Προς το περιεχόμενο

Ζείτε εντός ή εκτός Ελλάδας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, αυτό ισχύει. Το εγραψα βασιζόμενος στη δική μου περιοχή, που ως κάμπος, δεν ειναι κάτι τραγικο να πας σε άλλη πόλη. Σε νησιά ή ορεινα μέρη, όντως είναι προβλημα. Αν και ακομα και σε αυτές τις περιπτώσεις, ειναι εύκολο να στείλεις κάποιον άλλο. Εγω ας πουμε επειδή μενω κυρίως Θεσ/νικη, εχω στείλει ακόμα και θειους στην εφορία. Και λέει απλώς στον υπαλληλο "Ταδε, δωσε μου αυτο το χαρτί για τον Νίκο, επειδή είναι Θεσ/νίκη".

 

Όπως ειπα τα αρνητικά είναι επίσης πολλά...Ειδικα το χειμώνα, και ΕΙΔΙΚΑ για θεματα υγειας, είναι ψιλοτραγικά...

 

Καλά τα λες, αλλά δεν είναι όλα θέμα χαρτιών δυστυχώς! Έλα λοιπόν που ο Πεθερός μου που χρειάζεται να κάνει Αιμοκάθαρση δύο φορές την εβδομάδα και μετακινείται τρείς ώρες δρόμο για να πάει στο Πανεπιστημιακό στο Ηράκλειο (σε ΑΛΛΟ νομό) δεν είναι εύκολο να στείλει κάποιον άλλο ούτε να πάρει τηλέφωνο κάποιο κολλητό για να τον εξυπηρετήσει... Από την άλλη, η Επαρχία έχει τα καλά που λές, όταν εγώ χρειάστηκε να βγάλω ΑΦΜ στην κόρη μου, πήρα μια παλιά συμμαθήτρια στην ΔΟΥ και μου το έβγαλε.

 

Ξαναλέω πάντως πως δεν πρέπει να χανόμαστε στην αντιπαράθεση, δεν είναι θέμα σύγκρισης, εδώ είναι καλύτερα από εκεί. Πολλοί από εμάς ΔΕΝ έχουμε επιλογή. Εγώ για παράδειγμα εδώ είχα ΜΗΔΕΝ (0) δουλειά (καθότι η εγχώρια σκηνή είναι πολύ υψηλών προδιαγραφών και κανένα δεν πείσαμε πως αξίζει αυτό που κάνουμε. Έτσι πήγαμε στο εξωτερικό, Λονδίνο, Λός Άντζελες και Νες Υόρκη που θα έλεγε και το άσμα, όπου, ώς γνωστόν, είναι πιο χαμηλό το επίπεδο).

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ηλιόλουστη.

 

Ω,το μητρικό μας άστρο που μας λούζει με τις ακτίνες του...

Υπομένει μία κόλαση μέσα του για να περνάμε εμείς καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες, αλλά δεν είναι όλα θέμα χαρτιών δυστυχώς! Έλα λοιπόν που ο Πεθερός μου που χρειάζεται να κάνει Αιμοκάθαρση δύο φορές την εβδομάδα και μετακινείται τρείς ώρες δρόμο για να πάει στο Πανεπιστημιακό στο Ηράκλειο (σε ΑΛΛΟ νομό) δεν είναι εύκολο να στείλει κάποιον άλλο ούτε να πάρει τηλέφωνο κάποιο κολλητό για να τον εξυπηρετήσει...

 

Νταξει, μην πιάνεσαι απο ένα μικρο επιχείρημα, για κάτι πολύ συγκεκριμένο και το γενικεύεις. Δεν ειπα οτι ο παραδεισος είναι εκει που δεν τρεχεις στις εφορίες.

 

Η κεντρική παρατήρηση μου ήταν, πως οι ανθρωποι των μεγάλων πόλεων αισθάνονται (και είναι πιθανον) πολυ πιο μόνοι απέναντι στην κρίση, και κατ'επέκταση εχουν περισσοτερο την τάση να φύγουν. Προσωπική εκτίμηση όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

... πως οι ανθρωποι των μεγάλων πόλεων αισθάνονται (και είναι πιθανον) πολυ πιο μόνοι απέναντι στην κρίση, και κατ'επέκταση εχουν περισσοτερη την τάση να φύγουν.

 

Εδώ τείνω να συμφωνήσω.

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ηταν οντως μια ηλιολουστη μερα... 8)

 

Γουότερφόλ, μή με παρεξηγήσεις, το λέω με καλή διάθεση. Στο βίντεο ταιριάζει ο τίτλος: "Ο άνθρωπος που έβλεπε τα (προαστιακά?) τρένα να περνούν"

 

Και ρε φίλε, που τα ξετρυπώνεις όλα αυτά τα εμότικονς!!!! δεν παίζεσαι. ΑΨΟΓΟΣ!

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ηταν οντως μια ηλιολουστη μερα... 8)

 

Μια έχει ήλιο, μια σκοτάδι

Μια θολώνει, μετά ξεθολωνει

Τραίνα έχει, πλεούμενα έχει

Μουρια δεν είδα, μόνο κάτι αρμυρικια

Χάλια μέρος

Γεια σου ρε WF-K (με παυλα) με το μπαλκόνι σου - θεραπευτική θέα.

 

Για τα στατιστικά σας:

 

Μένω Ελλάδα και δε θέλω να φύγω

 

Αν έπρεπε να πάω έξω και μπορούσα να διαλέξω, ως εξής

 

Σπουδες: Αμερική, Λονδίνο, Ελβετία

Δουλειά: Λονδίνο

Με πολλα φραγκα: Νέα Υόρκη

Για παντα: Λονδίνο, Παρίσι, Ρώμη, άντε και Φλωρεντια για πιο εξοχή, παραλίες στο Μεχικο με θερβεθες και Λατίνες

Αν ήμουν πάπια: Oslo  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πρέπει να σπάσουμε μια φούσκα. Υπάρχει κόσμος που λέει ότι βαρέθηκε εδώ, μπλά, μπλά, μπλά και ότι θα φύγει για εξωτερικό να φτιάξει την ζωή του. Εε δεν είναι έτσι απλό. Πουθενά δεν είναι στρωμένος ο δρόμος. Μπορεί έξω η ανεργία να είναι μικρότερη αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι άπαξ και μετακομίσεις θα βρείς δουλειά σε χρόνο dt. Μπορεί η οικονομική κατάσταση να είναι καλύτερη αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό θα μεταφραστεί άμεσα και σε αλλαγή στην οικονομική κατάσταση αυτού που φεύγει.

 

Το να πάρεις τα μπογαλάκια σου και να φύγεις, ειδικά αν έχεις οικογένεια, είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολο και αν τελικά τα καταφέρεις ΔΕΝ υπάρχει εγγύηση για καλύτερη ζωή άμεσα. Έχω την αίσθηση ότι πολλοί από εμάς το λέμε σαν να ακολουθούμε μια ιδιότυπη μόδα, κουβέντα να γίνεται, ευκαιρία να γκρινιάξουμε.

 

+1. Πουθενά δεν είναι εύκολα, ειδικά αν είσαι κολλημένος και γεμάτος κόμπλεξ, για να κάνεις κάτι έξω θα πρέπει να το έχεις πάρει πραγματικά απόφαση και να έχεις γερό στομάχι, αν είσαι αραχτός και light τύπος δεν πρόκειται να κάνεις προκοπή πουθενά. Και φυσικά μην ακούτε τις παπαριές που λένε στα κανάλια και στις φυλλάδες ότι οι έλληνες μαζικά μεταναστεύουν, αν είχαν δίκιο ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού της ελλάδας θα ζούσε σε άλλη χώρα. Από όσους φεύγουν οι περισσότεροι γυρνάνε πίσω μετά από κάποιους μήνες. Δεν τους αρέσει, δεν τους δώσανε διευθυντική καρέκλα, δεν έχει μαμά για να τους μαγειρεύει κεφτεδάκια την κυριακή, δεν έχει φραπέ, "δεν" γενικά. Σεβαστό φυσικά, γιατί να χάσεις την βολή σου (αν την έχεις); Απλά αναρωτιέμαι τι θα κάνουν όλοι αυτοί όταν φύγουν από την ζωή αυτοι που τους συντηρούν. Όπως έλεγα και σε ένα φίλο, για να γίνουν άνθρωποι οι νεοέλληνες, ίσως θα πρέπει να πεθάνουν μερικές γενιές.

 

Πριν λίγες μέρες γνώρισα έναν έλληνα που ζει πολλά χρόνια εδώ, παντρεμένος, παιδιά και παίρνει πολύ καλά λεφτά στον τομέα του. Όταν των ρώτησα αν με τα ίδια λεφτά γυρνάει ελλάδα μου είπε ναι χωρίς δεύτερη σκέψη. Κάτι για την καταπληκτική θάλασσα άρχισε να μου λέει κλπ. Δεν άντεξα και έπνιξα τον καημό μου στην dunkel.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες γνώρισα έναν έλληνα που ζει πολλά χρόνια εδώ, παντρεμένος, παιδιά και παίρνει πολύ καλά λεφτά στον τομέα του. Όταν των ρώτησα αν με τα ίδια λεφτά γυρνάει ελλάδα μου είπε ναι χωρίς δεύτερη σκέψη. Κάτι για την καταπληκτική θάλασσα άρχισε να μου λέει κλπ. Δεν άντεξα και έπνιξα τον καημό μου στην dunkel.

Ρε τον ασχετο, να θελει να φυγει απο την καταπληκτικη Γερμανια και να γυρισει Ελλαδα. Σε καταλαβαινω ρε kwstas79 που απορεις. Δυστυχως δεν σκεφτονται ολοι σαν κι εσενα, που και σε φυλακη να σε εβαζαν θα γουσταρες αρκει να ειχε...καλες υπηρεσιες, μεγαλη βιβλιοθηκη και ευγενικους φυλακες. ;D

 

(το ερωτημα μου παραμενει: τι πινετε εκει στο...παραθαλασσιο Erlangen?)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου