Προς το περιεχόμενο

Ζείτε εντός ή εκτός Ελλάδας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

και αν μας γουσταρε μια γκομενα θα την...ροπαλιαζαμε και θα την κουβαλουσαμε αναισθητη στο σπιτι μας για τα περαιτερω..... ;D

Μα...έτσι δεν γίνεται στην Ινδία που και παράδοση, ιστορία, πολιτισμό έχει...και μεγάλη ανάπτυξη?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Διάβασα όλο το νήμα και ομολογώ ότι περίμενα να γίνει πιο πολύ χαλαμανταριό, αντ' αυτού είδα ότι έγινε κανονική συζήτηση, με κάποιες αναμενόμενες εντάσεις, αλλά χωρίς παρεκτροπές.

 

Θα ήθελα να σας μεταφέρω, δίκην απάντησης, την εμπειρία μιας φίλης που ζει εδώ και 6 μήνες στην Αιθιοπία για το διδακτορικό της.

 

Καταρχήν θα σας εκπλήξει να μάθετε ότι η η Αιθιοπία είναι αναπτυσσόμενη με ραγδαίους ρυθμούς (το χορό σέρνουν κλάδοι όπως κατασκευές). Βλέπεις υπερσύγχρονους πανάκριβους ουρανοξύστες, και κολλητά παράγκες από λαμαρίνες και χαρτόνι.

 

Σε ένα καλό μπαρ στην Αντίς Αμπέμπα πληρώνεις για 2 ποτά και 3 μπίρες, κρατηθείτε... 23 ευρώ!!!  :o :o :o. (νομίζω ότι η μισή ευρωζώνη είναι φτηνότερη). Οι τιμές δεκαπλασιάστηκαν από το 2007.

 

Μια φορά είπε σε μια ντόπια κυρία ότι είναι Ελληνίδα και της απάντησε don't worry, you can stay here, we have jobs. Και όντως υπάρχει ζήτηση στην απασχόληση, και για ντόπιους αλλά και για Ευρωπαίους.

 

Φυσικά αυτά όλα απέχουν παρασάγγας από οποιαδήποτε εξιδανικευμένη εικόνα. Η Αιθιοπία παραμένει μια χώρα της Αφρικής με πολλά προβλήματα και χώδεις ανισότητες, ταυτόχρονα όμως πληθαίνουν οι θύλακες ανάπτυξης και αξιοπρεπούς βιοτικού επιπέδου.

 

Της φίλης μου της αρέσει αρκετά εκεί. Δεν το προτείνει για όλους φυσικά. Η ίδια είναι άνω του ΜΟ, και μορφωτικά και από πλευράς εμπειριών. Έχει και επιστημονικά  ενδιαφέροντα που την κρατούν εκεί. Αλλά έχει ζήσει σε αρκετές Ευρωπαϊκές χώρες (Αγγλία, Πορτογαλία κ.ά) και έχει ταξιδέψει σε πολύ περισσότερες, στον πρώτο και τον αναπτυσσόμενο κόσμο.

 

Πού θέλω να καταλήξω. Η φίλη μου όταν ήρθε στην Ελλάδα μετά από αρκετούς μήνες στην Αφρική, ήθελε άρον άρον να γυρίσει πίσω. Γιατί; Από την κατήφεια που είδε στα πρόσωπα όλων, των δικών της, των φίλων της, των ανθρώπων στο δρόμο. Μου είπε: θέλω να γυρίω εκεί που αισθάνομαι υγιής, θέλω να φύγω από αυτή την αρρώστια.

 

Όσο είμαστε εδώ, δεν το καταλαβαίνουμε. Κάθε μέρα βουλιάζουμε περισσότερο στη μιζέρια. Και δεν το συνειδητοποιούμε. Αυτός που έλειπε και ξανάρχεται όμως, το βλέπει αμέσως, γιατί  η διαφορά ανάμεσα στην τελευταία εικόνα που είχε και σε αυτή που βλέπει τώρα, είναι εμφανέστατη.

 

Για όλα τα παραπάνω, πιστεύω ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε τη χώρα μας αυτή τη στιγμή. Όπως ολισθαίνουν τα πράγματα, όσοι έχουν ελλαδοκεντρικές απόψεις και τάσεις μοιάζουν να υπερασπίζονται πουκάμισα αδειανά. Όσοι πάλι επιλέγουν -ή θα επέλεγαν- τη φυγή (δεν αναφέρομαι σε όσους σπουδάζουν fuga  :D ) μοιάζουν να έχουν όλα τα δίκια του κόσμου.

 

Γιατί ένας τόπος δεν είναι άμοιρος των ανθρώπων του, ούτε των ιστορικών συνθηκών που βιώνει σε δεδομένη στιγμή. Δεν πα' να βαράει ο ήλιος όλη μέρα, όταν η ατμόσφαιρα που φτιάχνουν οι άνθρωποι είναι αρρωστημένη, όταν οι συνθήκες είναι νοσογόνες, δεν θα δεις την υγειά σου.

 

Αν όμως αύριο μεθαύριο (δεν ξέρω με ποιον τρόπο και δεν μπορώ να προτείνω) υπήρχε μια έστω και μικρή αναστροφή του κλίματος, είναι βέβαιο ότι πάλι θα βλέπαμε τη χώρα μας με καλύτερο μάτι.

 

Για την ώρα όμως, ποιος προτιμάει έναν φτωχό και άρρωστο, αντί για έναν πλούσιο και υγιή;

 

Εδώ βέβαια θα ήθελα να κάνω ένα τελικό σχόλιο. Προσωπικά δεν θέλω να φύγω, προς στιγμή τουλάχιστον. Δεν θα το απέκλεια βέβαια, αν τα πράγματα χειροτέρευαν τόσο που να αρνούμαι να μεγαλώσω τον γιο μου εδώ.

 

Από την άλλη μεριά -ξέρετε οι περισσότεροι ότι είμαι κάθε άλλο παρά υπερπατριώτης- αν όποιος αξίζει σε αυτή τη χώρα μαζέψει τα μπογαλάκια του, τότε ποιοι θα μείνουν εδώ; Δεν έχω απαντήσει, αλλά με προβληματίζει αυτή η ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα καλό μπαρ στην Αντίς Αμπέμπα πληρώνεις για 2 ποτά και 3 μπίρες, κρατηθείτε... 23 ευρώ!!!    . (νομίζω ότι η μισή ευρωζώνη είναι φτηνότερη). Οι τιμές δεκαπλασιάστηκαν από το 2007.

 

Αυτες ειναι τιμες για τους ΞΕΝΟΥΣ και φυσικα το ιδιο ισχυει και για τα ΕΝΟΙΚΙΑ που πληρωνουν σαν ξενοι,οι ντοπιοι εχουν εντελως διαφορετικη τιμολογηση,φυσικα δεν ειναι τα μονα πανακριβα πραγματα..που να δεις τα ΤΡΟΦΙΜΑ τους που επειδη ειναι ολα εισαγομενα ειναι απλησιαστα.....ετσι συμβαινει σε ολες τις χωρες του τριτου κοσμου...οι expats ζουνε σε δικα τους "γκετο πλουσιων" μια και ειναι φυση αδυνατο να αναμιχθουν και να ζησουν με τους ντοπιους....εγω εχω ενα φιλο μου που ζει στο Βιετναμ και στο ΙΔΙΟ φουρναρικο (οι Βιετναμεζοι εχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ψωμι και κρουασαν λογω Γαλλικης επιρροης)...πληρωνει τα 8απλα απο οτι πληρωνουν οι locals... ;D  

 

Φυσικα οπως λες και εσυ σαν αναπτυσομενες χωρες,και οσο εχουν πολιτικη σταθεροτητα που φερνει ΞΕΝΕΣ επενδυσεις,πολλες Αφρικανικες χωρες εχουν αρχισει και βγαινουν απο τη...σπηλια και προχωρανε προς το φως και την αναπτυξη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Βιετναμεζοι εχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ψωμι και κρουασαν λογω Γαλλικης επιρροης)...πληρωνει τα 8απλα απο οτι πληρωνουν οι locals... ;D 

και γιατί δεν στέλνει τη σπιτονοικοκυρά του? Χαζός είναι ο φίλος σου? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι κακη ιδεα ,θα του το πω,ετσι κι αλλοιως εχει 2-3  κομμουνιστες υπηρετες που ολοι τη μερα τον εξυπηρετουν,τους δινει 5 δολλαρια τη μερα και κανουν τεμεναδες... μια και ο ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟΣ μισθος ειναι εκει 10 δολλαρια ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν θα σας εκπλήξει να μάθετε ότι η η Αιθιοπία είναι αναπτυσσόμενη με ραγδαίους ρυθμούς (το χορό σέρνουν κλάδοι όπως κατασκευές). Βλέπεις υπερσύγχρονους πανάκριβους ουρανοξύστες, και κολλητά παράγκες από λαμαρίνες και χαρτόνι.

 

Σε ένα καλό μπαρ στην Αντίς Αμπέμπα πληρώνεις για 2 ποτά και 3 μπίρες, κρατηθείτε... 23 ευρώ!!!  :o :o :o. (νομίζω ότι η μισή ευρωζώνη είναι φτηνότερη). Οι τιμές δεκαπλασιάστηκαν από το 2007.

Η Αντίς Αμπέμπα (όχι όλη η Αιθιοπία) είναι μια ειδική περίπτωση.

Έχω άποψη αλλά μόνο θεωρητική και εξ αποστάσεως από συζητήσεις με εκεί συνεργάτες.

Φτάνει να δείτε τα νοίκια (στα νορμάλ για εμάς σπίτια) και θα πάθετε ζημιά.

Αλλά είναι μια πολύ άνιση και περίεργη κατάσταση.

 

Σήμερα όμως λόγω τέλος τριμήνου, επικρατεί παλαβομάρα εδώ και δεν προλαβαίνω να επεκταθώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΕΣ οι ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ κοινωνικες συμπεριφορες ΕΤΣΙ ξεκινησανε...πρωτα ερχεται ο ΚΑΝΟΝΑΣ,μετα η ΕΦΑΡΜΟΓΗ του μεσω της  ΕΠΙΒΟΛΗΣ και μετα η συνεχης εφαρμογη γινεται ΚΟΙΝΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...τοσο εντονη και φυσικη που "ξεχνας" τον κανονα που την επεβαλε γιατι εχεις κατανοησει πληρως τον ΛΟΓΟ για τον οποιο επεβληθει.... αλλοιως θα ζουσαμε ακομα σε σπηλιες και αν μας γουσταρε μια γκομενα θα την...ροπαλιαζαμε και θα την κουβαλουσαμε αναισθητη στο σπιτι μας για τα περαιτερω..... ;D

 

Να σου δωσω ενα παραδειγμα...οσο ηταν η συζυγος μου εγκυος ΚΑΝΕΝΑΣ ανθρωπος στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ σουπερμαρκετ δεν της εδινε τη σειρα στα ταμεια,,ΚΑ-ΝΕ-ΝΑΣ....οσο και αν οι ταμιες στο σουπερμαρκετ παρακαλουσανε.....τους υπολοιπους πελατες ρωτησα που λες γιατι δεν ΕΠΕΒΑΛΑΝ με το ετσι θελω στους πελατες το να περναει πρωτος στην ουρα καποιος αναπηρος ή καποιος που εχει αναγκη και μου ειπαν οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ που το ΕΠΙΒΑΛΕΙ αυτο...στη Γερμανια αντιθετα ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ....και φυσικα ΟΛΟΙ παραχωρουσαν τη θεση τους στη συζυγο μου...οχι ομως επειδη το λεει ο νομος αλλα επειδη μετα απο ΧΡΟΝΙΑ επιβολης του εχει γινει κοινη συνειδηση στοιχειωδους ανθρωπινης συμπεριφορας.

 

Το γεγονος ας πουμε οτι οι Γερμανοι δεν πετανε τα...σκουπιδια απο τα μπαλκονια οπως οι..ιθαγενεις σε πολλες γειτονιες στην Αθηνα σιγουρα ξεκινησε απο καποιο ΝΟΜΟ αλλα πλεον ειναι συνειδηση και θεωρεισαι ΚΑΦΡΟΣ αν πεταξεις τα σκουπιδια σου μερα μεσημερι σε κοινη θεα....(θα φας βεβαια και ενα προστιμο 500 ευρω αλλα αυτο ειναι αλλου παπα  ευαγγελιο)

 

Βεβαια δεν θα σου ειναι νεο το γεγονος οτι στην Ελλαδα ΥΠΑΡΧΟΥΝ  νομοι,πολυ περισσοτεροι απο οτι σε αλλα κρατη,απλα ΚΑΝΕΙΣ δεν συμμορφωνεται σε αυτους γιατι απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΤΟΣ που να λειτουργει και να μπορει να τους επιβαλει παρα το γεγονος οτι σε αυτο απασχολειται ο μεγαλυτερος αριθμος υπαλληλων στον κοσμο.

 

Μονο την ΧΥΔΑΙΑ συμπεριφορα των συμπολιτων μας να δεις σε οτι αφορα το ΚΑΠΝΙΣΜΑ ,το οποιο υποτιθεται οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε δημοσιους κλειστους χωρους αλλα φυσικα επιτρεπεται ΠΑΝΤΟΥ...αρκει...  

 

 

 

Το θέμα δεν είναι sf να δώσει κάποιος την θέση του ή να μην καπνίσει επειδή είναι αναγκασμένος. Το θέμα είναι να το κάνει οικιοθελώς.

Αν η δική μας γενιά έχει αποτύχει, αν και η δική μου εγκυμονούσα γυναίκα είχε διαφορετικές εμπειρίες από ουρές, τότε θα πρέπει τουλάχιστον να διδάξουμε τα παιδιά μας να κάνουν το σωστό. Όχι από φόβο των συνεπειών. Απλά και μόνο επειδή είναι το σωστό.

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο. Ώρα για τους νομοθέτες να νομοθετήσουν πάλι.

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη μεριά -ξέρετε οι περισσότεροι ότι είμαι κάθε άλλο παρά υπερπατριώτης- αν όποιος αξίζει σε αυτή τη χώρα μαζέψει τα μπογαλάκια του, τότε ποιοι θα μείνουν εδώ; Δεν έχω απαντήσει, αλλά με προβληματίζει αυτή η ερώτηση.

 

Η απάντηση βρίσκεται στην ερώτηση.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση βρίσκεται στην ερώτηση.

δεν αφήνεις τα πανολύδια...να απαντήσεις σαν άνθρωπος? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ο sfaku οπως λενε hit the nail on the head - τουλαχιστον για μενα.

 

Η δικια μου ιστορια εχει εν συντομια ως εξης: Με ενοχλουσε αφανταστα, ειδικα στα λυκειακα μου χρονια, το group mentality των συμπατριωτων μου και δυστυχως ειδικα των συνομηλικων μου. Μιλαμε για την περιοδο 2005-2007, τοτε που ειμασταν ακομα on the buzz απο τους Ολυμπιακους/Γιουρο και την γενικη γαματοσυνη μας και η λεξη κριση ηταν ακομα αυτο που παθαινουν μερικοι στα 40 τους.

 

Το mentality τοτε βεβαια δεν ηταν μουχλα και μιζερια, ηταν η πληρης αδιαφορια, οκνηρια και ωχαδερφισμος. Εμενα αυτο με χαλαγε. Με χαλαγε οτι θα τελειωνα το λυκειο και θα επρεπε να μπω σε ενα πανεπιστημιο οπου (απο οσο εβλεπα, και σορυ αν προσβαλω καποιον) θα κυριαρχουσαν εν τελει οι αδιαφοροι, entitled συνομηλικοι μου που γρηγορα προβιβαζονταν σε καφρους, συχνα με παραταξιακους χρωματισμους.

 

Δε ξερω, εγω μεγαλωσα σκεπτομενος οτι το πανεπιστημιο ειναι ο χωρος και ο χρονος που θετεις πραγματικα τα θεμελια του ποιος εισαι και που πας. Και ο χωρος εδω μου βρωμαγε, εντος και εκτος. Και νομιζω αυτος ηταν ο κυριος καταλυτης που με εκανε να θελω να φυγω με το που θα επαιρνα το απολυτηριο μου. Ναι ηταν και το επιπεδο σπουδων, και οι νεες εμπειριες, και οι επαγγελματικες προοπτικες και χιλια αλλα και. Αλλα αυτο ηταν για μενα το χειροτερο, οτι ενιωθα πως για καθε προσπαθεια που θα εκανα για τον εαυτο μου θα επρεπε να καταβαλω και ισαξια προσπαθεια για να αντιμετωπισω την καφριλα γυρω μου. Και ντρεπομουν να το πω - ποιος ειμαι εγω να κατακρινω τους αλλους αφ'υψηλου και να τα βγαζω ολα σκαρτα και σαπια...

 

Και ετσι επελεξα να φυγω παρολο που ειχα εξασφαλισει τη θεση που ηθελα και στο ΑΠΘ. Για τα επομενα χρονια ερχομουν στην Ελλαδα μονο για τις διακοπες μου και προς με μεγαλη μου απογοητευση ειδα το group mentality πολλων να αλλαζει προς το χειροτερο. Ακουγα μονο γκρινια,κριση, μιζερια, φταιξιμο παντα στον διπλανο, κριση, παντα στους αποπανω που μας κυβερνανε, ολοι με τα μουτρα στο πατωμα, κριση, τα παντα ειναι σκατα, κριση, παμε ολοταχως στο διαολο, κριση, δεν εχουμε δημοκρατικα εχουμε χουντα (και κριση)....ε αι στο διαολο.

 

Τελειωσα το πτυχιο μου, γυρισα στην Ελλαδα για 2 μηνες πριν απο κανα χρονο και προς το τελος ημουν σε αθλια κατασταση. Ειχα καταντησει σχεδον καταθλιπτικος και μονο το ακουσμα τη λεξης "κριση" ηταν αρκετο για να με βγαλει εξω απο τα ρουχα μου. Εφυγα αρων αρων προτου τσακωθω με ολους τους φιλους και οικειους μου που δειχναν να εχουν μεταμορφωθει σε ναζγκουλ.

 

 

 

Μακρια και αγαπημενοι λοιπον. Ημασταν και απο οτι φαινεται θα συνεχισουμε να ειμαστε. Ριξτε μου οτι καντιλια θελετε αλλα για μενα ετσι εχουν τα πραγματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου