Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για διαμορφωση home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφοσον με 1 κλικ βρισκεις τις πληροφοριες που θες εγω προσωπικα ΔΕΝ το θεωρω διαφημηση και γιατι το λεω αυτο....Εξηγουμαι παρακατω

 

Γιατι πολυ απλα φαντασου το σαν μια βαση δεδομενων ΜΕ κριτηριο τιμης.Βρισκω ΚΑΙ την τιμη αλλα ΚΑΙ πληροφοριες για το προιον.Εφοσον με ενδιαφερει θα περασω στην δευτερη φαση που ειναι να Googlarw το προιον για πιο......"βαθιες" πληροφοριες,και εφοσον καλυφθω και εκει και θελω να προχωρησω σε αγορα...Τοτε θα ψαχτω και στα Ελληνικα μαγαζια και στο musicstore οπως αναφερεις και στο DV και ΠΑΝΤΟΥ.

     Ναι.....Στο τελος μπορει να το αγορασω απο το thomann αλλα στην φαση της αγορας το thomann ειναι ακομα αλλο 1 μαγαζι που μου εδωσε καλυτερη τιμη απο τα προηγουμενα που εψαξα...

     Και αν θελεις ας μιλησουμε επι προσωπικου.Εχω να "Ψωνησω" απο το thomann πανω απο 4 χρονια και ξερεις γιατι ? Γιατι μπορω να βρω τις ιδιες και σε ΠΟΛΛΕΣ περιπτωσεις καλυτερες τιμες εντος Ελλαδος.Και φυσικα υπαρχει λογος γι'αυτο....Γιατι αν οι ΙΔΙΟΙ δεν ειχαν ανεβασει ψηλά τον αμανε δεν θα ψαχνανε τον πελατη με το τουφεκι.Εχω ακουσει σε τηλεφωνικη παραγγελια τον εξης διαλογο

 

Πωλητης - Το "ταδε" ? Μισο λεπτο να κοιταξω τι τιμη εχει

Πωλητης προς υπευθηνο (μαλλον) - Τακη ποσο να του πω για το "ταδε" ?

Τακης - Δες ποσο εχει στο thomann και πες του +30 ευρω

 

Go figure !!!

 

Βεβαια ΟΛΑ αυτα που λεμε ανηκουν σε αλλο θρεντ και ειμαστε ΕΝΤΕΛΩΣ off topic αλλα μιας και το εθιξα πρωτος......

 

Ε πες το..........γι αυτο βγηκε μετα αυτο??

;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Και μετα ποσταρει ΟΛΑ τα λινκ απο το μαγαζι/εταιρια που δουλευει και θεωρει οτι χρειαζεται ενα τετοιο http://athensproaudio.gr/recording-gr/akoustiki-veltiosi/mpasopagides/acousonics-big-bass-60.html σε home studio.....  ::) ::) :-X :-\

 

Μόνο αυτό χρειάζεται σε ένα home studio γιατί τα άλλα δεν δουλεύουν αλλά σας δουλέυουν Για κανονική μπασοπαγίδα  με εσωτερικό  όγκο και μεβράνη είναι φτηνή.

 

Και ναι είναι ελληνικό brand name to Acousonics  by Athens Pro Audio και φτιάχνονται σε βιοτεχνία στην Ελλάδα , μήπως μας πειράζει και αυτό ?

 

Σύγγνώμη δεν το έχει ακόμα ο ... Thomann

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θα ήθελα όμως να ενημερώσω τους αγαπητούς καταστηματάρχες ότι κυνηγούν φαντάσματα διότι εις τους αιώνας των αιώνων ο άνθρωπος γράφει εις τα παλαιότερα των υποδημάτων του τις όποιες ιδεολογίες και τα όποια ιδανικά, όταν αυτά έρχονται σε αντίθεση με τη γλυκιά τσεπούλα του και τα ωραία λεφτουδάκια του. Οπότε ας αφήσουν τα πολιτικά και τη γεωστρατηγική, και ας επικεντρωθούν καλύτερα στη σωστή λειτουργία των καταστημάτων τους, με καλές τιμές και εξυπηρέτηση, διότι αλλιώς μέλας όφις ός τους κατεβρόχθισεν.

 

Δεν είμαι απλός καταστηματάρχης φίλε μου έχω κάνω 5000  δίσκους mastering με πελάτες απο όλο τον κόσμο. Και έχω κάνει και μια εταιρεία boutique στη χώρα που ζείς που πρέπει να είσαι ήρωας για την κάνεις στο επίπεδο και με τα standard που έχει γίνει. Γιατί έχω όραμα και δουλέυω 18 ώρες το 24ωρο τα τελευταία 20 χρόνια, όταν οι περισσότεροι  φραπεδιάζουν

 

Απο κάποιους σαν και μένα η χώρα σου είναι ακόμα ζωντανή για να ψωνίζεις απο τον Thomann  και να μην είναι μια επαρχία της ανατολίας

 

Το μυαλό σου φτιάχνει θεωρίες συνομωσίας και διαφήμισης, ο καθένας ότι καταλαβαίνει.

Δεν μπορείς να φανταστείς πως απλώς βαρέθηκα να σας βλέπω σαν πρεζάκια σε ένα super market  που σας πουλάει T-bone και έγραψα ένα σχόλιο.

 

Φιλάκια και συγγνώμη για την ενόχληση.

 

Τρέξε πάλι στα link του Thomann

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αυτό χρειάζεται σε ένα home studio γιατί τα άλλα δεν δουλεύουν αλλά σας δουλέυουν Για κανονική μπασοπαγίδα  με εσωτερικό  όγκο και μεβράνη είναι φτηνή.

 

Και ναι είναι ελληνικό brand name to Acousonics  by Athens Pro Audio και φτιάχνονται σε βιοτεχνία στην Ελλάδα , μήπως μας πειράζει και αυτό ?

 

Σύγγνώμη δεν το έχει ακόμα ο ... Thomann

Δεν ειπα εγω οτι μας "πειραζει" αγαπητε.Ισα ισα που καλα κανεις και το ποσταρεις....Δειξε μου τωρα 2-3 home studio με αυτη την μπασοπαγιδα.....

 

Δεν είμαι απλός καταστηματάρχης φίλε μου έχω κάνω 5000  δίσκους mastering με πελάτες απο όλο τον κόσμο. Και έχω κάνει και μια εταιρεία boutique στη χώρα που ζείς που πρέπει να είσαι ήρωας για την κάνεις στο επίπεδο και με τα standard που έχει γίνει. Γιατί έχω όραμα και δουλέυω 18 ώρες το 24ωρο τα τελευταία 20 χρόνια, όταν οι περισσότεροι  φραπεδιάζουν

 

Απο κάποιους σαν και μένα η χώρα σου είναι ακόμα ζωντανή για να ψωνίζεις απο τον Thomann  και να μην είναι μια επαρχία της ανατολίας

 

Το μυαλό σου φτιάχνει θεωρίες συνομωσίας και διαφήμισης, ο καθένας ότι καταλαβαίνει.

Δεν μπορείς να φανταστείς πως απλώς βαρέθηκα να σας βλέπω σαν πρεζάκια σε ένα super market  που σας πουλάει T-bone και έγραψα ένα σχόλιο.

 

Φιλάκια και συγγνώμη για την ενόχληση.

 

Τρέξε πάλι στα link του Thomann

Ωωωωωππ.....Οκ....Συγνωμη αν παραφερθηκα σε πρηγουμενα σχολια μου,φραπεδιαζα βλεπεις και δεν "διαβαζα" τι εγραψες "πως" το "εγραψες" και "γιατι" το εγραψες.Επισης λογω του φραπεδιασματος ημουν ανικανος να "σκεφτω" αυτα που "εγραψες" και "γιατι" το εγραψες.....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το θέμα της κουβέντας το mastering ή οι boutique προσπάθειες, αλλά οι εισαγωγείς αντιπρόσωποι, οι οποίοι ως τέτοιοι δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να υποστηρίζουν ότι "κρατάνε τη χώρα ζωντανή", απλοί μεσάζοντες είναι για να φεύγει έξω το συνάλλαγμα, και τους έσπασε τη φάμπρικα που είχαν στήσει το internet και κλαίνε με μαύρο δάκρυ, παραδέξου το, δεν είναι τα λινκ το πρόβλημα, αλλά το 300- 400 % καπέλο που κόπηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το θέμα της κουβέντας το mastering ή οι boutique προσπάθειες, αλλά οι εισαγωγείς αντιπρόσωποι, οι οποίοι ως τέτοιοι δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να υποστηρίζουν ότι "κρατάνε τη χώρα ζωντανή", απλοί μεσάζοντες είναι για να φεύγει έξω το συνάλλαγμα, και τους έσπασε τη φάμπρικα που είχαν στήσει το internet και κλαίνε με μαύρο δάκρυ, παραδέξου το, δεν είναι τα λινκ το πρόβλημα, αλλά το 300- 400 % καπέλο που κόπηκε...

 

Το πρόβλημα είναι πως έχεις πρόβλημα να παραδεχθείς τα αυταπόδειχτα.

 

Αυτοί που ψωνίζουν απο ξενομανία απο έξω, χωρίς ΦΠΑ παράνομα, παίρνουν γουρούνι στο σακί,  σε τιμές πολλές φορές  ακριβότερες  δεν είναι χρήμα που φεύγει βλακωδώς στο εξωτερικό, αλλά είναι πρόβλημα οι αντιπρόσωποι που επενδύουν για να υπάρχει κάθε προιόν σχεδόν δίπλα σου να το δείς να το δοκιμάσεις , να έχεις service όταν χαλάσει και να σου βάλουν και προδέρμ όταν θα καλέσεις πανικόβλητος  επειδή κανένας δεν διαβάζει  the FM ?

 

Εγώ που έχω δώσει δουλειά και ευκαιρίες σε 30-40 άτομα είμαι μεσάζοντας του συναλλάγματος !!!  Έχεις πλάκα ... Καταλαβαίνω τώρα καλύτερα γιατί φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, απο νοοτροπίες σαν την δική σου.

 

Ανέφερα 8 σοβαρούς λόγους να ψωνίζεις απο την Ελλάδα και αυτοί οι λόγοι αφορούν όλα τα ελληνικά καταστήματα ,  και το  έκανες bypass για να μου πείς πάλι τις ίδιες κοινοτυπίες περί "κάποιων" που "κάποτε"  , " με καπέλο"  και πάλι η λούπα απο την αρχή.

 

Δεν είναι ίδιο του έλληνα η πρωτοπορία , το ψάξιμο , η αγωνία για κάτι δημιουργικό, νέο.

 

Μάθαμε τον Thomann , 20 χρόνια Thomann , θα έχει αλλάξει ο πλανήτης , θα επικοινωνήσουμε  με εξωγήινους αλλά  εκεί ο Thomann Thomann

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα εγω οτι μας "πειραζει" αγαπητε.Ισα ισα που καλα κανεις και το ποσταρεις....Δειξε μου τωρα 2-3 home studio με αυτη την μπασοπαγιδα.....

 

Πολλά home studio έχουν πάρει την μπασοπαγίδα.

 

Μελέτησε πρώτα εδώ :  http://en.wikipedia.org/wiki/Bass_trap

 

Μετά εδώ :  http://athensproaudio.gr/index.php?dispatch=pages.view&page_id=27

 

Τότε θα καταλάβεις αν πρέπει να πετάξεις τα λεφτά σου σε φτηνά μέν άχρηστα δε

 

προιόντα, η να μαζέψεις λίγα χρήματα παραπάνω και να έχεις σοβαρό αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

messalion: δεν διαφωνώ οτι εσυ προσωπικά και πολλοι αλλοι θα ψαχτεις/ειτε οσον αφορα τις τιμες σε αλλα μαγαζια κτλ, αλλα αυτο το μονο που αποδικνυει ειναι οτι εισαι εμπειρος καταναλωτής.

Η χρηση ομως του τομαν ως λινκ ειναι ορισμός της διαφημισης.

 

Οταν ο μπισκοτος παπαδοπουλος απλωνει μια γιγαντοαφισα σε εναν τοιχο, λεωφορειο, εφημεριδα κτλ τι αλλο κάνει περα απο διαφημιση ;

Θα μου πεις 'χαζος' ειναι ο αλλος να αγορασει τα μπισκότα αμα δεν του αρεσουν ;

Και θα σου αντάπαντησω: 'χαζος' ειναι ο παπαδοπουλος να πληρωνει για αυτες τις διαφημισεις ;

Ποσο μάλλον αν την αφισα αυτη την κρατάει ενας εμπειρος σεφ :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλέ φαίνεται το σκηνικό που θές. Ψάξου και για το shure sm57, δεν έχω δει συζήτηση για ηχογράφηση και να μην αναφέρεται. Πρόγραμμα ηχογράφησης? Έχω διαβάσει φοβερές κριτικές για το Reason, αν και δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Πιστεύω πάντως πως αν έχεις γράψει ένα καλό κομμάτι μουσικά, θα ακούγεται και ωραία. Το θέμα είναι στην έμπνευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά home studio έχουν πάρει την μπασοπαγίδα.

 

Μελέτησε πρώτα εδώ :  http://en.wikipedia.org/wiki/Bass_trap

 

Μετά εδώ :  http://athensproaudio.gr/index.php?dispatch=pages.view&page_id=27

 

Τότε θα καταλάβεις αν πρέπει να πετάξεις τα λεφτά σου σε φτηνά μέν άχρηστα δε

 

προιόντα, η να μαζέψεις λίγα χρήματα παραπάνω και να έχεις σοβαρό αποτέλεσμα

Ωραια τα λινκ σου αλλα τα εχω διαβασει ηδη.Το προβλημα που διακρινω ομως ειναι το εξης.Το οτι ΕΣΥ και ο καθε ΕΣΥ στο μυαλο του εχει το παρακαταω σαν home studio

 

simple-home-studio-music.jpg

 

Ενω στην πραγματικοτητα το 98% μοιαζει και ΘΕΛΕΙ κατι σαν το παρακατω

home-studio1.jpg

 

Κανεις δεν "πυροβολησε" τα λογια σου και δεν ειπε οτι δεν εχεις δικιο.Η "Ελληνικη" (οσο και αν σου ακουγεται/διαβαζεται γυφτικο αυτο) πραγματικοτητα ειναι ομως οτι ΔΕΝ θελει να ξοδεψει 140 ευρω για ημιεπαγγελματικες μπασοπαγιδες......Αυτο εθιξα με τα ποστς μου στην αρχη του θρεντ.Αυτο υποστοιριζω.Και επισης το pdf που επισυναψα στην αρχη για DIY μπασοπαγιδες κανουν την ιδια ακριβως δουλεια με αυτο που προτεινες εσυ.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου