Προς το περιεχόμενο

Μετρητής radius ταστιέρας


block

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΚ μέτρησα την κιθάρα μου και ταιριάζει τέλεια με το 7.25''

 

Όταν λές "ανάλογα τι θες να κάνεις", αναφέρεσαι στο να ρυθμίσεις έτσι τον καβαλάρη έτσι ώστε να πχ. η ταστιέρα σου να είναι 7.25'' και οι χορδές 9.5'' ας πούμε ή κάτι άλλο διαφορετικό ?

 

Μπορεί να είπα και λαλακία τώρα δεν ξέρω... :roll: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ μέτρησα την κιθάρα μου και ταιριάζει τέλεια με το 7.25''

 

Όταν λές "ανάλογα τι θες να κάνεις"' date=' αναφέρεσαι στο να ρυθμίσεις έτσι τον καβαλάρη έτσι ώστε να πχ. η ταστιέρα σου να είναι 7.25'' και οι χορδές 9.5'' ας πούμε ή κάτι άλλο διαφορετικό ?

 

Μπορεί να είπα και λαλακία τώρα δεν ξέρω... :roll: :wink:[/quote']

 

Τό διατύπωσα λάθος , το βάζεις ανάλογα που θές είτε στην γέφυρα είτε στην ταστιέρα είτε στον καβαλάρη .Εκεί πήγαινε το ανάλογα τί θες να κάνεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με μπερδεψατε και εμενα :lol:

 

Το radius gauge χρησιμοποιειται ως εξης:

 

διαπιστωνουμε πρωτα απο ολα το radius της ταστιερας ακουμπωντας το πανω σε αυτη (χωρις χορδες βεβαια)

 

μετα προσπαθουμε να ρυθμισουμε τη γεφυρα ετσι ωστε οι χορδες να "ματσαρουν" με το Radius του μπρατσου.

 

π.χ. δε μια vintage Fender με 7,25 radius σηκωνουμε τα σελλακια ετσι ωστε και οι χορδες να εχουν το ιδιο radius (με αλλα λογια "ματσαρουμε" το radius της γεφυρας με αυτο της ταστιερας)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με μπερδεψατε και εμενα :lol:

:oops: :oops:

 

Τελικά διαπιστώνω ότι ούτε του γραπτού είμαι ούτε και του προφορικού !!!

Πως θα επικοινωνώ με τα άλλα παιδάκια ? :D

Θα τα βαράω !!!!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα προσπαθουμε να ρυθμισουμε τη γεφυρα ετσι ωστε οι χορδες να "ματσαρουν" με το Radius του μπρατσου.

 

Με τρελαίνουν αυτά τα greeklish του Superfunk ώρες-ώρες :lol: :lol: :wink:

 

 

Μιας και μιλάμε για "ματσάρισμα"' date=' είχα δει ένα video του Dan Erlewine ο οποίος χρησιμοποιούσε ειδική "ματσαρίστρα" σαν αυτή:

[img']http://www.stewmac.com/catalog/images_2lg/0353_2lg.jpg[/img] που μπαίνει κάτω απο τις χορδές (προυποτίθεται ότι γνωρίζει κανείς το radius της ταστιέρας του). Με αυτό τον τρόπο ανεβάζεις ή κατεβάζεις το ύψος από τα saddles μέχρι το σημείο που όλα απλά ακουμπάνε στην "ματσαρίστρα" :lol:

 

Αυτά πωλούνται στο Stew-Mac, αλλά μπορεί κανείς φαντάζομαι να φτιάξει και μόνος του, κόβοντας το μετρητή radius που αναφέρθηκε στο 1ο post αντίθετα. Χρησιμοποιούμε το "αρνητικό "κομμάτι δηλαδή του χαρτιου (δε ξέρω αν καταλαβαίνετε τι εννοώ...) και το κρατάμε με ένα τσιμπιδάκι ή μανταλάκι ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

ρε παλικαρια να ρωτησω και γω κατι χαζο?

τι σημαινει για την ταστιερα μου radius 10 - 14???

 

επισης σε τι κερδιζει ή χανει πρακτικα στο παιξιμο ενα χαμηλό ή ενα μεγάλο radius???

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σημαινει για την ταστιερα μου radius 10 - 14???

 

επισης σε τι κερδιζει ή χανει πρακτικα στο παιξιμο ενα χαμηλό ή ενα μεγάλο radius???

Σημαινει οτι η καμπυλη της θα... εφάπτετο ;D με αυτη ενος κυκλου με ακτινα 10 ή 14 ιντσων. Και γ**ω τις διατυπωσεις ετσι? :D

 

Με μικροτερο radius (μεγαλυτερη κουρμπα) μπορουμε να πιασουμε ευκολοτερα μπαρε συγχορδιες διοτι ταιριαζει περισσοτερο στην καμπυλη του δακτυλου. Με μικροτερο, μπορουμε να κανουμε μεγαλυτερα bends με χαμηλο action χωρις να 'σβηνουν' διοτι η χορδη δεν θα βρισκει στο επομενο ταστο.

 

Το thread ειναι τριων χρονων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

axxxαααα

για να δουμε..κανω το κολπο με τα χαρτακια για να ρυθμισω υψος χορδων μια προς μια.

 

Το thread  ειναι 3 χρονων, να ειναι καλα το search

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου