Προς το περιεχόμενο

Ζείτε εντός ή εκτός Ελλάδας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ερωτημα μου παραμενει: τι πινετε εκει στο...παραθαλασσιο Erlangen?

 

παραΠΟΤΑΜΙΟ Erlangen....

 

να δες

 

LocationErlangenNuremberg.jpg

 

δεν ειναι και....Χαλκιδα...αλλα αισθητικα ψιλοτρωγεται... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρε τον ασχετο, να θελει να φυγει απο την καταπληκτικη Γερμανια και να γυρισει Ελλαδα. Σε καταλαβαινω ρε kwstas79 που απορεις. Δυστυχως δεν σκεφτονται ολοι σαν κι εσενα, που και σε φυλακη να σε εβαζαν θα γουσταρες αρκει να ειχε...καλες υπηρεσιες, μεγαλη βιβλιοθηκη και ευγενικους φυλακες. ;D

 

Η μόνη φυλακή είναι το μυαλό μας.

 

(το ερωτημα μου παραμενει: τι πινετε εκει στο...παραθαλασσιο Erlangen?)

 

Ούζο 12, πάντα μαζί με φρέσκο ψάρι ευβοϊκού.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι και....Χαλκιδα...αλλα αισθητικα ψιλοτρωγεται... ;D

Καλα, το οτι δεν ειναι Χαλκιδα φαινεται. Ενα φλατ μεγαλο χωριο ειναι. Να σου αφιερωσω με τη σειρα μου μερικες φωτος απο την ασχημη Χαλκιδα με τις βρομικες θαλασσες της. Ξερεις, σαν και τις Αλυκες ας πουμε, που ειναι γεματη "βαρέα μέταλλα" και αν μπεις μεσα θα "βγεις πράσινος ή έγκυος". Βεβαια, το οτι η συγκεκριμενη παραλια βραβευεται με Γαλαζια Σημαια τουλαχιστον τα τελευταια 5 χρονια δεν λεει κατι. Τι να πει? Εδω μιλαει ο ειδικος kwstas79, τους ασχετους θα ακουμε που δινουν γαλαζια σημαιακια απο δω κι απο κει?... ;D

 

Αφιερωμενες: :-*

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

image.jpg

 

image.png

 

h10.png

 

h11.png

 

h12.png

 

h13.png

 

h14.png

 

h15.png

 

h16.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαλάζια σημαία παίρνεις σχετικά εύκολα, αρκεί να βάλεις κάποιες ώρες κανα-δυό ναυαγοσώστες και μερικά ντους να ξαλμυρίζονται οι λουόμενοι. Αν ο δήμαρχος έχει και κάνα γνωστό να σπρώξει την κατάσταση, ακόμα καλύτερα. Εδώ δεν δίστασαν να δώσουν γαλάζιες σημαίες και στην απέναντι πλευρά του ευβοϊκού, στις αλυκές θα κόλωναν; :D

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η γνώμη μου είναι ότι η μετανάστευση σε άλλη πόλη είτε από απόλυτη ανάγκη είτε ως συμβιβαστική επιλογή είτε από απλή επιθυμία πρέπει να απομυθοποιηθεί και να απαλλαγεί από τη μιζέρια που έχει καλλιεργηθεί γύρω από αυτήν.

 

Δεν είχα σκεφτεί το θέμα της επικρατούσας άποψης στην Ελλάδα για το θέμα της μετανάστευσης μέχρι που έπεσα πάνω σ' αυτό το θλιβερό κείμενο:

 

http://www.rednotebook.gr/details.php?id=7498

 

(Η "αριστερή" προέλευση του κειμένου είναι τυχαία. Τοποθετήσεις αντίστοιχης λογικής βρίσκονται σε όλους τος χώρους. Απλά αυτό έτυχε να δω όταν σοκαρίστηκα).

 

Νομίζω ότι η μετανάστευση πρέπει να απομυθοποιηθεί και να της αφαιρεθεί το άρωμα μιζέριας που τη χαρακτηρίζει από περασμένες δεκαετίες. Ίσως πρέπει και να σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε τη λέξη "μετανάστευση" αν αυτό βοηθάει.

 

 

Θέλω να πω τα ακόλουθα ως τροφή για σκέψη:

 

1. Η Ε.Ε. επενδύει ΔΙΣ στην κινητικότητα νέων επιστημόνων. Θεωρεί ότι η κινητικότητα είναι κάτι το επιθυμητό για την ευημερία όλων μακροπρόθεσμα, μειώνει την ξενοφοβία/ρατσισμό και δημιουργεί τις προϋποθέσεις για καλύτερη σύγκλιση (οικονομική και πολιτική) των κρατών.

 

2. Γνωρίζω ανθρώπους που μετακινούνται κάθε 4-5 χρόνια σε άλλη χώρα της Ευρώπης χωρίς προφανή λόγο, παρά μόνο για να γεράσουν γεμάτοι εικόνες και εμπειρίες.

 

3. Πριν 25 χρόνια κατέβηκα από ένα καράβι στην Κρήτη όπου δεν ήξερα κανέναν και χωρίς να το καταλάβω έζησα εκεί 25 χρόνια ως ΞΕΝΟΣ. Σας μιλάω ειλικρινά, 17.5 ετών μόνος μου στην Κρήτη της δεκαετίας του '80 δυσκολεύτηκα πολύ περισσότερο να προσαρμοστώ από ότι ως 40άρης (+ ;D) σε μία πόλη της Ισπανίας του 2013 όπου ήξερα και καμιά 15ριά άτομα πριν έρθω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βρε συ Waterfall ήμαρτον με τη Χαλκίδα.  ;D

Έχουμε πάει λέμε. Καλώς παινεύεις τον τόπο σου αλλά μην την παρουσιάζεις και ως monte carlo.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρίλατρε, ειδικά η μετανάστευση στην Γερμανία φέρνει εικόνες κουρελιασμένων πάμπτωχων σε ασπρόμαυρες φωτο σε σταθμούς τραίνων και στο βάθος Καζαντζίδης. Έτσι έχουν παραμείνει οι έλληνες που ήρθαν στην γερμανία τότε, συνταξιούχοι τώρα, ίσα που μιλάνε λίγα γερμανικά για να ψευτοσυννενοούνται, φυσικά πάνε μόνο σε ελληνικά μαγαζιά όπου μαζεύονται για να κλάψουν όλοι μαζί για την κατάντια της ελλάδας κλπ. Λατέρνα, βριλ και φιλότιμο. Αντίθετα, όσοι νέοι (ή και 40ρηδες :P ) έρχονται για δουλειά, συνήθως αφομοιώνονται πολύ γρήγορα, αρκεί βέβαια να το θέλουν και οι ίδιοι.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου