Προς το περιεχόμενο

ανεπιθύμητος θόρυβος σε telecaster


vukdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

απέκτησα πρόσφατα μια highway one telecaster και ενώ όλα λειτουργούν άψογα, υπάρχει ένας μικρός αλλά αισθητός θόρυβος (όταν το volume είναι ανοιχτό) σαν πρόσθετος στο ήδη υπάρχον hum. Όταν όμως ακουμπάω τα knobs (volume-tone knob) ή τον neck μαγνήτη (ίσως μετράει ότι είναι μεταλλικά κομμάτια) ο θόρυβος σταματάει και όταν παίρνω το χέρι μου συνεχίζει. Μου ακούγεται σαν πρόβλημα γείωσης αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα θόρυβο λογικά θα έχεις λόγο μονοπηνικών μαγνητών.

 

Αλλά τσέκαρε με ένα πολύμετρο τις γειώσεις σου δες και αυτό

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τονίζω ότι δεν μιλάω για τον κλασικο μονοπηνιακό θόρυβο, είναι κάτι πιο ενοχλητικό, που ακούγεται σαν πρόβλημα.

 

Γι'αυτό και σου είπα να τσεκάρεις τις γειώσεις σου και ανέβασα το βιντεάκι με την θωράκιση  ;)

 

Φαντάζομαι πως τσεκάρισες και τον εξοπλισμό σου και είναι οκ,οπότε μένουμε μόνο στην κιθάρα.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Tele η γειωση(το καλωδιο απο το σωμα των pots μεχρι τη γεφυρα) δεν ειναι κωλημενο με καλαι στηγεφυρα αλλα η γεφυρα το παταει και ετσι κανει επαφη,Αν δεν ειναι καλα γυμνωμενο ισως δεν κανει σωστη επαφη.Ωμομετρησε με ενα πολυμετρο μια χορδη μεχρι την μεταλλικη πλακα στηριξης των pots. Αν δεν ειναι βραχυκυκλωμενα τοτε βγαλε τη γεφυρα και καθαρισε καλυτερα την ακρη του καλωδιου απο κατω με στοχο να κανει καλυτερη επαφη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάστορα φαντάζομαι και σε μια tele deluxe που έχει την κλασική γέφυρα στο ίδιο σημείο θα είναι η γειωση ε; Γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο θόρυβος σταματάει και όταν παίρνω το χέρι μου συνεχίζει.

 

αρα η κιθαρα σου εχει μια χαρα γειωση και δεν εχει προβλημα .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά το video με τη γείωση, είμαι 90% σίγουρος ότι έχω το ίδιο προβληματάκι. θα το τσεκάρω και θα σας πω τι τελικά ήταν. σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάστορα φαντάζομαι και σε μια tele deluxe που έχει την κλασική γέφυρα στο ίδιο σημείο θα είναι η γειωση ε; Γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα

Δεν ξερω ολα τα μοντελα τι ακριβως γεφυρα εχουν παντως για μενα η κλασσικη γεφυρα tele ειναι αυτη και απλα παταει πανω στο καλωδιοπου απο την αλλη πλευρα ειναι κωλημενο στη γειωση.Αυτο υπαρχει σε ολες τις κιθαρες και αναλογα με το ειδος της γεφυρας ειναι κωλημενο σε αλλο σημειο!

Και ενα TIP  για οσους ασχολουνται: Οταν κωλαμε pots(Και ιδιαιτερα το μεσαιο ποδαρακι) παντα περιστρεφουμε πρωτα το στελεχος στη θεση 0!!!!! Ο δρομεας που αντιστοιχει στο μεσαιο ποδαρακι και κινειται πανω σε μια γραμμη ανθρακα(αντισταση) μπορει να ζεσταθει πολυ και στο σημειο επαφης με τον ανθρακα να δημιουργησει προβλημα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ολα τα μοντελα τι ακριβως γεφυρα εχουν παντως για μενα η κλασσικη γεφυρα tele ειναι αυτη

 

εννοω strat style

μετα σκευτηκα οτι η κλασσικη ειναι αυτη :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου