Προς το περιεχόμενο

Greek Audiophile


MPal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οι greek audiophile,μπορει να ειναι λιγακι "γραφικοι", αλλα ενα ειναι σιγουρο, λατρευουν τον "καλο" ηχο.

 

η πλακα εχει να κανει με εμας, που πασχιζουμε να:

 

1. εχουμε τον καλυτερο δυνατο ηχο και αρα εξοπλισμο τοσο στο σπιτι μας αλλα και στο studio, καθως και live

 

2. χολοσκαμε, "μαστεραρουμε", κομπρεσσαρουμε για να εχουμε το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

 

3. ψαχνουμε αυτον τον αnalog ηχο, και αυτον τον περιβοητο ΛΑΜΠΑΤΟ ηχο....

 

ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ

 

ως απλοι ακροατες, ακουμε mp3 μεσα απ το pc μας και τα ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ ηχειακια μας... :D, η απ το στερεοφωνικο των 100 ευρω.

 

ενα ειναι σιγουρο : παροτι οι "audiofile" κοινοτητες εχουν χασει την μπαλα απο καιρο, και περα απο καλωδια και λαμπες ακουνε racks,γραμμαρια βινυλιου, ακομα και το καλαμακι του καφε τους, πραγματικα εχουν καταφερει να εχουν ποιοτικο ηχο, εστω και αν εχουν υπερβαλλει και εχουν ξοδεψει υπερογκα ποσα.

 

προς θεου δεν παιρνω το μερος κανενος, ουτε κατακρινω κανεναν, απλα αυτο το οξυμωρο σχημα το εχω παρατηρησει εδω και καιρο και ηθελα να το αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ σωστά mechmg93.

Ο πρώτος "τρελλαμένος" στην ταινία είναι φίλος μου παλιός (ο Χρήστος Κανταρέλης) και έχουμε κάνει άπειρες συζητήσεις σχετικά.

Όπως λέει και στο video, "παίζει" δεν κάνει R&D.

Ξοδεύει κάτι παραπάνω, αλλά... έχει καλό ήχο.

Έχω ακόμα τους 2 Sugden monoblock τελικούς που μου πούλησε σε κάποια ετήσια αλλαγή του συστήματος...

Βέβαια δεν είναι καθόλου άσχετος καθώς είναι τεχνικός υπεύθυνος στη Nova και σπουδασμένος στην Αγγλία (Electrical engineering).

Το θέμα είναι ότι αν υπήρχε μέτρο σε αυτούς αλλά και σ' εμάς, τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.

Τα δύο άκρα.

Εκείνοι προσπαθούν ν'αναπαράγουν ήχους από μια ηχογράφηση με μηχανήματα που λειτουργούν σαν μεγεθυντικός φακός, ενώ πολλοί από εμάς που τα γράφουμε, το αντίθετο.

Δεν δίνουμε την απαραίτητη σημασία και ηχογραφούμε σε ομιχλώδη περιβάλοντα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο τα παληκάρια. Αυτό γουστάρουνε, αυτό κάνουνε, εκεί τα χώνουνε. Να χαίρονται τα μηχανήματά τους και το μεράκι τους.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενας απο αυτους σε καποια φαση λεει οτι "μερικοι ξοδευουν λεφτα για να παρουν μερσεντες, εμεις τα ξοδευουμε σε αυτο το χομπι" . βλεποντας την ζωη τους ομως νομιζω οτι εχουν και μερσεντες....! μου φανηκε οτι ανηκουν σε αλλη καστα οι τυποι και δεν ειναι τοσο απλα , οτι ξοδευουμε εκει και οχι καπου αλλου....

 

Κριμα που δε εχω στον κυκλο μου ατομα με τετοιο εξοπλισμο . πολυ θα ηθελα να ακουσω και να συγκρινω με αυτα που ακουμε συνηθως γυρω μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα που δε εχω στον κυκλο μου ατομα με τετοιο εξοπλισμο . πολυ θα ηθελα να ακουσω και να συγκρινω με αυτα που ακουμε συνηθως γυρω μας.

 

επειδη εγω εχω στον κυκλο μου, σε διαβεβαιωνω πως, παροτι δεν θα εδινα ποτε τοσα πολλα λεφτα, προκειται περι εξωσωματικης εμπειριας ;)

 

παντως με 1500-3000 μπορει καποιος να εχει ενα πραγματικα εξαιρετικο entry hi end συστημα. audiophile δεν σημαινει απαραιτητα 300000 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HiFi δεν ειναι απλως θεμα χρηματων , εχω πολλα παιρνω καλο συστημα κλπ. ειναι μια χρονοβορα εξελικτικη διαδικασια που σαν απαραιτητη προυποθεση εχει ενα μονο πραμα . να αγαπας την μουσικη ,

απο εκει και περα κανεις δεν εδωσε 3000€ για το πρωτο του συστημα ,οπως

και κανεις δεν πηρε σαν πρωτη κιθαρα πχ Gibson L5 , ολα γινονται σιγα σιγα και αναλογα τις οικονομικες δυνατοτητες και το μερακι του καθενος.

Οντως μπορεις να ακουσεις πολυ καλα με λογικο ποσο αλλα οπωσδηποτε

θελεις βοηθεια απο εμπειρους για να το καταφερεις .

Δυστυχως η΄ευτυχως το αυτι οπως και τα δακτυλα θελουν εκπαιδευση ,

οσο περισσοτερο εκπαιδευονται τοσο αυξανουν και οι απαιτησεις απο τα

αντιστοιχα "οργανα"

Οσο για το "γραφικοι" , παντα οι ανθρωποι που εχουν ψαξει κατι πααααρα

πολυ και εχουν αποκρυσταλωμενη αποψη γιαυτο , θεωρουνται απο τους αλλους "γραφικοι" .

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποκρυσταλωμενη αποψη γιαυτο ' date=' θεωρουνται απο τους αλλους "γραφικοι" .[/quote']

 

oταν καποιος ψαχνει τον καλο ηχο ειναι μια χαρα, αλλα οταν πιστευει οτι το 30% του ηχου ειναι στο rack, υπαρχει καποιο προβλημα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δική μου εμπειρία λέει πως για να κάτσω να συζητήσω σοβαρά με έναν audiophiliac θα πρέπει απαραιτήτως να είναι ταυτοχρόνως και ηχολήπτης,άντε έστω απλός μουσικός.Αλλιώς δεν γίνεται,η κουβέντα γίνεται γραφική σε dt. και όσο πιο πορωμένος είναι ο συνομιλητής,τόσο και πιο μπούρδας γίνεται.Δυστηχώς είναι πολλοί αυτοί που ισχυρίζονται ότι γνωρίζουν πιο πολλά από εμάς (τους μηχανικούς ήχου εννοώ),ποιούς? εμάς που βρισκόμαστε στην ίδια τη γέννηση του ήχου και γνωρίζουμε πως λειτουργεί κάθε μικρόφωνο,πως ηχούν πραγματικά τα ηλεκτρικά και τα ακουστικά όργανα,που προσπαθούμε κάθε φορά να εντυπώσουμε τον ήχο και την ψυχή των μουσικών.

Λυπάμαι που το λέω,αλλά θα πρέπει λίγο να σοβαρευτούν και να κατανοήσουν ότι πάνε και ξοδεύουν ασύλληπτα ποσά που ξεπερνούν το κόστος ακόμη και της τεχνολογίας που χρησιμοποιήθηκε για να δημιουργήσει αυτά που ακούνε.Παράλογο δεν είναι?

Anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου