Προς το περιεχόμενο

Ζείτε εντός ή εκτός Ελλάδας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε συ Waterfall ήμαρτον με τη Χαλκίδα.  ;D

Έχουμε πάει λέμε. Καλώς παινεύεις τον τόπο σου αλλά μην την παρουσιάζεις και ως monte carlo.  ;D

Δεν εχω κανενα ιδιαιτερο κολλημα με τη Χαλκιδα Harilatron, και ξερω παρα πολυ καλα τα Pros and Cons της, αλλα δεν μπορω να διαβαζω ανακριβειες. Το μονο που δεν μας ειπαν ακομα ειναι οτι η Χαλκιδα δεν εχει...θαλασσα. :P

Οσο για το Monte Carlo, σιγα το καλσον πες του. ;D

Το μεγαλο κολλημα το εχουν αλλοι, κολλημα με τη Γερμανια, η οποια μας παρουσιαζεται ως ο παραδεισος επι της γης. Ενταξει, καλη η πλακα αλλα παλιωσε. Τετοια λατρεια για τη χωρα τους ουτε οι Γερμανοι δεν εχουν πια. :-X

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

3. Πριν 25 χρόνια κατέβηκα από ένα καράβι στην Κρήτη όπου δεν ήξερα κανέναν και χωρίς να το καταλάβω έζησα εκεί 25 χρόνια ως ΞΕΝΟΣ. Σας μιλάω ειλικρινά, 17.5 ετών μόνος μου στην Κρήτη της δεκαετίας του '80 δυσκολεύτηκα πολύ περισσότερο να προσαρμοστώ από ότι ως 40άρης (+ ;D) σε μία πόλη της Ισπανίας του 2013 όπου ήξερα και καμιά 15ριά άτομα πριν έρθω.

 

Οσο φημισμενη ειναι η Kρητικη φιλοξενια, τοσο κλειστη ειναι η κοινωνια… και το καταλαβαινεις με το που κλεισει η σεζον και εισαι ακομα εκει.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να ακούσω DP ούτε για αστείο (μπλιάχ) και σιχαίνομαι την Χαλκίδα.  ;D

 

Και ο Waterfall-K μόλις έπαθε εγκεφαλικό.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η γνώμη μου είναι ότι η μετανάστευση σε άλλη πόλη είτε από απόλυτη ανάγκη είτε ως συμβιβαστική επιλογή είτε από απλή επιθυμία πρέπει να απομυθοποιηθεί και να απαλλαγεί από τη μιζέρια που έχει καλλιεργηθεί γύρω από αυτήν.

Αν μου επιτρέπεις και επειδή η γυναίκα μου εδώ και 13 μήνες βρίσκεται εκτός Ελλάδας (στο Αζερμπαϊτζάν, Μπακού) κι εμείς (εγώ με 2 αγόρια) εδώ μπορώ να σου πω ότι μια χαρά μιζέρια είναι η κατάσταση... Ειδικά όταν γίνεται από απόλυτη ανάγκη.

 

Συμφωνώ ότι η μιζέρια δε κάνει καλό (και ελπίζω πως το ξέρεις αυτό) αλλά ταυτόχρονα πρέπει να θυμάσαι ότι τελικά αν ο στόχος σου/μου/μας είναι να φύγουμε από εδώ, αυτό επιτυγχάνεται τη στιγμή που μπαίνουμε στο αεροπλάνο! Φυσικά τα προβλήματα δε σταματάνε εκεί, και βεβαίως το μετά είναι που μετράει. Έλα που όμως ο κόσμος πολλές φορές σταματάει εκεί.

 

1. Η Ε.Ε. επενδύει ΔΙΣ στην κινητικότητα νέων επιστημόνων. Θεωρεί ότι η κινητικότητα είναι κάτι το επιθυμητό για την ευημερία όλων μακροπρόθεσμα, μειώνει την ξενοφοβία/ρατσισμό και δημιουργεί τις προϋποθέσεις για καλύτερη σύγκλιση (οικονομική και πολιτική) των κρατών.

 

2. Γνωρίζω ανθρώπους που μετακινούνται κάθε 4-5 χρόνια σε άλλη χώρα της Ευρώπης χωρίς προφανή λόγο, παρά μόνο για να γεράσουν γεμάτοι εικόνες και εμπειρίες.

Εδώ θα συνεχίσω τα παραπάνω λέγοντάς σου ότι τυγχαίνει να γνωρίζω (πλέον) αρκετό κόσμο από διπλωματικά σώματα και όλοι έχουν το ίδιο "απλό" ζήτημα: ΔΕ μπορούν να πάρουν την οικογένειά τους μαζί τους! Μπορείς να σκεφτείς εσύ παιδιά δημοτικού (ή ακόμη χειρότερα γυμνασίου και λυκείου που έχουν και τη δική τους ζωή) να πηγαίνουν από Καταρ, Αμπου ντάβι, από Νέα Ζηλανδία, Αφγανιστάν, κοκ? (παραδείγματα χωρών ΟΧΙ τυχαία! Το τονίζω αυτό).

 

Φυσικά, στη θεωρία και στο χαρτί έχεις απόλυτο δίκιο ότι το να φύγεις απ'το χώρο σου, πρέπει επιτέλους να σταματήσει να ντύνεται με το χαρτί της αδικίας! Επιλογή είναι! Και ακόμη και μία απόλυση μπορεί να οδηγήσει σε κάτι καλύτερο!

 

ΥΓ. Το κείμενο που λίνκαρες είναι άθλιο... πωπω... μάματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να ακούσω DP ούτε για αστείο (μπλιάχ) και σιχαίνομαι την Χαλκίδα.  ;D

 

Και ο Waterfall-K μόλις έπαθε εγκεφαλικό.  ;D

 

Φίλος, δεν παίζουμε με αυτά τα πράματα. :P

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλο κολλημα το εχουν αλλοι, κολλημα με τη Γερμανια, η οποια μας παρουσιαζεται ως ο παραδεισος επι της γης.

 

Εμενα παλι η Γερμανια δεν μου αρεσει ιδιαιτερα και ποτε δεν θα ζουσα εκει,αντιθετα στο ΒΕΡΟΛΙΝΟ ειναι υπεροχα και μακαρι να πανε ολα καλα ωστε να ζησω εκει για παντα καποια στιγμη  ;D γιατι ΕΙΝΑΙ ο παραδεισος επι της γης... ;D

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Berlin

 

ενταξει ΧΑΛΚΙΔΑ δεν ειναι αλλα κατι κανει... ;D

 

http://www.europeupclose.com/article/top-10-reasons-why-berlin-is-the-greatest-city-on-the-continent/

 

να παρεις και ενα τηλεφωνο το TIME OUT γιατι οι ΑΛΗΤΕΣ δεν εβαλαν τη ΧΑΛΚΙΔΑ στο τοπ 10.. ;D

 

http://www.timeout.com/travel/features/362/the-worlds-greatest-cityr

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι η Γερμανια δεν μου αρεσει ιδιαιτερα...

...και μας εχεις πρηξει τα συκωτια μ'αυτη. Σκεψου και να σου αρεσε ιδιαιτερα δηλαδη τι θα ακουγαμε... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου