Προς το περιεχόμενο

Pop song,αξίζει;


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά κάνεις και ψάχνεσαι :) Θ ακούσουμε ωραία πράγματα στο μέλλον, είμαι σίγουρος, το  νοιζ εμπιστεύεται την νέα γενιά :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όποια μουσική παιδεία έχω τη χρωστάω στον πατέρα μου που από την παιδική μου ηλικία άκουγα μέσα στο σπίτι Queen,Clapton και Deep Purple,τον καθηγητή της κιθάρας και εσάς εδώ στο Noiz.Κάθε μέρα μαθαίνω νέα πράγματα που με κάνουν καλύτερο!  ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποια μουσική παιδεία έχω τη χρωστάω στον πατέρα μου που από την παιδική μου ηλικία άκουγα μέσα στο σπίτι Queen,Clapton και Deep Purple,τον καθηγητή της κιθάρας και εσάς εδώ στο Noiz.Κάθε μέρα μαθαίνω νέα πράγματα που με κάνουν καλύτερο!  ;D

 

Αμ, έτσι πες, εξηγούνται πολλά :):)

 

[Τους Deep Purple περιμένω να τους κάνει bold άλλος :)]

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συνεχισεις Bill!

Ακομα κι αν βαρεθεις η δε θελεις πια να ασχοληθεις με το ειδος κατι θα σου εχει μεινει,σιγουρα κακο δε θα 'ναι.

Το κομματι πραγματι θελει να"μεγαλωσει"λιγο για να πει κανεις κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ναι βρε BillTrantos... κάντο ολόκληρο κομμάτι πρώτα και μετά να συζητήσουμε. Που είναι το... song που λες;

 

Το να ρίχνεις 2-3 loops μαζί δεν λέγεται δημιουργία ακριβώς.

Εσυ χάρηκες που είδες κάποιο "αποτελεσμα" να βγαίνει γρήγορα. Οπως κάποιοι d.j.'s που αποκαλούν τους εαυτούς τους παραγωγούς. Λες και η μουσική σύνθεση είναι να βάζουν σε σειρά τις λούπες που αγόρασαν/κατέβασαν. Παρανόηση μεγάλη.

 

Ξερεις... ΚΑΙ η "ηλεκτρονική" μουσική βασίζεται στη σύνθεση. Στην ενορχήστρωση διαφέρει. Μη την υποτιμούμε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαν : ενα καλοκαιρι ειμαστε σε μια αρπαχτη στην Ανδρο ( βαφτισια υιου εφοπλιστη ) οπου περασαμε υπεροχα ,φιλοξενια βασιλικη κλπ.

Το βραδυ του EVENT και ενω ειχαμε παιξει κανα 2 ωρες σταματησαμε για να ππαιξει ο DJ Disco .

Eγω λοιπον αυτο το ειδος (ντισκο ) το εχω φαει με το κουταλι για 4 χρονια σερι σε γνωστο παραλιακο club και οσο ναναι μου αρεσει .Εκατσα λοιπον στο σετ και επαιζα απο πανω απο  τα κομματια ( Bee GEES και δεν συμαζευεται!! ;)Καποια στιγμη λοιπον ο DJ γυριζει νευριασμενος και μου λεει: Κυριε συναδελφε σταματα επιτελους ??? !!!!Περιττο να σας πω τι του απαντησα για το συναδελφιλικι ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι βρε BillTrantos... κάντο ολόκληρο κομμάτι πρώτα και μετά να συζητήσουμε. Που είναι το... song που λες;

 

Το να ρίχνεις 2-3 loops μαζί δεν λέγεται δημιουργία ακριβώς.

Εσυ χάρηκες που είδες κάποιο "αποτελεσμα" να βγαίνει γρήγορα. Οπως κάποιοι d.j.'s που αποκαλούν τους εαυτούς τους παραγωγούς. Λες και η μουσική σύνθεση είναι να βάζουν σε σειρά τις λούπες που αγόρασαν/κατέβασαν. Παρανόηση μεγάλη.

 

Ξερεις... ΚΑΙ η "ηλεκτρονική" μουσική βασίζεται στη σύνθεση. Στην ενορχήστρωση διαφέρει. Μη την υποτιμούμε.

 

Ουδέποτε χαρακτήρισα τον εαυτό μου ''δημιουργό'',ειδικά μετά από ένα παιχνιδάκι 20 δευτερολέπτων.Αλλά επειδή έχεις δίκιο και τα samples δε με εμπνέουν τόσο ώστε να ασχοληθώ σοβαρά ως πραγματικός δημιουργός,δανείστηκα από τον καθηγητή μου το FL Producer Edition,το οποίο διαθέτει synth που μπορείς να το χειριστείς με το πληκτρολόγιο.Οπότε θα μπορώ να συνθέσω μόνος μου,μέχρι να πάρω ένα μικρό synth,ή έστω ένα midi controller.Τέλος,αυτές τις μέρες κατάλαβα ότι στο μυαλό μου δεν τρέχουν μόνο κιθαριστικά licks και riffs πλέον,αλλά περισσότερα πράγματα και χαίρομαι γι'αυτό γιατί μέχρι πολύ πρόσφατα κομμάτια χωρίς κιθάρα μου περνούσαν αδιάφορα.Θα κάτσω λοιπόν να συνθέσω κάτι πιο δικό μου και μεγαλύτερο σε διάρκεια και θα τα ξαναπούμε!Ευχαριστώ όλους σας για το feedback,έκανε πολύ περισσότερο καλό απ'ότι νόμιζα πως θα κάνει!

 

@gvour: ο πειραματισμός τώρα αρχίζει! ;D

@pericles: άμα το 'χεις έτσι γίνεται! ;)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

******************* Disclamer ********************

Δεν έχω ακούσει το τραγούδι είμαι στη δουλεία

***********************************************

 

Αλλά απο αυτά που άκουσα στα σχόλια να προτέινω να ακούσεις 2 συγκροτήματα:

 

Head Automatica - Decadence (album)

Imaginary dragons - Radioactive (προσφατο radio hit και νομίζω έχει γίνει και αρκετά dubsteo remixes)

 

Και τα δύο μου ήρθαν στο μυαλό όταν διάβασα pop-ήλεκτρονικη μουσική-κιθαριές για να ακούσεις τι παίζει σε αυτόν το χώρο.

 

ΥΓ. Θα ακούσω το απογευμα το preview να δώ αν είναι τελείως άκυρες οι προτάσεις μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το 2ο μου άρεσε πολύ περισσότερο,αλλά μου φάνηκε αρκετά περίπλοκο ώστε να το πλησιάσω συνθετικά.Τρομερά ενδιαφέρουσα δομή!Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου!!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου