Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με θόρυβο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα θορύβου με την κιθάρα μου και αναρωτιέμαι αν φταίει είτε η ρύθμιση ύψους των μαγνητών, είτε οι ίδιοι οι μαγνήτες.

 

Ο θόρυβος αλλάζει ανάλογα με το ποιά κατεύθυνση είναι στραμμένη η κιθάρα, βορράς, ανατολή κτλ, (ναί, η κιθάρα έχει μετατραπεί και σε πυξίδα! :?) Και επίσης έχω παρατηρήσει οτι ο θόρυβος αυξάνει όταν έχω ανοιχτή την οθόνη του PCιού..

Any help..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις πικρό θέμα. Η οθόνη ειδικά η CRT είναι από τις βασικές πηγες θορύβου σίγουρα! Δοκίμασε Να βαλεις τον μαγνήτη της κιθάρας ακριβώς μπροστα! Ο υπολογιστής γενικώς είναι πρόβλημα (με πολυ παραμόρφωση ακούω και τον σκληρό να διαβάζει αρχεία κατι φορές!) Ενώ έξτρα πρόβλημα είναι το ups αν έχεις. Δεν ξέρω τι υπάρχει στο δωμάτιο σου αλλά μπορεί να είναι διάφορες οι πηγές θορύβου. Και το κακό είναι ότι ακούγονται και με τους διπλούς μαγνήτες :? Μια λύση όταν παίζεις να απομακρύνεσαι όσο μπορείς από τις εστίες θορύβου ή όταν αναγκάζεσαι να είσαι κοντα να μην έχεις πάρα πολλά γκάζια. Δεν ξέρω και κανείς αν έχει να σου πει καμμια πατέντα να μονωθούν κάπως οι μαγνήτες απο τον θόρυβο γιατί εγώ δεν έχω ασχοληθεί τόσο βαθια ακόμα με το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η οθόνη σου δεν είναι TFT θα έχεις θόρυβο και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Τι άλλες ηλεκτρικές συσκευές υπάρχουν στις πρίζες του δωματίου ?

 

Επίσης αν έχεις single coil μαγνήτες κάποιο σχετικά μικρό θόρυβο θα έχεις πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν μας ειπες ΤΙ κιθαρα εχεις.

Αν η κιθαρα σου εχει μονους μαγνητες,θα εχει παντα θορυβο (& θα μαθεις να ζεις με αυτον οπως ολοι οι κιθαριστες τα τελευταια 60 χρονια :lol: )

Βρες τη θεση της "πυξιδας" που εχει το λιγοτερο θορυβο και παιζε εκει (οσο & αν σε παραξενευει αυτο κανουν οι περισσοτεροι)

Σιγουρα αν παιζεις κοντα σε pc το προβλημα μεγαλωνει.

Αν οι κιθαρα σου εχει διπλους μαγνητες εχει προβλημα αν κανει θορυβο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για τις απαντήσεις παιδιά,

η κιθάρα είναι fender highway με μονούς, δυστυχώς στο παρελθόν έπαιξα μόνος μου ρυθμίζοντας το ύψος των χορδών και των μαγνητών, θα δοκιμάσω να τους κατεβάσω και βλέπουμε..

:( Κρίμα για τους μονούς, ελπίζω να βρω καμιά πατέντα για να περιορίσω το θόρυβο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι διαφορετικός ο θόρυβος των μονών μαγνητών από το θόρυβο της οθόνης. Στην πρώτη περίπτωση ισχύει η απάντηση του Superfunk, στη δεύτερη του Ritchie.

Ο Superfunk είχε δώσει πιο παλιά μια λύση για το μηδενισμό του θορύβου των μονών μαγνητών, που εγώ προσωπικά δεν τη δοκίμασα, κι ούτε πρόκειται, σιχαίνομαι να βάζω καλώδια στο κορμί μου... :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:( Κρίμα για τους μονούς' date=' ελπίζω να βρω καμιά πατέντα για να περιορίσω το θόρυβο..[/quote']

 

Δεν φταίνε οι μονοί μαγνήτες΄ αλλά οι περισσότεροι κατασκευαστές, που εδώ και μισό αιώνα αγνοούν τις βασικές αρχές γείωσης που μπορεί κανείς να βρει και στο πιο φθηνό ραδιοφωνάκι αλλά όχι σε μια κιθάρα των 1000 ευρώ.

 

Κοίτα το παρακάτω link. Έχει ότι χρειάζεσαι για να μην σε απασχολήσει ξανά αυτό το θέμα.

 

http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης έχω παρατηρήσει οτι ο θόρυβος αυξάνει όταν έχω ανοιχτή την οθόνη του PCιού..

 

¶νοιξε τον ενισχυτή σου και σύνδεσε το καλώδιο στο input. Πιάσε το "σήμα" της άλλης άκρης χωρίς να ακουμπάς τη γείωση. Θα παρατηρήσεις ότι ακούγετε θόρυβος απο τον ενισχυτή σου...

Ταυτόχρονα, με το άλλο σου χέρι, ακούμπησε την οθόνη του υπολογιστή...

Αν αυτός είναι ο θόρυβος που σε ενοχλεί, τότε ίσως να μην μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα ...αλλά το παραπάνω link σίγουρα θα μειώσει το πρόβλημα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.είμαι καινούριος εδώ.κ γω έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μόνο που είναι με μια epiphone les paul!υποτίθεται οτι έχει κ διπλούς...τι να κάνω; να την πά για κανα ρεκτιφιέ να αλλάξω τους μαγνήτες η να αλλάξω ενισχυτή;

α ονειρεύεσαι σαν να είναι να ζήσεις αιώνια, κ να

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.είμαι καινούριος εδώ.κ γω έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μόνο που είναι με μια epiphone les paul!υποτίθεται οτι έχει κ διπλούς...τι να κάνω; να την πά για κανα ρεκτιφιέ να αλλάξω τους μαγνήτες η να αλλάξω ενισχυτή;

 

¶λλαξε χώρα... :lol:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου