Προς το περιεχόμενο

Ζείτε εντός ή εκτός Ελλάδας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.Η Ελλαδα χρειαζεται  μια 300αρια χρονια σταθεροτητας ακομα να βρει ταυτοτητα και κουλτουρα,

2. να αποκτησουν οι νεοελληνες υπερηφανεια για τα δικα τους κατορθωματα

1. Τι να βρει? ;D ;D ;D

Μα έχει ταυτότητα και κουλτούρα. Αυτήν που εγώ προσωπικά δεν αντέχω να βιώνω καθημερινά.;D ;D ;D ;D

 

2. Τα ποιά? Οι ποιοί?

Μα έχουν ήδη υπερηφάνεια για τα δικά τους "κατορθώματα".

 

Το "δεν είσαι καλύτερος από τον άλλο άρα τον μειώνεις για να φανείς εσύ καλύτερος" είναι ένα από τα μεγαλύτερα "κατορθώματά" μας για τα οποία υπερηφανευόμαστε (κι εγώ δυστυχώς στους νεοέλληνες ανήκω) κιόλας.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αν δεν ξαναμπουν οι τουρκοι βεβαια ή συμβει κατι αλλο…...

 

Δε χρειάζεται, μπαίνουν ήδη κάποιοι άλλοι.... μέσω Τουρκίας... και με τη συνδρομή της Τουρκίας...  και με τις ευλογίες της Τουρκίας... :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς μπει ρε παιδια ο TheStratWithin να φτιαξει αυτο το νημα.

 

TheStratWithin: Eισαι σοφος και ομορφος.Εισαι δυνατος και εξυπνος.

Ενα πραγματικο παιδι του φωτος μεσα στο σκοταδιστικο γκρουπ

αδυναμων μαντραχαλαδων.

Απωθημενο τους ειναι οι κοπελες.Γιατι δεν ηταν δυνατοι ωστε αυτες να σταθουν υπερ τους.

Ειναι ευκολο να το παιζουν θυμα αλλα ερχεται μια περιοδος που θα καταλαβουν οτι πρεπει να γινουν δυνατοι.

 

Λες λογια ειλικρινα που λενε την αληθεια.

 

Μπες και φτιαξε αυτο το νημα απο την επιθετικοτητα και το παραληρημα

την αυθυποβολη σε θεση θυματος.

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς μπει ρε παιδια ο TheStratWithin να φτιαξει αυτο το νημα.

 

TheStratWithin: Eισαι σοφος και ομορφος.Εισαι δυνατος και εξυπνος.

Ενα πραγματικο παιδι του φωτος μεσα στο σκοταδιστικο γκρουπ

αδυναμων μαντραχαλαδων.

Απωθημενο τους ειναι οι κοπελες.Γιατι δεν ηταν δυνατοι ωστε αυτες να σταθουν υπερ τους.

Ειναι ευκολο να το παιζουν θυμα αλλα ερχεται μια περιοδος που θα καταλαβουν οτι πρεπει να γινουν δυνατοι.

 

Λες λογια ειλικρινα που λενε την αληθεια.

 

Μπες και φτιαξε αυτο το νημα απο την επιθετικοτητα και το παραληρημα

την αυθυποβολη σε θεση θυματος.

 

I'll have what he's drinking.

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Waterfall-K + Kwstas79

Άνθρωποι του κόθμου, χαλαρώθτε! Ο αλληλοσκοτωμός δεν οδηγεί πουθενά. Το γεγονός ότι ένα μέρος διαθέτει κάποια αρνητικά δεν πρέπει να οδηγεί σε εμπάθειες, γιατί τότε πραγματικά η συζήτηση δεν προάγει τίποτα. Κι η Θεσσαλονίκη που αναφέρθηκε, πλέον αναπαριστά την παρακμή της γενιάς του Πέτρου Κωστόπουλου. Τα μαγαζιά πλέον κλείνουν. Οι τιμές πέφτουν. Το lifestyle με τα δανεικά καταρρέει. Αντί όμως η κρίση να μας οδηγήσει σε μια ενδοσκόπηση και αυτοκριτική, μας οδηγεί σε κόντρες και αλληλοσπαραγμούς. Σαστισμένοι στεκόμαστε χωρίς να θέλουμε να μάθουμε κάτι για την όλη κατάσταση και προχωρούμε σε αφορισμούς. Κι αυτό γιατί δεν είχαμε ποτέ κάποιο σοβαρό υπόβαθρο για να αντιμετωπίσουμε αυτά τα δεδομένα. Και δεν το λέω προσωπικά για κανέναν από εσάς. Απλά, τέτοιου είδους αντιδράσεις οδηγούν σε όλα τα μετέπειτα φαινόμενα μπροστά στα οποία μένουμε σοκαρισμένοι, χωρίς να μπορούμε να διακρίνουμε τί είχε προηγηθεί. Μία άποψη πρέπει να είναι μια άποψη και μια αντίθετη άποψη επίσης. Αλλιώς θα καταλήξουμε μέλη της ΚΔΩΑ που λέει κι ο μεγάλος Πουλίκας.http://www.youtube.com/watch?v=C3tp7OSo8fM

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιώς θα καταλήξουμε μέλη της ΚΔΩΑ που λέει κι ο μεγάλος Πουλίκας.

 

o Πανος Κουτρουμπουσης το λεει αλλα παω πασο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτό ακόμα το νήμα αποτελεί μικρόκοσμό μας. Ξεκινήσαμε λέγοντας που ζούμε και καταλήξαμε να μαλώνουμε εάν η Χαλκίδα είναι καλύτερη από την Θεσσαλονίκη. 

 

Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι η καλή συμπεριφορά των Βόρειων Εταίρων μας υπαγορεύεται από μια εξανθρωπισμένη ματιά στα πράγματα. Πιστεύω ότι είναι αποτέλεσμα συστηματικής επιβολής εντολών και νουθεσιών. Δηλαδή συμμόρφωσης.

Αυτό πολύ απλά σημαίνει ότι με το ίδιο ευγενικό χαμόγελο που κάποιος σήμερα σε ονομάζει φίλο, αύριο σου γαμάει το σπίτι.

Τον αλληλοσεβασμό, κατανόηση, αλληλεγγύη ή την εμπάθεια  (με την καλή έννοια) σε μας τουλάχιστον ταιριάζει να την ορίσουμε σε διαφορετικά πλαίσια. Τέτοια που δεν θα είναι απόρροια φόβου παραβατικότητας και απόκλισης από κοινωνικές νόρμες.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kwstas79, αν εσυ εμενες ποτε Χαλκιδα τοτε πρεπει να ησουν ολη μερα κλεισμενος σε καποιο σπιτι και να επαιζες playstation, ή απλα δεν εχεις περασει εξω απο την πολη ουτε στα 50 χλμ. Γιατι αυτα που γραφεις για την πολη ειναι εκτος τοπου και χρονου.

 

Playstation (ή γενικά παιχνιδομηχανές εκτός από το 2600 μου) ποτέ δεν πήρα, προτιμούσα να παιδεύομαι με τα PCια, όταν δεν κυνήγαγα κορίτσα στην παραλία και στην Αβάντων.

 

Τι για πρεζακια στον Αγιο Νικολαο (καλα 80s...) μας ειπες, τι οτι για να κανεις μπανιο πρεπει να πας...ταξιδι 2 ωρων ??? (καλα κρασια...), τι οτι η παραλια...καταρρεει, τι, τι, τι...

 

Εκτός και αν τις μάζεψε η ΟΠΚΕ (που την στήνει σχεδόν κάθε βράδυ στην είσοδο της πόλης ψάχνοντας για διάφορα, και πολύ καλά κάνουν), θα επιμείνω για τις "μπαλαρίνες" της πλατείας. Επίσης εκεί κοντά παραλία ανθρώπινη πολύ απλά δεν υπάρχει, εκτός όπως είπα αν δεν σε ενοχλούν τα βαρέα μέταλλα και αν είσαι τυχερός και δεν έχει χαλάσει πάλι η αποχέτευση του δήμου και έχει γεμίσει ο Ευβοϊκός. Μπορείς να πας βέβαια να απολαύσεις το (λογικής τιμής) καφεδάκι σου στις αλυκές, και να χαζεύεις τα κορίτσα να παίζουν με τις μπάλες, αλλα καλύτερα να μην μπεις στο νερό αν δεν θές να βγεις πράσινος ή έγκυος (ή και τα δύο). Και η παραλία σαφώς καταρρέει, όποιος έχει μάτια βλέπει.

 

Ρε αδερφε, τι πινετε εκει στο...παραθαλασσιο Erlangen? ;D ;D Ελεος.

 

Η αγαπημένη μου μπύρα (από τις φρέσκιες που δεν φεύγουν παραέξω) είναι μια rauchbier που την βρίσκεις μόνο στο Bamberg, αλλα δεν συνεχίζω γιατί θα δακρύσει μέχρι και ο σούπερφανκ. Θάλασσα δεν υπάρχει φυσικά, αλλά μιάς και χειμωνιάζει μου είναι κάπως άρηστη.

 

Συμφωνω. Εισαι η κλασσικη περιπτωση του "ελα παππου μου να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου". Ασε τον "παππου" να ξερει κατι παραπανω, ιδιαιτερα οταν ο συγκεκριμενος ζει στη Χαλκιδα τα τελευταια 41 χρονια.

 

Δεν θα προσθέσω κάτι. Αν εσύ είσαι χαρούμενος με την πόλη σου, σίγουρα θα έχεις κάποιον λόγο για αυτό. Απλά μου προκαλεί εντύπωση που σου αρέσει τόσο πολύ η Χαλκίδα. Και εγώ είμαι δεμένος συναισθηματικά με το χωριό μου, αλλά δεν θα μπορούσα να μείνω εκεί ακόμα και αν με πληρώνανε και είχα και γραμμή 50ρα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι η καλή συμπεριφορά των Βόρειων Εταίρων μας υπαγορεύεται από μια εξανθρωπισμένη ματιά στα πράγματα. Πιστεύω ότι είναι αποτέλεσμα συστηματικής επιβολής εντολών και νουθεσιών. Δηλαδή συμμόρφωσης.

 

ΟΛΕΣ οι ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ κοινωνικες συμπεριφορες ΕΤΣΙ ξεκινησανε...πρωτα ερχεται ο ΚΑΝΟΝΑΣ,μετα η ΕΦΑΡΜΟΓΗ του μεσω της  ΕΠΙΒΟΛΗΣ και μετα η συνεχης εφαρμογη γινεται ΚΟΙΝΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...τοσο εντονη και φυσικη που "ξεχνας" τον κανονα που την επεβαλε γιατι εχεις κατανοησει πληρως τον ΛΟΓΟ για τον οποιο επεβληθει.... αλλοιως θα ζουσαμε ακομα σε σπηλιες και αν μας γουσταρε μια γκομενα θα την...ροπαλιαζαμε και θα την κουβαλουσαμε αναισθητη στο σπιτι μας για τα περαιτερω..... ;D

 

Να σου δωσω ενα παραδειγμα...οσο ηταν η συζυγος μου εγκυος ΚΑΝΕΝΑΣ ανθρωπος στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ σουπερμαρκετ δεν της εδινε τη σειρα στα ταμεια,,ΚΑ-ΝΕ-ΝΑΣ....οσο και αν οι ταμιες στο σουπερμαρκετ παρακαλουσανε.....τους υπολοιπους πελατες ρωτησα που λες γιατι δεν ΕΠΕΒΑΛΑΝ με το ετσι θελω στους πελατες το να περναει πρωτος στην ουρα καποιος αναπηρος ή καποιος που εχει αναγκη και μου ειπαν οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ που το ΕΠΙΒΑΛΕΙ αυτο...στη Γερμανια αντιθετα ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ....και φυσικα ΟΛΟΙ παραχωρουσαν τη θεση τους στη συζυγο μου...οχι ομως επειδη το λεει ο νομος αλλα επειδη μετα απο ΧΡΟΝΙΑ επιβολης του εχει γινει κοινη συνειδηση στοιχειωδους ανθρωπινης συμπεριφορας.

 

Το γεγονος ας πουμε οτι οι Γερμανοι δεν πετανε τα...σκουπιδια απο τα μπαλκονια οπως οι..ιθαγενεις σε πολλες γειτονιες στην Αθηνα σιγουρα ξεκινησε απο καποιο ΝΟΜΟ αλλα πλεον ειναι συνειδηση και θεωρεισαι ΚΑΦΡΟΣ αν πεταξεις τα σκουπιδια σου μερα μεσημερι σε κοινη θεα....(θα φας βεβαια και ενα προστιμο 500 ευρω αλλα αυτο ειναι αλλου παπα  ευαγγελιο)

 

Βεβαια δεν θα σου ειναι νεο το γεγονος οτι στην Ελλαδα ΥΠΑΡΧΟΥΝ  νομοι,πολυ περισσοτεροι απο οτι σε αλλα κρατη,απλα ΚΑΝΕΙΣ δεν συμμορφωνεται σε αυτους γιατι απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΤΟΣ που να λειτουργει και να μπορει να τους επιβαλει παρα το γεγονος οτι σε αυτο απασχολειται ο μεγαλυτερος αριθμος υπαλληλων στον κοσμο.

 

Μονο την ΧΥΔΑΙΑ συμπεριφορα των συμπολιτων μας να δεις σε οτι αφορα το ΚΑΠΝΙΣΜΑ ,το οποιο υποτιθεται οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε δημοσιους κλειστους χωρους αλλα φυσικα επιτρεπεται ΠΑΝΤΟΥ...αρκει... 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου