Προς το περιεχόμενο

Les Paul copy!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μια βδομαδα αγορασα σχεδον "τσαμπα" ενα αντιγραφο Les Paul custom απο εναν "γερο".Ειναι μοντελο καπου μεταξυ 1969-70!

Δεν ξερω τι μαρκα ειναι...ειναι ακριβες αντιγραφο,μονο που δεν εχει λογοτυπο.Το headstock ειναι ιδιο Gibson ομως.Συντομα 8α ανεβασω φωτο.

Στο ψητο τωρα...μετα απο ενα γεματο σερβις το κι8αρονι σπερνει!!!

..και επειδη εχω ηδη και μια Gibson μπορω να πω οτι η ποιοτητα κατασκευης και ο ηχος ειναι πολυ κοντα!Ισως γινω λιγο υπερβολικος αλλα το αντιγραφο ισως παιζει λιγο καλυτερα :)

Πιστευετε ειναι η ηλικια των ξυλων? 'η η ποιοτητα κατασκευης του τοτε?

Γιατι τα τωρινα αντιγραφα ειναι για πεταμα...

Εχετε παρομοια συμπερασματα με αλλα αντιγραφα σε φαση greco,burny

,tokai κ.λ.π?

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για Greco (whitenoise που ... βόσκεις;;; ) και Τokai.

Οι κόπιες τους είναι πράγματι ... σεξωγήινες.

Τώρα για Βurny μου έχουν πει καλά λόγια φίλοι από εξωτερικό, αλλά αν δεν την πιάσεις με τα χεράκια σου...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευετε ειναι η ηλικια των ξυλων? 'η η ποιοτητα κατασκευης του τοτε?

Γιατι τα τωρινα αντιγραφα ειναι για πεταμα...

 

η ηλικια των ξυλων φυσικα δεν παιζει κανενα ρολο ειναι το ιδιο ξερα κατω απο τους τονους του πολυεστερα :lol: με την ημερα που φτιαχτηκε η κιθαρα (ασε που ποτε στη ζωη μου δεν εχω δει,εκτος βεβαια απο το..φανταστικο κοσμο των guitar gurus.. :roll: ΧΛΩΡΑ ξυλα σε κιθαρα.. :lol: ) αλλωστε μιλαμε για ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ solid body κιθαρα και οχι για μια Martin του 1940 :lol:

 

Υπαρχουν παρα πολλα εκπληκτικα αντιγραφα και τωρα (οπως αλλωστε υπηρχαν και αθλια αντιγραφα και τοτε)

 

Αν η κιθαρα ειναι γιαπωνεζικη και οπως λες πολυ καλης ποιοτητας υπαρχει περιπτωση να ειναι early IBANEZ copy τα οποια ηταν οντως εξαιρετικα (μια και οι Γιαπωνεζοι αντεγραφαν με καθε λεπτομερεια τις παλιες καλες LP)

 

Ριξε καμμια φωτο μπας και βρουμε ακρη...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+1 για τις παλιές Τokai...

Ό,τι έχει πέσει στα χέρια μου παίζει τέλεια...

Έχω παίξει με loverock των αρχών του '80, για μένα έπαιζαν καλύτερα κι από μια gibson standard! (Έστω από κάποιες, η δική σας Gibson που παίζει τέλεια, δεν συμπεριλαμβάνεται γι αυτό please μη βαράτε..). Δεν έχω όμως απόλυτη άποψη γιατί έχω πιάσει μόνο δύο στα χέρια μου. Βέβαια και στο les paul forum συμφωνούν, και πιστεύω οτι δεν είναι τυχαίο να μπορείς να φτιάξεις έστω και μία les paul που να παίζει...

Πάντως άν είχα λεφτά θα αγόραζα όσο πιο πολλές απ' αυτές μπορούσα...

Κι είναι και φθηνές ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως άν είχα λεφτά θα αγόραζα όσο πιο πολλές απ' αυτές μπορούσα...

Κι είναι και φθηνές ακόμα...

 

Ξεκιναω να μπαινω στην διαδικασια σιγα-σιγα! Ξερετε που και ποσο μπορουμε να βρουμε παλια αντιγραφα γενικοτερα???

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο Ε-bay japan...και εγγύηση τιμιότητας οι γιαπωνέζοι...

Να πώ όμως κι ένα παράπονό μου...

Γιατί με κράζατε όταν έβριζα τις Εpiphone, ενώ τώρα συζητάμε πόσο φοβερά παίζουν κιθάρες της ίδιας φιλοσοφίας που μπορείς στο Ε-bay να τις βρεις στην ίδια ή σχεδόν στην ίδια τιμη, με μια καινούργια Εpiphone...

Γιατί δηλαδή να μην βοηθήσουμε και τους καινούργιους, με όση εμπειρία ο καθένας μας έχει, να πάρουν ένα όργανο που να παίζει και που θα τους βοηθήσει να συνεχίσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με τον πολυ κοσμο ειναι οτι δεν το ψαχνουν οσο πρεπει...προτιμουν να κατεβουν μεχρι το κεντρο και να αγορασουν μια καλογιαλυσμενη Εpiphone του κουτιου παρα ενα vintage κι8αρονι απο ebay στα ιδια λεφτα και να σπερνει.Προσωπικα μου αρεσουν οι Εpi αλλα τωρα επιλεγω με αλλα κριτηρια τα οργανα.Βεβαια ο κα8ενας παιζει για αλλο λογο ετσι?

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boogieman εχω 3 greco made in japan του 1981(οι 2) και 1976 η αλλη.

συμπερασμα??οι σημερινες gibson standard ειναι οι απομιμησεις και οχι αυτες.

απλα απιστευτες,αγορασε αφοβα :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου