Προς το περιεχόμενο

Greek Audiophile


MPal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι περισσότεροι που ασχολούνται σοβαρά με το HIEND λένε πριν πάρεις οτιδήποτε πήγαινε σε μερικές εως αρκετές συναυλίες στο μέγαρο για να ακούσεις πως είναι το πραγματικό ηχητικό αποτέλεσμα και μετά κάτσε και κάνε συγκρίσεις ποιότητας στα μηχανήματα και τις ηχογραφήσεις στο σπίτι. Όλοι τους παραδέχονται ότι όσα και να δώσεις ,τον φυσικό ήχο που ακούς στη συναυλία δεν πρόκειται να τον έχεις στον καναπέ σου. Ίσως να τον πλησιάσεις αλλά θα έχεις δώσει μια περιουσία. Το θέμα είναι να χαίρεσαι τη μουσική με όσα διαθέτεις και να μην σκας λεφτά για τα μηχανήματα αλλά για την μουσική με ότι συνεπάγεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
Οι περισσότεροι που ασχολούνται σοβαρά με το HIEND λένε πριν πάρεις οτιδήποτε πήγαινε σε μερικές εως αρκετές συναυλίες στο μέγαρο  για να ακούσεις πως είναι το πραγματικό ηχητικό αποτέλεσμα και μετά κάτσε και κάνε συγκρίσεις ποιότητας στα μηχανήματα και τις ηχογραφήσεις στο σπίτι. Όλοι τους παραδέχονται ότι όσα και να δώσεις ' date='τον φυσικό ήχο που ακούς  στη συναυλία δεν πρόκειται να τον έχεις στον καναπέ σου. Ίσως να τον πλησιάσεις αλλά θα έχεις δώσει μια περιουσία. Το θέμα είναι να χαίρεσαι τη μουσική με όσα διαθέτεις και να μην σκας λεφτά για τα μηχανήματα αλλά για την μουσική με ότι συνεπάγεται αυτό.[/quote']

 

Ο συλλογισμός "συγκρίνω live συμφωνική μουσκή στο μέγαρο με την αναπαραγωγή μιας ηχογράφησης στο σαλόνι μου" μπάζει και στα 3 επίπεδα.  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι οτι δεν φτάνει ηχητικά ο εξοπλισμός, το συμπληρώνει η φαντασία ;D

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφω για να υπογραμμίσω τη σημαντικότατη διαφορά που υπάρχει: εμείς επενδύουμε σε εργαλεία για τη δημιουργία μουσικού υλικού (όπου λέξη-κλειδί η λέξη "δημιουργία"). Μη μπερδεύεις το ακριβό αυτοκίνητο που ενδεχομένως οδηγεί ο Σουμάχερ για να πάει βόλτα με το ακριβό αυτοκίνητο που αγοράζει ο μαλάκας έλληνας για να πηγαίνει στη λαϊκή μέσα από τη κίνηση.

 

Μα δεν το μπέρδεψα Παναγιώτη, αν ξαναδιαβάσεις το post μου θα δεις ότι επικεντρώνομαι στην αναζήτηση του μέσου, όχι στον σκοπό. Σε τελική ανάλυση, ένας εντελώς ουδέτερος παρατηρητής μάλλον θα σηκώσει εξίσου αδιάφορα τους ώμους και για τις δύο περιπτώσεις. "Σιγά, μουσική στο σπίτι θες να ακούς" ή "Σιγά, μουσική θες να παίζεις" θα πει. Ψύλλοι στ'άχυρα δηλαδή.

 

Τώρα, για το αν το ό,ποιο γνωστικό υπόβαθρο "δικαιολογεί" την ακριβή επένδυση και σε ποιό βαθμό, μάλλον παραείμαστε μονόπαντα ενταγμένοι για το προσεγγίσουμε αντικειμενικά. Σε κάθε περίπτωση είναι μια άλλη συζήτηση νομίζω.

 

Η ομοιότητα "αυτών" με "εμάς" όμως, έγκειται ακριβώς στον πυρήνα του παραδείγματος σου: Και οι δύο πλευρές στοχεύουν στο "ακριβό αυτοκίνητο"... Εκεί ήθελα να καταλήξω. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στα προηγούμενα που συζητούσαμε... δεν ξέρω με ποιον να συμφωνήσω! Δεν μπορεί πάντως να μην υπάρχει κόσμος που να απολαμβάνει και να εκτιμά "δύσκολα" είδη μουσικής χωρίς να είναι μουσικός ο ίδιος. Πχ σίγουρα θα υπάρχει κόσμος που εκτιμά και Coltrane, και Ξενάκη, και Ligeti, και.. και... (για όσους δεν ξέρουν τι εστί Ligeti ας περάσουν μια βόλτα από Wiki κι από δω: http://www.sound-library.net/shop/en_UK/products/search/result.html?searchMode=SM_QUICK&Quick=ligeti

 

Tώρα πάλι για το High End... μια συμφωνική ορχήστρα όταν κάποιος με το καλό την ακούσει στο Μέγαρο ας με πάρει τηλέφωνο για ψυχολογική υποστήριξη... ποτέ δεν πρόκειται να το ακούσει στο σπίτι του αυτό, πάντως με μερικά χρήματα παραπάνω νομίζω ότι θα καταφέρει πολλά πράγματα σε μουσική δωματίου και τζαζ λίγων οργάνων. Ίσως και big band, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ από ακριβό σύστημα για να ξέρω το πόσο γίνεται καλά ή όχι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου