Προς το περιεχόμενο

Ableton Live Lite 8


Pantera_97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό έχω ψηθεί να αρχίσω να χτίζω και εγώ το δικό μου home studio μιας και είμαι κιθαρίστας και θέλω να γράφω εύκολα δικά μου πράγματα .Πρόσφατα έχω βάλλει στο μάτι μια κάρτα ήχου της Focusrite και συγκεκριμένα αυτήν εδώ http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=9884 .

Το πρόγραμμα που δίνει μαζί με την κάρτα είναι το Ableton Live Lite 8 και ένα άλλο το Focusrite Scarlett plug-in suite το οποίο θα παρέχει διάφορα εφφε φαντάζομαι .Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει κάποιος το albeton live lite 8 να μου πει την γνώμη του σχετικά με το πρόγραμμα .Είναι εύκολο στην χρήση; και επίσης θέλω να ξέρω αν παρέχει την δυνατότητα δημιουργίας Drum Machine σε ενα κομμάτι γιατί είναι βασικό στοιχείο για ένα κιθαριστικο κομματι και απο οτι εψαξα στο youtube δεν βρηκα κατι σχετικα με ''ψευτικα τυμπανα'' το μονο που βρηκα ειναι κατι beat machine που χε μεσα  και μπορουσες να φτιαξεις το δικο σου beatακι.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά!

Εγώ από πέρσι δουλεύω το Ableton Live 8,ενώ παλιότερα δούλευα το Cubase 5.

Το πρόγραμμα είναι πολύ εύκολο και με λίγο ψάξιμο θα βρεις πράγματα που θα χρειαστείς,π.χ. tips,συμβουλές κτλ,αλλά βέβαια κι εμείς εδώ είμαστε!

Πολύ χοντρά να σου πω ότι δεν μου έχει λείψει απολύτως τίποτα από το Ableton και μάλιστα είναι και πολύ πιό σταθερό από το Cubase,το οποίο είχε τα θεματάκια του...μιλάω ως σπασμένα και τα δύο ε...Το μόνο που με χαλάει στο Ableton είναι η απουσία ανεξάρτητων παραθύρων για τον midi editor,τον μίκτη κτλ

Είναι όμως κάτι που συνηθίζεται και θα προσαρμοστείς μιά χαρά!

Σχετικά με το drum machine μπες και κατέβασε ένα σοβαρό vst plugin(ezdrummer,superior,ή όποιο σ' αρέσει ρε παιδί μου!ψάξε youtube για videos...)Προσωπικά έχω το Ezdrummer και με έχει βολέψει γιατί έχει πολύ πραμα σε metal,και drumsets αλλά και ρυθμούς.

Για την κάρτα που έβαλες θα διαφωνήσω.Δεν έχει είσοδο για midi!Αν θελήσεις κάποια στιγμή να βάλεις ένα κλαβιέ θα πάρεις τα τέτοια σου!!! ;D

Ανέβα λίγο και πήγαινε εδώ:

http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/usb-el/focusrite-scarlett-2i4-el.html

Την πήρα πρόσφατα και δουλεύει σούπερ,ούτε latency,ούτε τίποτα!Μιά χαρά!

Για οτιδήποτε χρειαστείς στείλε :)

 

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα Laptop Pc με Windows Vista...  :P 

 

 

:o Για αρχη κανε ενα format και βαλε windows 7 ultimate που ειναι ποιο ελαφρια γιατι εν καιρο θα βαρυνει πολυ το μηχανημα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

:o Για αρχη κανε ενα format και βαλε windows 7 ultimate που ειναι ποιο ελαφρια γιατι εν καιρο θα βαρυνει πολυ το μηχανημα  8)

 

ΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!

κι ήθελα να του το γράψω και το ξέχασα...

σωστός ο παίχτης... ;)

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά!

Εγώ από πέρσι δουλεύω το Ableton Live 8,ενώ παλιότερα δούλευα το Cubase 5.

Το πρόγραμμα είναι πολύ εύκολο και με λίγο ψάξιμο θα βρεις πράγματα που θα χρειαστείς,π.χ. tips,συμβουλές κτλ,αλλά βέβαια κι εμείς εδώ είμαστε!

Πολύ χοντρά να σου πω ότι δεν μου έχει λείψει απολύτως τίποτα από το Ableton και μάλιστα είναι και πολύ πιό σταθερό από το Cubase,το οποίο είχε τα θεματάκια του...μιλάω ως σπασμένα και τα δύο ε...Το μόνο που με χαλάει στο Ableton είναι η απουσία ανεξάρτητων παραθύρων για τον midi editor,τον μίκτη κτλ

Είναι όμως κάτι που συνηθίζεται και θα προσαρμοστείς μιά χαρά!

Σχετικά με το drum machine μπες και κατέβασε ένα σοβαρό vst plugin(ezdrummer,superior,ή όποιο σ' αρέσει ρε παιδί μου!ψάξε youtube για videos...)Προσωπικά έχω το Ezdrummer και με έχει βολέψει γιατί έχει πολύ πραμα σε metal,και drumsets αλλά και ρυθμούς.

Για την κάρτα που έβαλες θα διαφωνήσω.Δεν έχει είσοδο για midi!Αν θελήσεις κάποια στιγμή να βάλεις ένα κλαβιέ θα πάρεις τα τέτοια σου!!! ;D

Ανέβα λίγο και πήγαινε εδώ:

http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/usb-el/focusrite-scarlett-2i4-el.html

Την πήρα πρόσφατα και δουλεύει σούπερ,ούτε latency,ούτε τίποτα!Μιά χαρά!

Για οτιδήποτε χρειαστείς στείλε :)

 

 

Οκ κατάλαβα όλα καλά με το Ableton Live 8.Έχεις δίκιο σε αυτό που λες άλλωστε δεν είναι και τίποτα τρομερό αυτή η κάρτα θα κάνω λίγη υπομονή ακόμα να μαζέψω λεφτά και θα πάρω αυτή, την 2i4.Σε αυτή την κάρτα έχει διάφορα προγράμματα,μεταξύ άλλων και ένα που λέγεται LOOPMASTERS CONTENT.

Αυτό μπορώ να το χρησιμοποιησω για δημιουργία drum machine;Όσο για τα προγραμματακια που μου πες σούπερ ειναι αλλα το θεμα ειναι εφόσον αυτα ειναι προγράμματα που απο οτι καταλαβαίνω θα τα κατεβάσω απο το internet πως θα τα προσαρμόσω στο πρόγραμμα που θα γραφω μουσικη εκει δλδ που θα γινεται η επεξεργασία;(δλδ στο Ableton Live 8 ).Οσο αφορα τα vista θα χω προβλημα δλδ?εγω πιστεύω πως για αρχή θα κανω δουλίτσα χωρις πολυ ταχύτητα αλλα κατι θα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίνοντας ανάποδα...θα το κάνεις και θα δεις,αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο να βάλεις τα 7άρια.Δεν έχουν καμία σχέση

Για τα υπόλοιπα...όταν πάρεις την κάρτα στείλε μου pm και θα σου εξηγήσω ακριβώς τι θα κατεβάσεις,από που,πώς θα τα εγκαταστήσεις κτλ κτλ

μη σε νοιάζει,είναι piece of cake(που λένε και στο χωριο μου 8))

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου μια από που κατέβασες το πρόγραμμα για τα τύμπανα γιατί έχω ψηθεί να το κατεβάσω για να το βάζω να κάνω jamming!.. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου