Προς το περιεχόμενο

Greek Audiophile


MPal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχει μια βαση αυτο που λες, αλλα το οτι καποιος ειναι μηχανικος ηχου δεν σημαινει οτι ακουει καλα, η οτι εχει γουστο και ποιοτητα στην "δημιουργια" ηχου. βεβαιως ισχυει και το αντιστροφο:

 

το να εχεις απαιτητικο αυτι δεν σημαινει οτι θα πρεπει να εισαι τουλαχιστον μουσικος. ο οποιοσδηποτε μπορει να εχει αποψη στο "τι ειναι καλος ηχος" διοτι παρα πολυ απλα το ποθητο, δηλαδη ο "καλος ηχος" ειναι κατι το απολυτα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
...

Όπως λέει και στο video' date=' "παίζει" δεν κάνει R&D.

....[/quote']

 

Για μένα εκεί ακριβώς βρίσκεται η έννοια "κλειδί" στην όλη ιστορία με τα high-end.

Είναι κατανοητό -από πλευράς μου- το κάποιος να έχει πάθος με τη συνεχή βελτίωση του συνόλου του... για να πω την αλήθεια....μου φαίνεται και ωραίο σαν ενασχόληση. Ενδιαφέρον αντικείμενο και με τεχνικό υπόβαθρο.

Θαύμασα πραγματικά τη "μηχανολογική αριστεία" αυτών των πικάπ (είναι πασέ να τα λέω πικάπ? :lol: )

 

Η ίδια η διαδικασία της αναζήτησης είναι αυτή που προσφέρει την ευχαρίστηση. Όσο κανείς το αναγνωρίζει αυτό, είναι σε καλό δρόμο.

 

Η προβληματική κατάσταση είναι όταν κάποιος προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του ότι είναι απαραίτητο να έχει ένα σύστημα των 200.000 Ευρώ για να απολαύσει τη μουσική. Ή όταν προβάλλει σαν δικαιολογία την πιστότητα για να δικαιολογήσει (στον εαυτό του) την "επένδυση" των 5000 ευρώ σε ένα ποτενσιόμετρο :lol: . Τότε μπαίνει σε ένα φαύλο κύκλο παραλογισμού όπου πείθει τον εαυτό του να ακούσει πράγματα που δεν υπάρχουν. Εκτός αυτού, από κάποιο επίπεδο και πάνω..... ακριβότερο δεν σημαίνει και καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε haryy , κανεις δεν αμφιβαλει οτι εσυ προσπαθεις να κανεις την δουλεια σου οσο το δυνατον καλυτερα σε σχεση με τις γνωσεις σου , την αγαπη σου στο αντικειμενο και στις δυνατοτητες των μηχανηματων σου.

Το τελικο αποτελεσμα πρεπει καποιος να το κρινει ομως , ποιος πιστευεις ,

και σε ποιον εχεις και περισσοτερη εμπιστοσυνη για την αξιοπιστη κριτικη,

στην γιαγια μου που ακουει ραδιο ? η΄ σε εναν ανθρωπο που ακουει χρονια μουσικη μεσα απο υψηλου επιπεδου μηχανηματα ??

Σιγουρα δεν μπορω να σου πω πως θα κανεις την δουλεια σου , σιγουρα δεν ξερω περισσοτερα απο εσενα γιαυτη , αλλα μπορω να σου υποδειξω

τα σημεια , μεσα σε ενα κομματι που θα ηθελαν βελτιωση.

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mechmg93

Σύμφωνοι αλλά οι περισσότερες πιθανότητες να συμβεί αυτό τείνουν προς τους μηχανικούς ήχου γιατί ακριβως είναι αυτή η δουλειά τους!

Είναι σαν να μου λες ότι αν εγώ ασχολούμαι με ακριβές τηλεοράσεις τότε μπορώ να ισχυριστώ ότι γνωρίζω καλύτερα από εικόνα από ότι ένας καμεραμαν ή ένας σκηνοθέτης.Λίγο δύσκολο να συμβαίνει αυτό δεν νομίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mechmg93

Σύμφωνοι αλλά οι περισσότερες πιθανότητες να συμβεί αυτό τείνουν προς τους μηχανικούς ήχου γιατί ακριβως είναι αυτή η δουλειά τους!

Είναι σαν να μου λες ότι αν εγώ ασχολούμαι με ακριβές τηλεοράσεις τότε μπορώ να ισχυριστώ ότι γνωρίζω καλύτερα από εικόνα από ότι ένας καμεραμαν ή ένας σκηνοθέτης.Λίγο δύσκολο να συμβαίνει αυτό δεν νομίζεις?

 

δεν ισχυριστηκα οτι ενας χαιεντας ξερει πιο πολλα απο πλευρας τεχνικου υποβαθρου, απλα ισχυριστηκα οτι δεν ειναι απιθανο ενας τετοιος τυπος να εχει τελικα καλυτερη αποψη σχετικα με την "ποιοτητα"του ηχου απ οτι ενας μηχανικος ηχου, η ακομα καλυτερα τελικα το γεγονος οτι καποιος εχει "σπουδασει" ηχο δεν σημαινει τιποτα για το αν τελικα θα εχει και γουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε haryy ' date=' κανεις δεν αμφιβαλει οτι εσυ προσπαθεις να κανεις την δουλεια σου οσο το δυνατον καλυτερα σε σχεση με τις γνωσεις σου , την αγαπη σου στο αντικειμενο και στις δυνατοτητες των μηχανηματων σου.

Το τελικο αποτελεσμα πρεπει καποιος να το κρινει ομως , ποιος πιστευεις ,

και σε ποιον εχεις και περισσοτερη εμπιστοσυνη για την αξιοπιστη κριτικη,

στην γιαγια μου που ακουει ραδιο ? η΄ σε εναν ανθρωπο που ακουει χρονια μουσικη μεσα απο υψηλου επιπεδου μηχανηματα ??

Σιγουρα δεν μπορω να σου πω πως θα κανεις την δουλεια σου , σιγουρα δεν ξερω περισσοτερα απο εσενα γιαυτη , αλλα μπορω να σου υποδειξω

τα σημεια , μεσα σε ενα κομματι που θα ηθελαν βελτιωση.[/quote']

 

Aυτό που λες το αποδέχομαι,αλλά (για να γίνω πιο κατανοητός) είναι πολλοί αυτοί που τους λες ότι είσαι ηχολήπτης τέλος πάντων,και αρχίζουν την αντίδραση από την αρχή χωρίς ίχνος προσπάθειας να πάρουν κάτι από την γνώση σου ή την εμπειρία σου,παρά μόνο κάθεσαι και ακούς ένα χείμμαρο αερολογίας και μπουρδολογίας που έχει σχέση μόνο με τα εκατομμύρια και τα μοντέλα.

Και είναι πολλοί αυτοί.

 

Παρεπιπτόντως +1 στον harilatron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mechmg93

Σύμφωνοι αλλά οι περισσότερες πιθανότητες να συμβεί αυτό τείνουν προς τους μηχανικούς ήχου γιατί ακριβως είναι αυτή η δουλειά τους!

Είναι σαν να μου λες ότι αν εγώ ασχολούμαι με ακριβές τηλεοράσεις τότε μπορώ να ισχυριστώ ότι γνωρίζω καλύτερα από εικόνα από ότι ένας καμεραμαν ή ένας σκηνοθέτης.Λίγο δύσκολο να συμβαίνει αυτό δεν νομίζεις?

 

δεν ισχυριστηκα οτι ενας χαιεντας ξερει πιο πολλα απο πλευρας τεχνικου υποβαθρου' date=' απλα ισχυριστηκα οτι δεν ειναι απιθανο ενας τετοιος τυπος να εχει τελικα καλυτερη αποψη σχετικα με την "ποιοτητα"του ηχου απ οτι ενας μηχανικος ηχου, η ακομα καλυτερα τελικα το γεγονος οτι καποιος εχει "σπουδασει" ηχο δεν σημαινει τιποτα για το αν τελικα θα εχει και γουστο.[/quote']

 

Μιλούσα ακριβώς για αυτό,για το γούστο,όχι για το τεχνικό υπόβαθρο που είναι κάπως πιο δεδομένο.Και δεν είμαι αφοριστικός απλά βλέπω πολλές φορές ότι το γούστο των ηχοληπτών αμφισβητείται από τους hi-endάδες όπως είπα και πιο πριν.

Αλλά εντάξει,η γνώμες είναι υποκειμενικές τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι , δεν μιλω με τεχνοκρατικα κριτιρια , δεν θα σου πω "εκει επρεπε να

βαλεις πιο πολυ απο αυτο η΄ απο εκεινο" δεν ξερω αλλωστε .

Θα σου πω εννοιες , οπως τις δυναμικες των οργανων , το βαθος , την

αντιχηση του χωρου , την διαφανεια , την σωστη τοποθετηση των οργανων

και των φωνων κλπ.

 

Θα ελεγα οτι μια συζητηση μεταξυ , ηχοληπτη , μηχανικου ηχου και σοβαρου ακροατη μονο καλο μπορει να κανει σε ολους (και θα ειναι και πολυ ενδιαφερουσα) , τωρα πως εχεις κακη εμπειρια απο αυτο δεν ξερω,

μαλλον επεσες σε ξερολα....

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς έχω πέσει σε άτομα που η κρίση τους ξεφεύγει από την υποκειμενικότητα (και ένας από αυτούς θεωρείται και γνώστης του χώρου του hi-end).

 

Μιλάμε ότι η κρίση μερικών ανθρώπων δεν μπορεί να ξεφύγει ούτε από το προφανές,δηλ. δεν φτάνουμε καν στο αισθητικό επίπεδο της κρίσης λεπτομερειών όπως αυτές που αναφέρεσαι,παρά μπλοκάρουμε στο ότι ένα ηχείο δεν έχει πρίμα (λέω εγώ π.χ) και ο άλλος λέει ότι έχει υπερβολικά.Έτσι δεν μπορείς να κουβεντιάσεις όμως.Και ο άλλος να συνεχίζει να λέει τα δικά του και να λέει "δεν ξέρετε εσείς.." οι ηχολήπτες δηλαδη.Και δεν είναι ο μόνος.

Αυτό μου λέει η εμπειρία μου δυστηχώς,άσε που με έχει τρακάρει και ένας

από δαύτους :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά. Εγώ τσαντίζομαι με ένα πράγμα:

 

Γαμώ το κέρατό μου, γιατί ο καλός ήχος συνεπάγεται με βινύλιο και λάμπες;;; ΕΛΕΟΣ! :evil:

Τι κόλλημα κι αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου