Προς το περιεχόμενο

Απαραιτητη η αναγνωση παρτιτουρας για κιθαρα??


ELalek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο χρονια παιξιματος ηλεκτρικης ως αυτοδιδακτος,νιωθω πλεον οτι με καποιον τροπο πρεπει να συστηματοποιησω με καποιο τροπο οποιες γνωσεις εχω.Μεχρι στιγμης ο,τι εμαθα ειναι με το αυτι (το ψιλοεχω..) η παρατηρωντας το παιξιμο απο γνωστους μου και με πληροφοριες σκορπιες απο ιντερνετ κλπ.Φετος το καλοκαιρι λογω ελευθερου χρονου αποφασισα να οργανωσω τα πραγματα.Λοιπον βρισκω ενα γνωστο μου ο οποιος εχει γνωσεις ωδειακες πανω στην κιθαρα και αρχισαμε καποια 'μαθηματα'.Αρχισαμε λοιπον απο τροπους (ionian,dorian κλπ) μου εξηγησε πως δομουνται οι συγχορδιες(μινορε,ματζορε,εβδομης κλπ) και γενικοτερα με θεματα μουσικης θεωριας.Παρ'ολα αυτα το παλικαρι δεν ειναι δασκαλος και οταν πρεπει να μελετησω δεν ξερω απο που να αρχισω και να τελειωσω.Απο μονος μου λοιπον αρχισα να μαθαινω πενταγραμμο και σκεφτομαι αν θα με βοηθησει αυτο αγοραζοντας καποιο βιβλιο με συγκεκριμενες ασκησεις.Στην αρχη δε μου φαινεται καθολου ευκολο να διαβαζω και να παιζω ταυτοχρονα και σκεφτομαι αν ο χρονος θα παει χαμενος..Να επιμεινω λοιπον στην αναγνωση(αν εχετε υποψη σας καποιο βιβλιο για αρχαριους προτεινετε!) η απλα να συνεχισω με εμπειρικο τροπο χωρις να μαθω αναγνωση πενταγραμμου??Εσεις τι πιστευετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπαρχουν χιλιαδες τεραστιοι κιθαριστες που δεν διαβαζουν νοτες και πενταγραμμα οποτε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ δεν ειναι ,απο την αλλη ΚΑΚΟ δεν ειναι....σιγουρα αν καποια στιγμη θελησεις να γινεις session κιθαριστας θα σε βοηθησει παντως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Session δεν παιζει να γινω,χομπιστας ειμαι.Εχω ψιλοβαρεθει να βγαζω διασκευες απο utube η να τζαμαρω στην τυχη με φιλους κλπ.Ασε που με πορωσε ο αλλος με τη θεωρια,μ'αρεσει η ιδεα να ξερω τι παιζει στην ταστιερα,να ακουω κομματια που γουσταρω και να καταλαβαινω chord progressions κλπ.Δηλαδη ψηνομαι να μελετησω αλλα με καποιο συστημα τελος παντων.Μου εδωσε ενας γνωστος το A Modern Method For Guitar(Berklee) και απο εκει μελεταω αλλα ρε συ SF στην αρχη ειναι ΠΟΛΥ αγγαρεια..Οι αγαπημενοι μου κιθαριστες δεν ηξεραν πενταγραμμο φανταζομαι αλλα δεν ειμαι π.χ. ο johhny marr(μην κραζετε!!) να μου κατεβαινουν οι μελωδιες για την πλακα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν χιλιαδες τεραστιοι κιθαριστες που δεν διαβαζουν νοτες και πενταγραμμα οποτε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ δεν ειναι ,απο την αλλη ΚΑΚΟ δεν ειναι....σιγουρα αν καποια στιγμη θελησεις να γινεις session κιθαριστας θα σε βοηθησει παντως.

 

+1000

 

προσωπικά, χρησιμοποιώ "υβριδικό" τρόπο ανάγνωσης  :P  8)

 

βλέπω τις νότες/πατήματα από την ταμπλατούρα (tab) και τις χρονικές αξίες, τις παύσεις και τα σχετικά από την παρτιτούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mustafank διαβαζεις παντως...Εστω και υβριδικα!!!Εγω μεχρι στιγμης tabs χρησιμοποιω για κανα δυσκολο σολο κλπ.Εχω την εντυπωση ομως πως αν καποιος γνωριζει θεωρια,κλιμακες κλπ θα ειναι πολυ πιο ευκολο να ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ τι παιζει αρα θα ειναι και πιο ανετο να το αποδωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Οι αγαπημενοι μου κιθαριστες δεν ηξεραν πενταγραμμο φανταζομαι αλλα δεν ειμαι π.χ. ο johhny marr(μην κραζετε!!) να μου κατεβαινουν οι μελωδιες για την πλακα!!!!

 

δυστυχως ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχει η εμπνευση με την...αναγνωση παρτιρουρας φιλε μου,αυτο ειναι ενα ταλεντο που ειτε το εχεις είτε δεν το εχεις...δυστυχως δεν μαθαινεται..... ;)

 

παντως ειδικα ο Marr εκτος απο βιρτουοζος εχει και πολυ καλη γνωση της μουσικης θεωριας  ;)

 

παντως υπαρχει και αλλος ΠΟΛΥ πιο ενδεδειγμενος τροπος να γινεις καλυτερος ΜΟΥΣΙΚΟΣ ,και αρα και κιθαριστας,να ακους ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ και ΚΑΛΥΤΕΡΗ μουσικη απο ΟΛΑ τα ειδη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mustafank διαβαζεις παντως...Εστω και υβριδικα!!!Εγω μεχρι στιγμης tabs χρησιμοποιω για κανα δυσκολο σολο κλπ.Εχω την εντυπωση ομως πως αν καποιος γνωριζει θεωρια,κλιμακες κλπ θα ειναι πολυ πιο ευκολο να ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ τι παιζει αρα θα ειναι και πιο ανετο να το αποδωσει.

 

η επιπλέον γνώση ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.

Είναι σίγουρό ότι θα κατανοείς καλύτερα αυτά που παίζεις, αν ξέρεις θεωρία, αλλά αυτό μπορεί να γίνει, αρχικά, και με ταμπλατούρες, αρκεί να κάτσεις να μάθεις τις αξίες και τους χρόνους. ώστε να τα εφαρμόζεις και στα tabs.

 

παντως υπαρχει και αλλος ΠΟΛΥ πιο ενδεδειγμενος τροπος να γινεις καλυτερος ΜΟΥΣΙΚΟΣ ,και αρα και κιθαριστας,να ακους ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ και ΚΑΛΥΤΕΡΗ μουσικη απο ΟΛΑ τα ειδη.

 

Η συμβουλή που σου δίνει ο SF είναι ΑΑΑ  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο αλλα μονος σου ειπες οτι ο marr εχει γνωσεις θεωριας ο ατιμος.Με καποιον τροπο μελετουσε.Εγω δεν θελω να κολλησω με τις παρτιτουρες και με το ανεβοκατεβασμα κλιμακων κλπ απλα πιστευω οτι εχοντας ενα 'μπουσουλα' θεωρητικο βελτιωνεσαι αυτοματα.Παρεπιμπτοντως εχει κανεις αποψη για το  modern method for guitar?Μπορειτε να προτεινετε κατι αλλο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαραιτητη η αναγνωση παρτιτουρας για κιθαρα??

 

Η ανάγνωση παρτιτούρας δεν είναι απαραίτητη αλλά αν ξέρεις να διαβάζεις-γράφεις καλά, διευκολύνεσαι. Γενικότερα η θεωρητική γνώση σου ανοίγει τα μάτια, χέρια, μυαλό και σε κάνει να μπορείς να αντιλαμβάνεσαι εις βάθος τα "γιατί" και τα "πώς" της μουσικής. Οπότε, η εκπαίδευση, μόνο σε καλό μπορεί να σου βγει.

 

Μου εδωσε ενας γνωστος το A Modern Method For Guitar(Berklee) και απο εκει μελεταω αλλα ρε συ SF στην αρχη ειναι ΠΟΛΥ αγγαρεια.

 

Η συγκεκριμένη σειρά βιβλίων είναι εξαιρετική αλλά προσανατολισμένη στην κιθάρα και την τεχνική της. Οπότε αν σε ενδιαφέρει γενικότερα η θεωρία της μουσικής, το Modern Method δεν αρκεί. Επίσης είναι λογικό να τα βρίσκεις μπαστούνια ξεκινώντας να μελετάς μόνος σου χωρίς καμία προηγούμενη εμπειρία εκμάθησης.

 

Θα σου πρότεινα να βρεις έναν δάσκαλο/ωδείο και να ξεκινήσεις μαθήματα, έστω αραιά, προκειμένου να έχεις μια βασική καθοδήγηση.

Υπόψιν: Το να μελετάς ανάγνωση παρτιτούρας μπορεί να σου φανεί πολύ βαρετό και ειδικά στην αρχή, πολύ δύσκολο. Το πόσο σύντομα θα πάρεις τον "αέρα" έχει να κάνει με την ποσότητα και τη συχνότητα της μελέτης σου. Είναι σα να μαθαίνεις ανάγνωση από την αρχή με την επιπλέον δυσκολία ότι τα σύμβολα πρέπει πλέον να αποδοθούν σε ένα όργανο με το οποίο έχεις πολύ μικρότερη οικειότητα απ' ό,τι με τη φωνή/ομιλία σου.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ασχοληθεις με κλασσική κιθαρα δεν το χρειάζεσαι.Το βιβλιο που σου προτειναν ειναι πολυ καλο γιαυτο παντως-αν δεν βαρεθεις να το ακολουθησεις :P- παντως εγω νομιζω οτι παραλληλα με την θεωρια να εκπαιδευσεις και το αυτί.Εκει ειναι το μυστικό(και το εκνευριστικό ;D) της υποθεσης.Πχ λες οτι σου εμαθε τους τροπους ο φιλος σου τις συγχορδιες κτλ κτλ...το θεμα ειναι...μπορεις να τραγουδησεις πχ(με αρχική νοτα δική σου) μια dorian κλιμακα χωρις δευτερη σκεψη? ενα αρπισμα μινορε εβδομής? μια απλη ματζορε τριάδα? να τα αναγνωριζεις μεσα απο ηχογραφηση?οταν μπορεις μονο τοτε πραγματικά τα ξερεις.Με λιγα λογια καλυτερα να αφιερωσεις χρόνο να συνδεσεις το αυτι με την γνωση θεωριας παρα να μαθεις να διαβαζεις πενταγραμμο ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου