Προς το περιεχόμενο

DIY τροφοδοσια πολλων πεταλιων


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε!

 

Εχω ενα τροφοδοτικο 1000mA, και ενα χαλασμενο.

Εχω πολλα τετοια βυσματα:

http://www.infocenter.gr/eshop/images/alfa/MWS-895GS_6XC8.jpg απο παλια τροφοδοτικα που καθονται και κανουν για τα πεταλια. Ας τα ονομασω φις για να μπορεσω να σας εξηγησω τι θελω να κανω γιατι δεν γνωριζω πως λεγονται.

 

Σκεφτομουν να παρω το καλωδιο απτο χαλασμενο τροφοδοτικο (το οποιο ειναι ενα μαυρο και ενα ασπρομαυρο ενωμενα) και να φτιαξω ενα τετοιο:

http://www.thomann.de/gr/t_rex_dc_linkcable.htm

 

Oι πολικοτητες των πεταλιων ειναι ιδιες.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:

Την σωστη πολικοτητα την ξερω (αρα και το πιο χρωμα καλωδιο παει σε ποιο "αφτακι" του φις), αρα παιρνω πχ το ασπρομαυρο καλωδιο, το κοβω εκει που θελω να το ενωσω και συνδεω και τις δυο ακρες στην ιδια ακρη του φις κ.ο.κ.

 

Σωστα?

 

Ξερω οτι μαλλον σας μπερδεψα ειμαι εδω για διευκρινησεις!

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα φτιάξει κάτι τέτοιο κάποτε .Η θα το κάνεις super με καλά καλώδια η καλιά να μην το κάνεις.Καλό είναι να μην χαλάσεις το καλώδιο του τροφοδοτικού αλλά να αγοράσεις το κατάλληλο βύσμα και να φτιάξεις προέκταση.50 λεπτά κοστίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειμαι ειλικρινης δεν καταλαβα τι παιζει..

Το προβλημα με το παλιο τροφοδοτικο ειναι το κυριος μερος που επεσε και εσπασε ο ακροδεκτης που μπαινει στην μπριζα, οποτε εγινε αχρηστο εντελως (οχι δεν προκειται να το αλλαξω)

 

Δεν καταλαβα που αναφερεσαι οταν λες "το καταλληλο βυσμα"  ???

 

Ολο αυτο θελω να το κανω για την χαρα του DIY, οποτε μπορεις τουλαχιστον να μου πεις αν ειναι σωστη η συνδεσμολογια που γραφω?

 

Σευχαριστω!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εξαρτήματα που αγοράζεις είναι αυτά που φαίνονται στη φωτογραφία .

http://gtr1ab.files.wordpress.com/2012/07/power-supply-daisy-chain.jpg

 

Γίνεται κατευθείαν στο καλώδιο εγώ θα το έκανα με βίσμα και προέκταση σε περίπτωση που χαλάσει κάτι να δουλεύει σκέτο.

συνδεσμολογία θετικά με θετικά και αρνητικά με αρνητικά και  δεν ακουμπάνε - με + μαζί..μονωτική ταινία η heat shrink tubing

Μπορείς να το κάνεις τελείως τζάμπα με αυτά που έχεις αλλά δεν θα αντέξουν ακόμα και αυτό στη φωτογραφία δεν θα αντέξει χωρίς κάποια ενίσχυση πάλι μονωτική ταινία η heat shrink tubing.

Ότι δεν ξέρεις καλό είναι να το ρωτάς μήπως υπάρχει κίνδυνος εγώ hobbyστας είμαι και όχι ηλεκτρολόγος -ηλεκτρονικός .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα ελενξε τα εξης

 

1) οτι τα πεταλακια εχουν ιδια πολικοτητα

2) οτι τα πεταλακια ολα δουλευουν στην ιδια ταση τροφοδοσιας (volts)

3) Αθροισε ολα τα mah των τροφοδοτικων για να δεις οτι το διαθεσιμο τροφοδοτικο σου επαρκει για να τα τροφοδοτησει ολα. πχ αν βαλεις τρια πεταλακια με 150 , 200, 200 χρειαζεσαι ενα τροφοδοτικο το λιγοτερο 550 mah Ομως στη θεση σου επειδη ολα αυτα ειναι κινεζιες θα εβαζα τουλαχιστον 30% περισσοτερο μη σου πω το διπλο. δηλαδη μαζευουν τα πεταλακια συνολο 500? θα εφαζα ενα 1000αρι κτλ φτηνα ειναι.

 

κανε τη δουλεια καθαρη πηγαινε στο ΦΑΝΟ στα εξαρχεια και παρε καλωδιο κοκκινο μαυρο.

παρε βυσματακια , καλο ειναι να παρεις και μια ασφαλεια ιση η λιγο πανω απτο τροφοδοτικο σου πχ 1000αρι παρε μια 1Α.

 

μετρα τα καλωδια σου εκει που θα τα συγκεντρωσεις στη πεταλιερα σου. κολα τα βυσματακια σωστα προσεχοντας να μην εχεις βραχυκυκλωματα μετρα και με το πολυμετρακι σου αν εχεις. κουνησε τα τσεκαρισε οτι αντεχουν οι κολησεις σου και δεν ειναι ψυχρες

 

η συνδεσμολογια ειναι απλη. τα κοκκινα με τα κοκκινα τα μαυρα με τα μαυρα. επισης πολυ θεμελιωδες ειναι στα βσματα να τα κολησεις ολα με τον ιδιο τροπο. δηλαδη σε οποια επαφη κολησεις το κοκκινο στην ιδια να το κολησεις και στα υπολοιπα. προσοχη στη πολικοτητα.

και να θυμασε πολλες φορες μετραμε και μετα το βαζουμε στη μπριζα. εγω δεν εχω κανενα πεταλακη αλλα ασχολουμε απο hobby με τα ηλεκτρονικα.

 

ελπιζω να σε βοηθησα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου