Προς το περιεχόμενο

Ζείτε εντός ή εκτός Ελλάδας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε οποια χωρα και αν διαβεις,θυμησου ανθρωπε να εισαι δυνατος.

 

Να κοιτας τον ηλιο.Να κοιτας τα αστερια.

 

Τη μεγαλομανια αφησε,και ζησε τη ζωη σου.

 

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

...

Να κοιτας τον ηλιο.

 

..

 

Προσοχή: Ποτέ μην κοιτάτε ποτέ τον ήλιο χωρίς κατάλληλη προστασία ακόμα και όταν είναι χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι αυτο το ''να κολυμπας στα σκατα για να ζησεις αλλιως δεν εχεις τιποτα''???????

 

Φιλε odis ο ανθρωπος δεν εχει αναγκη απο δουλεια.

 

Εχει αναγκη απο καθαρο αερα,καθαρη θαλασσα,φρουτα,εξοχη,ερωτα στην παραλια βλεποντας τα αστερια.

 

Εχει αναγκη να περπατα ξυπολητος στα τροπικα ωστε να διεγειρονται οι αποληξεις των νευρωνων στα ποδια και να συντονιζεται με τη συχνοτητα της Γης 7.83 hz.

 

Τωρα εσυ πας να βρεις λυση σε μια παθολογικη κατασταση χρησιμοποιωντας

παθολογικα μεσα!Καλη επιτυχια.

Η εργασιομανια και ενα συστημα που στηριζεται σε ψευτικα πραγματα(χρημα-τοκοι κτλ.)

δημιουργησαν στη σημερινη κατασταση.

 

Γι αυτο εγω ο panoslydios ο ατλαντειανος, δεν εγκρινω το παρον

συστημα και δεν θα ''κολυμπησω στα σκατα για να ζησω''.

Απεναντιας θα κανω τις πεταλουδες μου στη θαλασσα και τη yoga μου καπακι στην παραλια.

 

Oi μονοι που ξερω οτι μπορουν να ειναι εντελως αυτονομοι  και αυταρκεις, οχι ομως ακριβως οπως το φανταζεσαι,  ειναι οι βοσκοι… αλλα δεν κανεις ρε Πανο…  ;D κοιμουνται στα βουνα χειμωνα… δεν την βγαζεις με φρουτα..... αφηνουνε το κρεας διπλα στη φωτια ωρες… ουτε που ψηνεται,  τελικα το τρωνε ωμο,  κλεβει ο ενας του αλουνου,  ειναι και κλικα......  λεω να προσπαθησεις να βγαλεις τιποτα λεφτα, να αγοραζεις το φαί σου,  παρα να προσπαθησεις να επιβιωσεις στη φυση, θα πεσεις απο τα συννεφα  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διάβασα όλες τις σελίδες, και συγγνώμη αν εχει ξαναειπωθει η άποψή μου.

 

Οι θέσεις υπέρ ή κατά της παραμονής στην Ελλάδα που διάβασα, αφορούν μόνο την Αθήνα (και κατ'επέκταση λίγες μεγάλες πόλεις ίσως...Θεσ/νικη, Πατρα κτλ).

 

Στις μικρότερες πόλεις, τις κωμοπόλεις ή τα χωριά, τα πράγματα δεν είναι (ακόμα?) τόσο απελπιστικά ώστε να δικαιολογούν ακραίες αρνητικές (αλλά ούτε και θετικές) θέσεις.

 

Για παράδειγμα, σε κανένα χωριό δεν εχω συναντήσει αστεγο.

 

Εχω συναντήσει άνεργο 50ρη, χωρις καμια πλάτη απο οικογένεια, που συντηρείται όμως από τους γείτονες για την τροφή, το ρεύμα κτλ, και εξυπηρετείται απο τους τοπικούς γιατρούς χωρις επιβάρυνση.

 

Αντιστοιχη περίπτωση, απολυμένου (οικογενειάρχη αυτή τη φορα), που συντηρείται πλέον με αρκετες εποχιακές αγροτικές δουλειές φίλων κτλ, και τα βγαζει περα αξιοπρεπως.

 

Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις, στον τόπο καταγωγης μου, που επισκέπτομαι αρκετες φορες το μήνα, αλλα ας μη το κουράσω άλλο.

 

 

 

Όλα τα παραπανω με οδήγησαν να ψηφίσω το "εντος και δεν θελω να φύγω". Γιατί η αλληλεγγύη που υπάρχει στις μικρές κοινότητες, μου προσφέρει μια ασφάλεια και μια ηρεμία, που παρατηρώ ότι λείπει από πολλους φίλους και γνωστούς στις μεγάλες πόλεις (και είναι λογικό).

 

Προσωπικό παραδειγμα. Παρότι άνεργος και ανασφάλιστος,  ξέρω ότι σε κάποια στιγμή σοβαρής αναγκης, υπάρχει απο πίσω μου ενα σόι 100 ατόμων, και μια κοινότητα μερικών χιλιάδων, που θα με στηρίξει, άσχετα αν στις συναντήσεις βριζόμαστε, ή στο δρομο δε θελουμε να βλέπουμε ο ένας τον άλλο :P

 

Ακομα λοιπόν και να είχα τη δυνατότητα και τις προοπτικές να φυγω εξω, δε θα το προτιμούσα από την ασφάλεια που μου δίνει η έννοια της κοινότητας (με την ανθρώπινη έννοια).

 

 

Αφήνω έξω τα πολλά αρνητικά της επαρχίας, καθ'υπόδειξη του αφεντικού ;D

 

 

ΥΓ: Στις μικρές πολεις, δεν υπάρχει επίσης το "ετρεχα όλη μέρα σε υπηρεσιες και γραφεία για να μαζεψω χαρτιά". Νταξει, μπορει να τυχει, αλλά δε σε τρελαίνει όπως σε μια μεγάλη πόλη που χρειάζεσαι μια ωρα για να πας απο το ενα στο άλλο και να βρεις να παρκαρεις, και να βρίζεσαι και και και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην επαρχία

ΥΓ: Στις μικρές πολεις, δεν υπάρχει επίσης το "ετρεχα όλη μέρα σε υπηρεσιες και γραφεία για να μαζεψω χαρτιά". Νταξει, μπορει να τυχει, αλλά δε σε τρελαίνει όπως σε μια μεγάλη πόλη που χρειάζεσαι μια ωρα για να πας απο το ενα στο άλλο και να βρεις να παρκαρεις, και να βρίζεσαι και και και...

 

Στην επαρχία μπορεί να απαιτηθεί να πας σε ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ για να μαζέψεις τα χαρτιά...

 

Τώρα που καταργήθηκαν πολλές ΔΟΥ, υπάρχουν αρκετά νησιά που δεν έχουν ούτε μία ΔΟΥ... Και δεν μιλάμε για ξερονήσια αλλα για νησιά με πολλές χιλιάδες κατοίκους...

 

Το φαύλο ελληνικό κράτος αλλά και η δικιά μας κακοδαιμονία έχουν εξασφαλίσει πως ΟΠΟΥ και να μένεις θα έχεις σοβαρά προβλήματα κάποιου είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην επαρχία

Στην επαρχία μπορεί να απαιτηθεί να πας σε ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ για να μαζέψεις τα χαρτιά...

 

Τώρα που καταργήθηκαν πολλές ΔΟΥ, υπάρχουν αρκετά νησιά που δεν έχουν ούτε μία ΔΟΥ... Και δεν μιλάμε για ξερονήσια αλλα για νησιά με πολλές χιλιάδες κατοίκους...

 

Το φαύλο ελληνικό κράτος αλλά και η δικιά μας κακοδαιμονία έχουν εξασφαλίσει πως ΟΠΟΥ και να μένεις θα έχεις σοβαρά προβλήματα κάποιου είδους.

 

Ναι, αυτό ισχύει. Το εγραψα βασιζόμενος στη δική μου περιοχή, που ως κάμπος, δεν ειναι κάτι τραγικο να πας σε άλλη πόλη. Σε νησιά ή ορεινα μέρη, όντως είναι προβλημα. Αν και ακομα και σε αυτές τις περιπτώσεις, ειναι εύκολο να στείλεις κάποιον άλλο. Εγω ας πουμε επειδή μενω κυρίως Θεσ/νικη, εχω στείλει ακόμα και θειους στην εφορία. Και λέει απλώς στον υπαλληλο "Ταδε, δωσε μου αυτο το χαρτί για τον Νίκο, επειδή είναι Θεσ/νίκη".

 

Όπως ειπα τα αρνητικά είναι επίσης πολλά...Ειδικα το χειμώνα, και ΕΙΔΙΚΑ για θεματα υγειας, είναι ψιλοτραγικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι εύκολο να στείλεις κάποιον άλλο.

 

και πάλι, το έγραψες βασιζόμενος στη δική σου περίπτωση

 

μόνο εύκολο δεν είναι να στείλεις άλλον... την τύχη σου να ευχαριστείς που έχεις κάποιον διατεθιμένο να πάει και που στην υπηρεσία τον δέχονται σε στυλ "έλα μωρέ, νταξ' " ως εκπρόσωπό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου