Προς το περιεχόμενο

cubase sx 3 audio to midi...


maze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν νομίζω πως γίνεται αυτό στο cubase.

Δεν νομίζω να γίνεται και γενικά. Είχε ξαναγίνει ένα τέτοιο θέμα στο φόρουμ για το αν υπάρχουν τέτοια προγράμματα, αλλά γενικά ένα audio δεν γίνεται midi. (ίσως να υπάρχουν εξαιρέσεις αν το audio είναι ένα πολύ συγκεκριμένο σήμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως γίνεται αυτό στο cubase.

Δεν νομίζω να γίνεται και γενικά. Είχε ξαναγίνει ένα τέτοιο θέμα στο φόρουμ για το αν υπάρχουν τέτοια προγράμματα' date=' αλλά γενικά ένα audio δεν γίνεται midi. (ίσως να υπάρχουν εξαιρέσεις αν το audio είναι ένα πολύ συγκεκριμένο σήμα)[/quote']

 

φυσικα και γινεται!!! απλα δεν ξερω πως γινεται στο συγκεκριμενο προγραμμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως γίνεται αυτό στο cubase.

Δεν νομίζω να γίνεται και γενικά. Είχε ξαναγίνει ένα τέτοιο θέμα στο φόρουμ για το αν υπάρχουν τέτοια προγράμματα' date=' αλλά γενικά ένα audio δεν γίνεται midi. (ίσως να υπάρχουν εξαιρέσεις αν το audio είναι ένα πολύ συγκεκριμένο σήμα)[/quote']

 

φυσικα και γινεται!!! απλα δεν ξερω πως γινεται στο συγκεκριμενο προγραμμα...

 

Δηλαδή σε ποιο πρόγραμμα ξέρεις ότι γίνεται; Επίσης, πως γίνεται στο πρόγραμμα που ξέρεις ότι γίνεται;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία λέγεται Audio to MIDI Conversion (ή και pitch recognition).

http://www.music-notation.info/en/compmus/audio2midi.html

 

Έχει να κάνει με την ανάλυση ενός ήχου (αρμονικών, έντασης κλπ) και την αντιστοίχησή του σε MIDI δεδομένα (με velocities κλπ...)

Μπορεί να χωριστεί σε Μονοφωνική και Πολυφωνική μετατροπή (με επιτυχίες ~50% και ~10% αντίστοιχα (αν βρείτε πρόγραμμα να το κάνει "κάπως" καλά ...) -σύμφωνα πάντα με την ταπεινή μου άποψη- Στα velocities δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να πιάνει πάνω από 5% :(

 

Δεν γίνεται στο Cubase (αν κάποιος το έχει ανακαλύψει ας μου το πει κι εμένα ...). Το Sonar κάτι προσπαθούσε να κάνει, αλλά τα αποτελέσματά του ήταν ΠΟΛΥ ασχημα ...

 

Πολλές μέθοδοι μετατροπής είναι ακόμη σε πρώιμο/πειραματικό στάδιο (έχω δει κάμποσα thesis να πραγματεύονται την ίδια ιστορία με πανω κάτω τα ίδια ποσοστά επιτυχίας)

 

/nEwBiE 8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα πρόγραμμα το οποίο μπορεί και μετατρέπει τα audio σε midi κανάλια, όμως προσοχή: (μονο ένα κανάλι με μια κιθάρα, μονο ένα κανάλι με ένα μπάσο, κτλ.).

Μπάσο και κιθάρα που μετέτρεψα σε midi, θα έλεγα ότι το ποσοστό λάθους ήταν το πολύ στο 20%, δοκίμασα και με φωνή (με την δίκια μου εννοείτε) και το ποσοστό λάθους εδώ ξεπέρασε το 60% γιατι από ότι κατάλαβα, η φωνή πρέπει να πατάει καλά για να μπορεί να μετατρέψει τον αναλογικό σε ψηφιακό ήχο.

 

Τώρα το πρόγραμμα είναι τις Melodyne το Celemony Software GmbH.

Όποιος ενδιαφέρετε ας ρίξει μια μάτια εδώ www.celemony.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως γίνεται αυτό στο cubase.

Δεν νομίζω να γίνεται και γενικά. Είχε ξαναγίνει ένα τέτοιο θέμα στο φόρουμ για το αν υπάρχουν τέτοια προγράμματα' date=' αλλά γενικά ένα audio δεν γίνεται midi. (ίσως να υπάρχουν εξαιρέσεις αν το audio είναι ένα πολύ συγκεκριμένο σήμα)[/quote']

 

φυσικα και γινεται!!! απλα δεν ξερω πως γινεται στο συγκεκριμενο προγραμμα...

 

 

Φίλε maze αυτό που ζητάς δεν γίνεται στο cubase. Αν παρόλα αυτά έχεις κάποιες πληροφορίες ότι σε κάποιο άλλο πρόγραμμα γίνεται με επιτυχία, θα θέλαμε να μας δώσεις τα φώτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν προγράμματα που κάνουν ανάλυση στο audio και βγάζουν μια κοντινή μετατροπή σε midi η οποία εξαρτάται από το είδος του audio αρχείου. Αν θα έχει πολλές φωνές, τι ήχους κ.τ.λ.

Σε ένα συνήθες ενορχιστρωμμένο κομμάτι δεν υπάρχει μεγάλη επιτυχία, αλλά πετυχαίνουν τις βασικές νότες και συγχορδίες χωρίς όμως να μπορούν να αναλύσουν τα ηχοχρώματα ώστε να ρυθμιστεί το midi με συγκεκριμένα όργανα.

To θέμα είναι πως σε μια ερώτηση αν γίνεται ενα audio midi όπως γίνεται το midi audio, το αντίστροφο δηλαδή, η απάντηση είναι "όχι" ! Μια περίπου μετατροπή με σφάλματα (όπως γράφει και ο Newbie) γίνεται και υπάρχουν διάφορες εφαρμογές.Αλλά αυτό είναι απάντηση σε άλλη ερώτηση.

 

Ώντος αν κάποιος βρήκε τον τρόπο να αναλύσει audio και να το μετατρέψει σε midi ας μας το πει. Η καλύτερα να μην το πεί εδω, να το κατοχυρώσει και να πάει να βγάλει μερικά χρήματα με την πατέντα :wink: :)

 

Προχωρώντας λίγο παραπέρα, σκέφτηκα πως αν υπάρχει μια ακριβώς αντίστροφη διαδικασία, τότε θα υπήρχε και πρόγραμμα που να αναλύει το audio στα αρχικά κανάλια πριν τη μίξη και να ξεχωρίζει φωνές και όργανα. Αυτό είναι πολύ πιο χρήσιμο και είναι ένα βήμα πρίν τη μετατροπή audio σε midi.

Τέλος πάντων για να μην είμαστε και κάθετοι στις απόψεις μας(η τεχνολογία αλλάζει καθημερινά εξάλλου), συμφωνώντας με τον studiom13, αν ο φίλος maze ξέρει κάτι περισσότερο ας μας πεί να μάθω κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως γίνεται αυτό στο cubase.

Δεν νομίζω να γίνεται και γενικά. Είχε ξαναγίνει ένα τέτοιο θέμα στο φόρουμ για το αν υπάρχουν τέτοια προγράμματα' date=' αλλά γενικά ένα audio δεν γίνεται midi. (ίσως να υπάρχουν εξαιρέσεις αν το audio είναι ένα πολύ συγκεκριμένο σήμα)[/quote']

 

 

 

φυσικα και γινεται!!! απλα δεν ξερω πως γινεται στο συγκεκριμενο προγραμμα...

 

 

Φίλε maze αυτό που ζητάς δεν γίνεται στο cubase. Αν παρόλα αυτά έχεις κάποιες πληροφορίες ότι σε κάποιο άλλο πρόγραμμα γίνεται με επιτυχία, θα θέλαμε να μας δώσεις τα φώτα σου.

 

παιδια οταν λεω audio σημα,δεν ενοω ενα σημα το οποιο περιεχει πολλα οργανα ταυτοχρονα.στη δικια μου περιπτωση εχω μια multitrack ηχογραφηση και απλα 8ελω να μετατρεψω το ταμπουρο σε midi ετσι ωστε να το αντικαταστησω με καποιο αλο ηχο.αυτο σιγουρα γινεται στο sonar και στα pro tools(το εχουμε διδαχθει στη σχολη μας) και μας ειπανε οτι γινεται και στο cubase προφανως με καποια αλη ονομασια απο τα αλα προγραμματα.στην περιπτωση μου με τη χρηση ενος noise gate εχει ποσοστο επιτυχιας 99%. αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μετατροπή του ταμπούρου, (και μόνο αυτού σε ξεχωριστό track), στο Sonar φαντάζομαι ότι θα είναι περισσότερο πετυχημένη από ένα άλλο audio σήμα που πιθανώς θα έχει πάνω από δύο όργανα.

Όσο για το αν γίνεται η μετατροπή audio->midi στο Cubase, μπορείς πάντα να διαβάσεις το manual και να βοηθήσεις και μας να μάθουμε κάτι παραπάνω.

Αλήθεια σε πια σχολή πηγαίνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου