Προς το περιεχόμενο

Χαμηλα κουρδισματα = αναγκη set up;


Arael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια. Για πρωτη φορα στα δεκα χρονια. που παιζω μου ζητηθηκε απο μπαντα να βγαλω κατι κομματια απο Breaking Benjamin. Αυτα ειναι ευκολα αλλα σε κατι μυστηρια κουρδισματα πχ drop C. Το ερωτημα μου ειναι : αν κουρδιζω τοσο χαμηλα για ενα τραγουδι για μιση ωρα οσο το κανουμε προβα θα δημιουργησει προβλημα στις κιθαρες μου; Αν ναι θα ηταν καλυτερο να σεταρω μια μονο για τετοιο κουρδισμα; Θα μπορουσα για αυτο το σκοπο να διαθεσω μια Jackson Soloist SL3 η μια  Gibson Flying V. Ποια θα ηταν καλυτερη;

 

Σας ευχαριστω πολυ

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κουρδισμα εχουν οι αλλες κιθαρες ?

 

Γενικα για μιση ωρα δεν θα παθει και τιποτα... Ομως προτιμοτερο θα ηταν να φτιαξεις μια κθαρα αποκλειστικα για αυτον τον σκοπο με τις καταλληλες χορδες κτλκτλ... Η sl3 λογω του 25.5 ειναι καλυτερη... Και v παιζει μια χαρα αλλα οκ η sl3 θα εχει πιο σκληρο tension...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαρες ολες ειναι σε standard κουρδισμα. Οποτε θα ηταν καλυτερα μια κιθαρα να παει για σεταρισμα για αυτο το σκοπο μονο ε;

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαρες ολες ειναι σε standard κουρδισμα. Οποτε θα ηταν καλυτερα μια κιθαρα να παει για σεταρισμα για αυτο το σκοπο μονο ε;

 

κατα την αποψη μου ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να μας ρωτησεις για να δεις αν η κιθαρα σου θα χρειαστει σετ απ σε τοσο χαμηλο κουρδισμα.

 

Απλα την...ξεκουρδιζεις...και ΠΑΙΖΕΙΣ .Αν ΤΡΙΖΕΙ και δεν εχει καλο intonation τοτε ΠΡΟΦΑΝΩΣ και χρειαζεται σετ απ,αν οχι τοτε προφανως και ΔΕΝ χρειαζεται σετ απ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έχει θέμα τόσο με το setup για ένα τραγούδι όσο με το κούρδισμα για live καταστάσεις, θα απαιτήσει χρόνο παραπάνω για να κουρδίσεισ σωστά σε μεγαλύτερες από ένα τόνο αλλαγές. Το πρώτο πρόβλημα κυρίως όπως είπε ο Άρης, θα είναι το tension των χορδών. Αν χρησιμοποιείς 10αρες κανονικές πχ το βρίσκω χλωμό να μπορέσεις ναπαίξεις ικανοποιητικά σε 25.5 scale με dropC. Αν έχεις κάποιο υβριδικο set ίσως και να τα καταφέρεις, αλλά όλα έχουν να κάνουν με το τι έχεις συνηθίσει εσύ. Και εγώ θα κούρδιζα τη Jackson, θα την έκανα setup και θα την άφηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κυριότερος μου φόβος είναι μην τυχόν και "πάρει" η κιθάρα στο μπράτσο και μετά κάνει μόνο για τοξοβολία  :P

 

θα την πας σε καποιον που να ξερει να σου κανει σετ απ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου