Προς το περιεχόμενο

Ζείτε εντός ή εκτός Ελλάδας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φιλε odis ο ανθρωπος δεν εχει αναγκη απο δουλεια.

 

Εχει αναγκη απο καθαρο αερα,καθαρη θαλασσα,φρουτα,εξοχη,ερωτα στην παραλια βλεποντας τα αστερια.

...........

Γι αυτο εγω ο panoslydios ο ατλαντειανος, δεν εγκρινω το παρον

συστημα και δεν θα ''κολυμπησω στα σκατα για να ζησω''.

Απεναντιας θα κανω τις πεταλουδες μου στη θαλασσα και τη yoga μου καπακι στην παραλια.

 

Ελα ρε συ! Εισαι απ'την Aτλάντα?? Ποιανου εισαι? :D

Αν διαβάζεις αυτά που γράφεις και δεν θέλεις απλώς να κοροδέβεις θα καταλάβαινες ότι είναι από την Αταλάντη.

 

Έχω συγγενείς εκεί που ζούνε έτσι. Άνεργοι/Ελεύθεροι επαγγελματίες (χωρίς την οικονομική υποστήριξη του μπαμπά του κακομαθημένου Πάνου) που τη βγάζουν εκεί στην εξοχή με καθαρό αέρα, (σχετικά) καθαρή θάλασσα, φρούτα και μποστάνια και τρώνε απίστευτο gamisi (και όχι μόνο στη παραλία) ενώ κοιτάνε τα πεφταστέρια ευχόμενοι να τη βγάλουν καθαρή και αυτόν τον χειμώνα.

 

Σάμυ δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράματα.

Κάπου υπεραπλουστεύεις και κάπου έχεις δίκιο.

Δεν είμαι ούτε με τους "Ελλάδα* διαμαντόπετρα στης Γης το δαχτυλίδι" αλλά ούτε με τους "έξω να ναι κι όπου να ναι γιατί εδώ τα πάντα όλα σκατά και κόλαση".

 

Κατ΄αρχήν για να αγαπάς εκεί που είσαι, πρέπει να αγαπάς αυτό που είσαι και με αυτούς που είσαι. Αν δεν, δεν όπου και να πας.

 

Υπάρχουν κι άλλοι που ναι ευτυχισμένοι όπου αφήνουν το καπέλο τους, άλλοι που τρώγονται όπου και να πάνε, άλλοι που δεν μπορούν (και δεν θέλουν) να φτάσουν εκεί που πάνε κι άλλοι που ποτέ δεν ξεκινάνε.

 

Αν ήμουν άστεγος θα θελα περισσότερο να μένω στην Ελλάδα από ότι στη Κεντρική Ευρώπη. Έχει καλύτερο καιρό εδώ.

Αν ήμουν μεσοαστός, θα θελα να ζήσω δουλέψω αρκετά Ευρώπη/Αμερική ζώντας σαν άνθρωπος και να μαζέψω εμπειρίες και προσβάσεις ευκαιριών για τα παιδιά μου και κάποια λεφτά (βλ. σύνταξη) για τα γηρατειά.

Αν ήμουν εξασφαλισμένος μεγαλοαστός, θα χα ωραίο κι άνετο (με studio και play room) σπίτι σε πολύ ήσυχες και καθαρές περιοχές της Αθήνας, ένα εξοχικό (με μερικές εκατοντάδες επιλογές για μέρη), φράγκα, φίλους και the devils I know γύρω μου που θα με κάναν να μην καταλαβαίνω τι λένε αυτοί που γκρινιάζουν στα φόρουμ για την Ελλάδα.

 

Όλα θέμα οπτικής γωνίας....

 

 

* Αθήνα λέει ο ποιητής, το άλλαξε ποιητική αδεία ο πιοτής.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φιλε odis ο ανθρωπος δεν εχει αναγκη απο δουλεια.

 

 

Ο τελευταιος ανθρωπας που ακουσα να λεει κατι τετοιο τελικα αποκαλυφθηκε οτι ζουσε με συνταξη αγαμης θυγατερας.

(αλλα μετα ηρθαν τα μνημονια και τελειωσε το πανυγηρι  ;D)

 

υγ. Μερκελ τραβα τη πριζα και κατι τετοιους ας τους να πεθανουν.στο δρομο. το αξιζουν.

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ελπίζω βέβαια να αντιλαμβάνεσαι ότι τα οικονομικά προβλήματα της Ισπανίας είναι θεμελιωδώς διαφορετικού είδους και προέλευσης (και μεγέθους) από αυτά της Ελλάδας (γιατί τα έγραψες λίγο μονοκόμματα).

 

οχι ΔΕΝ αντιλαμβανεται γιατι απλα οπως και το 99% δεν κατανοει βασικα οικονομικα θεματα.

 

Αν ήμουν άστεγος θα θελα περισσότερο να μένω στην Ελλάδα από ότι στη Κεντρική Ευρώπη. Έχει καλύτερο καιρό εδώ.

 

+1000 αν και η εννοια αστεγος ,τουλαχιστον στο ΒΕΡΟΛΙΝΟ.. ;D,δεν υπαρχει,ενα διαμερισματακι και ενα χαρτζιλικακι απο 600 εως 1000 ευρω θα στα δωσει το κρατος για παντα αν χασεις τη δουλεια σου,δεν εχω δει ουτε ΕΝΑΝ αστεγο τοσα χρονια

 

Αν ήμουν μεσοαστός, θα θελα να ζήσω δουλέψω αρκετά Ευρώπη/Αμερική ζώντας σαν άνθρωπος και να μαζέψω εμπειρίες και προσβάσεις ευκαιριών για τα παιδιά μου και κάποια λεφτά (βλ. σύνταξη) για τα γηρατειά.

 

+1000

 

Αν ήμουν εξασφαλισμένος μεγαλοαστός, θα χα ωραίο κι άνετο (με studio και play room) σπίτι σε πολύ ήσυχες και καθαρές περιοχές της Αθήνας, ένα εξοχικό (με μερικές εκατοντάδες επιλογές για μέρη), φράγκα, φίλους και the devils I know γύρω μου που θα με κάναν να μην καταλαβαίνω τι λένε αυτοί που γκρινιάζουν στα φόρουμ για την Ελλάδα.

 

εγω απλα θα ειχα απο μια διαμερισματαρα στο Kudam,στο Chelsea,στο St Michel  & στο Upper East Side & θα τους ειχα ολους χεσμενους...ενταξει μια φορα στα 5 χρονια θα εκανα και ενα....βιζιτ στην Οια... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κι εγώ που νόμιζα πως το θεμα ήταν: Ζείτε εντός ή εκτός Ελλάδας;

 

Ας αναφέρει ο καθείς τα θετικά που βιώνει εκεί που ζει και ας αφήσουμε τις αναλύσεις του γιατί η Ελλάδα είναι... έτσι. Πέραν του ότι τα έχουμε χιλιοπεί και κάποιοι περισσότερο απο άλλους, δεν θα γίνει αυτό άλλο ένα πολιτικό θέμα.

 

Σας ευχαριστώ and don't feed the trolls. ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνεργοι/Ελεύθεροι επαγγελματίες (χωρίς την οικονομική υποστήριξη του μπαμπά του κακομαθημένου Πάνου) που τη βγάζουν εκεί στην εξοχή με καθαρό αέρα, (σχετικά) καθαρή θάλασσα, φρούτα και μποστάνια και τρώνε απίστευτο gamisi (και όχι μόνο στη παραλία) ενώ κοιτάνε τα πεφταστέρια ευχόμενοι να τη βγάλουν καθαρή και αυτόν τον χειμώνα.

 

Εχουν  παρει λαθο δρομο Αυδιοχωστα...ειναι γνωστο οτι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΛΕΦΤΑ για να ζησει καποιος.....ισως δεν εχουν αρκετα ΜΟΥΡΑ εκει ωστε οχι μονο να τη βγαζουν καθαρη αλλα να καθαριζουν και για τους διπλα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κατ΄αρχήν για να αγαπάς εκεί που είσαι, πρέπει να αγαπάς αυτό που είσαι και με αυτούς που είσαι. Αν δεν, δεν όπου και να πας.

 

 

Αυτο ακριβως.-

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πρέπει να σπάσουμε μια φούσκα. Υπάρχει κόσμος που λέει ότι βαρέθηκε εδώ, μπλά, μπλά, μπλά και ότι θα φύγει για εξωτερικό να φτιάξει την ζωή του. Εε δεν είναι έτσι απλό. Πουθενά δεν είναι στρωμένος ο δρόμος. Μπορεί έξω η ανεργία να είναι μικρότερη αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι άπαξ και μετακομίσεις θα βρείς δουλειά σε χρόνο dt. Μπορεί η οικονομική κατάσταση να είναι καλύτερη αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό θα μεταφραστεί άμεσα και σε αλλαγή στην οικονομική κατάσταση αυτού που φεύγει.

 

Το να πάρεις τα μπογαλάκια σου και να φύγεις, ειδικά αν έχεις οικογένεια, είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολο και αν τελικά τα καταφέρεις ΔΕΝ υπάρχει εγγύηση για καλύτερη ζωή άμεσα. Έχω την αίσθηση ότι πολλοί από εμάς το λέμε σαν να ακολουθούμε μια ιδιότυπη μόδα, κουβέντα να γίνεται, ευκαιρία να γκρινιάξουμε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ που νόμιζα πως το θεμα ήταν: Ζείτε εντός ή εκτός Ελλάδας;

 

Ας αναφέρει ο καθείς τα θετικά που βιώνει εκεί που ζει και ας αφήσουμε τις αναλύσεις του γιατί η Ελλάδα είναι... έτσι. Πέραν του ότι τα έχουμε χιλιοπεί και κάποιοι περισσότερο απο άλλους, δεν θα γίνει αυτό άλλο ένα πολιτικό θέμα.

 

Σας ευχαριστώ and don't feed the trolls. ;)

 

Δεν προσπαθώ να πολιτικοποιήσω τη κουβέντα, ούτε κάποιος άλλος νομίζω το έκανε.

Σέβομαι τις αγωνίες όλων μας και των νεωτέρων σα τον Odis και αυτά που είπε.

Δεν μίλησα με οικονομικά κριτήρια, δεν συνέκρινα τα αίτια του προβλήματος στην Ισπανία με της Ελλάδας, απλά η ολορόδινη περιγραφή είναι αυτή που με προβλημάτισε. 25% ανεργία εδώ και χρόνια πριν τη κρίση έχουν, κάτι δεν πάει καλά και κει, αυτό είπα και δεν προέτρεψα να χτίζουν δασκάλους, απλά είπα πως μια κοινωνία με τέτοιο πρόβλημα τόσα χρόνια έχει αποκοιμηθεί, χαζεύοντας και πανηγυρίζοντας με τα χρυσά συμβόλαια ποδοσφαιριστών.

 

Αναφέρθηκαν ακόμη και οι μεμονωμένες περιπτώσεις της Αιθιοπίας και του Βιετνάμ, ε εντάξει και ο αντιπρόσωπος της Χ εταιρείας στην Ελλάδα μια χαρά θα σου πει πως ζει εδώ...........

Αυτά συνεχίστε, πάω για μούρα  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοιχεία για και απο το forum απο τη μεχρι τώρα ψηφοφορία,

 

με 70 ψήφους.

 

14 (20%) μένουν εξωτερικό και 56 (80%) Ελλάδα

25 (35%) are on the move (22 θέλουν να φύγουν, 3 να γυρίσουν)

45 (65%) ειναι βολεμένοι εκεί που ειναι η δεν μπορούν να φύγουν (34 Ελλάδα, 11 εκτός)

 

 

@odis

Respect

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου