Προς το περιεχόμενο

2 ρυθμικές ενδειξεις στο ίδιο μέτρο, στο Finale 2012


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα :)

 

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατι έχω πελαγώσει.

 

Αναφέρομαι στο Finale 2012

 

Συγκεκριμένα, θέλω στο ίδιο μέτρο, να υπάρχει η ρυθμική ένδειξη του κομμενου χρόνου (a la breve), και κατευθειαν μετά η ένδειξη 3/2

 

Προσπαθησα να φτιάξω 2 μέτρα, αφαιρώντας τη διαστολή αναμεσα τους, αλλά στο πρώτο μέτρο μένει μπαστακας η πάυση του ολοκληρου. Ενω εγώ δε θέλω να υπαρχει τίποτα ανάμεσα στις 2 ενδείξεις :(

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, πως θα μπορούσα να το κάνω? Το ψάχνω εδώ και 2 ώρες...

 

Ευχαριστώ πολύ  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

χμμμ...

 

δύο τρόπους μπορώ να σκεφτώ αν κατάλαβα καλά!

 

1. Αν πας στο speedy entry και ΒΑΛΕΙΣ ένα ολόκληρο, και μετά το κάνεις παύση, μπορείς και να το κρύψεις (με το "Ο" νομίζω (δεν έχω το finale μπροστά μου...). Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα, σβήνεις και τις διαστολές και μπίνγκο!

 

2. Μπορείς να πας στο document settings (νομίζω, και πάλι, θα πρέπει να το δω το πρωί) και να δεις τι γραμματοσειρά είναι το time signature. Μετά πήγαινε στο mf tool και φτιάξε το 3/2 όπως είναι κανονικά, (ή και στο text tool) και βάλε τα στο κατάλληλο σημείο. Ή αν υπάρχει χαρακτήρας για το a la breve βάλει αυτόν και έχε time signature το 3/2.

 

Βοηθάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον πρέπει να φτιάξω το 3/2, γιατί πρέπει να μπει πρώτο το a la breve. Θα δοκιμάσω και τα 2 και θα σου πω. Αλλωστε με αυτο θα παιδευομαι μεχρι μεθαυριο το πρωι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου