Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστης για recording


Pantera_97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι καταλαβα, εγω την καρτα την θελω για να γραφω κανα δικο μου κομματι λιγα τα οργανα δηλαδη το πολυ πολυ 2 κιθαρες και μπασο , το μονο vst που χω μέχρι στιγμής στο μυαλό μου να το βάλλω είναι το ezdrummer για να χω ενα drum machine να μπορώ να φτιάχνω δικά μου κομμάτια(αυτο πιανεται για συνθετο project?) :P ,ελπιζω να το παρει και το vst και το project γενικα το pc ακομα και αν ειναι αργο..:P   

Ευχαριστω παντως!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οχι, να μη βαλεις σπασμενα Windows 7, το πιο ηλιθιο που μπορει να κανει καποιος στο PC του ειναι να του βαλει σπασμενα Windows. Απ'την αλλη, αν μπορεις να βαλεις περισσοτερη RAM, βαλε.

 

σε βρίσκω λίγο υπερβολικό...

:)

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβα, εγω την καρτα την θελω για να γραφω κανα δικο μου κομματι λιγα τα οργανα δηλαδη το πολυ πολυ 2 κιθαρες και μπασο , το μονο vst που χω μέχρι στιγμής στο μυαλό μου να το βάλλω είναι το ezdrummer για να χω ενα drum machine να μπορώ να φτιάχνω δικά μου κομμάτια(αυτο πιανεται για συνθετο project?) :P ,ελπιζω να το παρει και το vst και το project γενικα το pc ακομα και αν ειναι αργο..:P     

Ευχαριστω παντως!! 

 

κοίτα...

την κάρτα ούτως ή άλλως θα την χρειαστείς οπότε,την αγοράζεις!

και το pc να αλλάξεις,δεν θα πάει χαμένη

αν μπορείς, άλλαξε το λειτουργικό σε 7άρια, και τσέκαρε πόση ram σηκώνει η motherboard

αν παίρνει 4 βάλε

και μείνε εκεί να δεις, πριν μπεις σε παραπάνω έξοδα, πώς δουλεύει το σύστημα με αυτά που θες να κάνεις

όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω θα δυσκολευτεί λιγάκι αλλά...οκ...

 

 

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβα, τι απο ολα αυτα το καθηστα υπερβολικο? το ezdrummer παντως θα το χρειαστω μια η αλλη γιατι αλλιως δεν εχει νοημα να γραφω ετσι ξερα πραγματα ειδικα αν μιλαμε για metal παραγωγη  :) τωρα ενταξει ολα αυτα με το μπασο μπορει να μην γινει.. αν γραφω 2 κιθαρες+drum machine πιστευω θα κολλαει λιγο αλλα παρολα αυτα θα το σηκωνει..εχω μπερδευτει..δεν ξερω τι να κανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιζι θέλει καλό cpu .Με αυτό το pc θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο αν βάλεις μεγάλο latency και αφού έχεις ηχογραφήσει τις κιθάρες (δηλαδή playback φάση)

από vst θα μπορείς  να τρέχεις αμπλιτουμπε 3 στο λο φαι mode (eco quolity) και αν... live,

το gtr ίσως να τρέχει με αν βάλεις λίγο latency (δεν θυμάμαι δυστυχώς ),το τιχειτσ 2 θα σου τρέχει , η softube έχει διάφορα που θα σου τρέχουν live καλά.

Εγώ σου προτείνω κάποια στιγμή να πάρεις καλύτερο pc an θες να ασχοληθείς σοβαρά .

Πάντως μπορείς να δουλέψεις και με αυτά που έχεις απλά θα ηχογραφείς dry ,βάλε μια ελαφριά drum machine να ακούς πχ το fpc του fl και αφού γράψεις ότι θες ανεβάζεις πάρα πολύ το latency (βλέπε asio4all ) και περνάς τα wav από vst έστω ένα την φορά και το μετατρέπεις σε wav πάλι για περαιτέρω επεξεργασίά. Ταλαιπωρία αλλά γίνεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είμαστε λίγο υπερβολικοί.. Ο φίλος ξεκαθαρίζει πως θα ασχοληθεί με απλά projects (βέβαια, στη συνέχεια δεν ξέρεις), άρα δε χρειάζεται κανά υπερτούμπανο πισί.

 

Έχω δουλέψει projectάκια (μέχρι καμιά 10αριά audio κανάλια με γύρω στα 2 vst το καθένα, 1-2 midi κανάλια) με αρχαίο πισί που έχει 1GB ram.. :P Απλά, αν δουλεύεις Cubase, θα πρέπει να εξοικειωθείς με έννοιες όπως buffer size, freeze, automation, group channel.. Καλό θα είναι, επίσης, να βάλεις windows μόνο για το DAW και τα plug-ins σου, είτε σε νέο σκληρό δίσκο, είτε σε partition..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα καταλαβα οποτε καλυτερα να παρω αυτην την καρτα ηχου και να δουλεψω με αυτα που διαθετω και βλεπουμε αργοτερα για καλυτερο pc..το προγραμμα fpc drum machine το κατεβαζεις μεσω του ableton live lite 8 (το προγραμμα που θα δουλευω) δλδ ειναι vst του software ? γτ μπερδευτικα λιγο  μπορεις να γραψεις και metal drumming με αυτο το προγραμμα ή ειναι μονο για απλα πραγματα ?

Πληροφοριακα με βαση αυτα που σας εχω πει τι pc θα μου προτεινατε να παρω? εκτος απο mac γτ αμα κανω μια τετοια αγορα θα μεινω χωρις σπιτι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαστορα μη τρελενεσαι..παρε την καρτα.. μια χαρα ειναι το πσ.. ανοιγα το ezdrummer μαζι με TRILOGY και κανα  2 καναλια guitar rig σου λεω. σε μονοπυρηνο με 1 γκιγκα ραμ..

 

αντε κανε κ ενα dpc latency check και πες μας τα αποτελεσματα

 

http://www.thesycon.de/deu/latency_check.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα το προγραμματακι και το κανα το τεστ και ειχε ενα διαγραμμα στο οποιο οι μπαρες που ερχοντουσαν ανεβαιναν μεχρι 1000μs(ειχε βεβαια και κατι 150μs-2000μs αλλα ενα μονο οπως πηγαιναν ) δλδ το ανώτατο οριο πηγαινε μεχρι εκει αλλα ειχε και με 500μs και ενδιαμεσα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια διευκρίνηση... δεν νομίζω ότι όταν λέμε ιζι ντράμερ μιλάμε για το ίδιο πράγμα πχ εγώ χρησιμοποιώ για μέταλ το metalheads συνήθως με presets του drumkit from hell .To  metalheads είναι πιο βαρύ από το ποπ ροκ 350 mb, 250mb αντίστοιχα. Επίσης η ταχύτητα που θα παίζουν τα σάμπλες επηρεάζει την cpu και στην μέταλ οι ταχύτητες είναι συνήθως υψηλές .

 

 

 

το προγραμμα fpc drum machine το κατεβαζεις μεσω του ableton live lite 8 (το προγραμμα που θα δουλευω) δλδ ειναι vst του software ?    

το fpc είναι default του fl και έρχεται με το πακέτο δίνει την αίσθηση χαμηλής ποιότητας ντραμς αλλά με κατάλληλη ηχητική επεξεργασίά μπορεί να ακουστεί μια χαρά.

θα σε γελάσω αν μπορείς να το τρέξεις αλλά σίγουρα υπάρχουν άλλα ελαφριά προγραμματάκια που μπορείς να τρέξεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου