο της tc ειτε μονη εξοδος chameleon ειχε ενα μικρο hum),σε αλλα πραγματα υστερει (υποκειμενικο αυτο μιας και εχει να κανει με την γενικοτερη ηχητικη ταυτοτητα της εταιριας,παντως σε μερικα εφε μου αρεσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κατάλαβα καλά: ψάχνεις για delay με 200€ και αποτελεί βασικό γνώμονα το να δουλεύει καλά με το 30€ (max) τροφοδοτικο που ήδη έχεις? ρωτώ γιατί απλώς μου φαίνεται λίγο περίεργο σαν κριτήριο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ndnikola: γιατί σου φαίνεται λίγο περίεργο σαν κριτήριο?

@crunch: το Stereo Memory Man w/Hazarai είπε προηγουμένως πως δεν του κάνει, το Vox Time Machine δεν έχει μνήμες όπως ζητάει στο θρεντ και αναφέρει στον τίτλο του, και τα delays της Line 6 καλά έως πολύ καλά, αλλά ό,τι καλύτερο... δεν θα το'λεγα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ndnikola: γιατί σου φαίνεται λίγο περίεργο σαν κριτήριο?

 

(χωρίς, προφανώς, να είμαι ο ndnikola  :P ) γιατί, συνήθως, προσαρμόζουμε το φτηνό μας εξοπλισμό βάσει του ακριβότερου και όχι το αντίθετο.

 

Σε σχέση με αυτό το επιχείρημα, η μόνη δικαιολογία που βρίσκω στον ΑΝ (Αρχικό Νηματοθέτη  8)  ;D ) είναι η οικονομία βάρους/χώρου (να μη χρειάζεται, δηλαδή, να κουβαλάει περισσότερα τροφοδοτικά, αν μπορεί να κάνει τη δουλειά του με ένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(χωρίς, προφανώς, να είμαι ο ndnikola  :P ) γιατί, συνήθως, προσαρμόζουμε το φτηνό μας εξοπλισμό βάσει του ακριβότερου και όχι το αντίθετο.

 

Σε σχέση με αυτό το επιχείρημα, η μόνη δικαιολογία που βρίσκω στον ΑΝ (Αρχικό Νηματοθέτη  8)  ;D ) είναι η οικονομία βάρους/χώρου (να μη χρειάζεται, δηλαδή, να κουβαλάει περισσότερα τροφοδοτικά, αν μπορεί να κάνει τη δουλειά του με ένα).

 

Επειδη εχω το 1 spot εδω και 8 χρονια περιπου και εχει παιξει ουκ ολιγες προβες και λαιβ χωρις να εχει ουδεποτε και πουθενα προβλημα και εχει κουμπωσει με διαφορα πεταλια και παλι δεν ειχε προβλημα . Παλια οπως εγραψα πιο πανω ειχα το Boss dd-20 , και με το 1 spot συνεδεα αυτο μαζι με wah , mudhoney , fulldrive2 mosfet , tremolo , phase 45 , booster ,crybaby , pedal tuner και δεν μασαγε τιποτα .

Αν κανει τη δουλεια καλα γιατι να μην το ξαναεμπιστευτω ακομα και αν ειχα strymon πεταλια η οτιδηποτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου