Προς το περιεχόμενο

'Eίναι κάτι'Ενα καινούργιο μου τραγούδι


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τους στίχους και την ερμηνεία, διάβασε (προσεκτικά) το ποστ του sfaku.

 

Εκτός της φωνής, το ύφος Dream Syndicate (και Green on Red και μερικών άλλων της ίδιας συνομοταξίας) το έχεις προσεγγίσει πολύ καλά και με αυθεντικότητα.

 

Τα της μείξης ειπώθηκαν (και φτιάχνονται).

 

Για κάποιο λόγο τα τύμπανα ακούγονται κάπως "behind the beat". Δεν ξέρω αν το έκανες επίτηδες για να πλησιάσεις το στυλ (κομμάτια όπως το Boston ή το Drifter έχουν σε κάποιο βαθμό αυτό το "νωχελικό" γκρουβ) αλλά νομίζω ότι δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε/ήθελες/ήθελα :).

 

Γενικά μ' άρεσε, αλλά θα το προτιμούσα κι εγώ με αγγλικούς στίχους. Ξανά-αλλά, δεν μου πέφτει λόγος. :D

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για το behind the beat που λέει ο Χάρης, εμένα μου συνέβαινε το εξής.

 

Σκοτωνόμουν να είμαι σωστός χρονικά και όταν άκουγα το γραμμένο, ήταν εκτός. Μια μέρα τυχαία ανακάλυψα ότι κουνώντας λίγο μπροστά τα drum parts στο sequencer, ξαφνικά όλα ακούγονταν σωστά!

 

Νομίζω ότι σε μένα συμβαίνει το εξής: το bfd που χρησιμοποιώ, εισάγει latency με αποτέλεσμα να κρεμάνε όλα τα όργανα. Όταν ηχογραφείς δεν ακούγεται αλλά όταν έχει ηχογραφηθεί πλέον, τότε υπάρχει πρόβλημα, τα τύμπανα είναι ένα κλικ πίσω.

 

Αν είναι έτσι και στην περίπτωσή σου, τσέκαρε τις ρυθμίσεις latency του daw σου και του addictive μήπως και βελτιωθεί το πράγμα. Αλλιώς μια μεσοβέζικη λύση είναι να ηχογραφήσεις τα midi τύμπανα σαν audio, για να μην εχεις το latency του virtual instrument, και να γράψεις με βάση αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλον το λαπτοπ σέρνεται και έχω θέμα με το latency όπως το περιεγραψε ο Sfakou,χωρίς να το πολυαντιλαμβάνομαι υπάρχει και παέι το γκρουβ πίσω.Θα δω τώρα που θα στρώσω το λπατοπ αν συνεχίσει.Θα δούμε.Πάντως όταν γράφω νομίζω είναι οκ.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου