Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για κάρτα ήχου


Mash the Sandwich

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε.

 

Αναζητώ μια κάρτα ήχου εσωτερική ή εξωτερική με σκοπό να βελτιώσω την ποιότητα ήχου καθώς ακούω μουσική στο pc αλλά και να κάνω κάποιες υποτυπώδεις απλές ηχογραφήσεις. Κυρίως με ενδιαφέρει το πρώτο σκέλος.

 

Σκεφτόμουν για αυτή

http://www.thomann.de/gr/motu_microbook_ii.htm

 

Υπάρχουν προτάσεις γενικά σε αυτά τα λεφτά; (200Ε πάνω κάτω)

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και εγώ το ίδιο ψάχνω τώρα τελευταία. Δεν βλέπω καμία απάντηση από εδώ  :(

Ωωωπ,λάθος  είδα παρακάτω υπάρχει σχετικό post

http://www.noiz.gr/index.php?topic=200316.0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω καμία απάντηση από εδώ  :(

H motu_microbook_ii είναι αρκετά καινούργια...Εάν όμως πλησιάζει έστω και λίγο τις "μεγαλύτερες" αδελφές της...αξίζει κάθε ευρώ.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή για όσους χρησιμοποιούν Mac OS

 

Apogee One

 

...με 100 ευρώ παραπάνω...Για όσους χρησιμοποιούν Mac OS και η Motu είναι ταμαμ ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα!

Από την δική μου εμπειρία, θα προτεινα ανεπιφύλακτα την M-Audio 1010LT!

Kαινουργια περίπου 200ευρω, μεταχειρισμένη πολύ λιγότερα!

 

Δες και εδώ προηγούμενο threads: http://www.noiz.gr/index.php?topic=1473.10

 

Εγώ στο σύστημα μου (Intel i5, 4GB Ram, SataIII HD) έχω ηχογραφήσει ταυτόχρονα 8 κανάλια (4 mono & 2 stereo) με σταθερό latency 5-6 msec σε Nuendo 3, φαντάσου με 512 buffer samples!

Πολύ καλή για τα λεφτά της, πολλά inputs/outputs, spdif, midi, προενίσχυση στα 2 balanced inputs... τι να σου λέω, μπες εδώ και δες: http://www.m-audio.com/products/en_us/Delta1010LT.html

 

Τσέκαρε τα specs, και αν εχεις απορίες εδώ είμαστε!!!  8)

 

....shhhhh! I hear music in my ears...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το πρωτο ποστ φαινεται οτι δεν εχεις σκοπο να χρησιμοποιησεις συγχρονως πολλα καναλια.

 

Μια πολυ καλη καρτα με:

1. Πολυ χαμηλο latency,

2. Δυο στερεο jack/ καρφι εισοδους και αλλες 4 εξοδους,

3. Καλους drivers

 

Ειναι εσωτερικη m-audio Audiophile 192. Μεταχειρισμενη θα την βρεις κατω απο 100 ευρω. Και με τα υπολοιπα παιρνεις την λαμπατη προενισχυση της behringer στα 30 περιπου ευρω, και εισαι κομπλε!

 

Εγω ετσι ξεκινησα, δεν χαραμισα τα λεφτα μου και τωρα που αχολουμαι πιο σοβαρα, εκανα upgrade σε πολυ καλυτερη καρτα ηχου, λογω οτι πηγα σε mac και χρειαζομουν περισσοτερες εισοδους και για τα live

 

Γενικα τις m-audio θα τις προτεινα, πολυ καλες και αρκετα φθηνες

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα τις m-audio θα τις προτεινα, πολυ καλες και αρκετα φθηνες

Συμφωνω,οπως πολλες καλες κριτικες εχω δει και για τις focusrite.Επισης αν βρεις με καμια 200αρια την profire 610 μεταχειρισμενη,εισαι υπεραρκετα καλλυμενος.Την ειδα πριν κατι μερες στις αγγελιες.Προσωπικη μου αποψη ειναι πως τετοια τιμη ειναι πολυ χαμηλη για την 610.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για ni komplete audio 6 σε συγκριση με τις κατα 50 ευρω φθηνοτερες emu,m-audio,avid,presonus τι διαφορες εχει στην ποιοτητα ηχογραφησης αναλογικης πηγης και ποιοτητα ηχου εξοδου??

plus, αν το midi controller (κλαβιε,αρμόνιο,πίνακας με knobs) δεν ειναι συνδεδεμενο επανω στην καρτα ηχου με midi εφοσον αυτη δε διαθετει, και συνδεεται με usb στο pc θα προκαλει latency??[παίζει να είναι χαζή ερώτηση,αλλα θελω να ειμαι σιγουρος]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

plus, αν το midi controller (κλαβιε,αρμόνιο,πίνακας με knobs) δεν ειναι συνδεδεμενο επανω στην καρτα ηχου με midi εφοσον αυτη δε διαθετει, και συνδεεται με usb στο pc θα προκαλει latency??[παίζει να είναι χαζή ερώτηση,αλλα θελω να ειμαι σιγουρος]

 

Μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις. ;)

Σ' αυτό που ρωτάς, γενικά η σύνδεση MIDI μέσω USB γενικά δεν προκαλεί latency. Σε σχέση με το audio, το MIDI είναι πρακτικά kilobytes, μιας και είναι απλά εντολές από το controller προς το σύστημα (DAW, standalone εικονικό synth, εικονικό effects processor, κλπ). Πραγματικά δεν έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου