Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για marshall jvm410h


manoz_rhm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε,

Νομίζω ο τίτλος τα λεει ολα...εχω ακούσει καλά λογια για τον ενυσχητη αλλα δεν ειμαι ακόμα σιγουρος. Ως μεταλο-παικτης έχω ενδοιασμους γιατι δεν εχω ακουσει και τα καλύτερα για το OD-2 του...τι λετε?

If life gives you melons, you may be dyslexic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καθαρά μεταλοενισχυτης. Είναι φουλ κομπρεσαρισμενος με ατέλειωτο gain. Πολύ ευέλικτος ηχητικά και στα λεφτά του κλέβεις Εκκλησία.

Αν ασχολείσαι με mods μπορείς να μετατρέψεις το od2 σε dual rec. Άσε που το od1 παίζει μια χαρά μέταλ.

 

Έχω τον 205 και μιας και δεν τον ήθελα μόνο για μέταλ έχω κάνει 3 πανεύκολα mods ώστε να κάνω ποιο δυναμικά τα crunchy κανάλια ενώ έχω αφήσει κομπρεσαρισμενο μόνο το od2 red.

 

Επίσης ο ενισχυτής είναι μάνα για downtuning.

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καθαρά μεταλοενισχυτης. Είναι φουλ κομπρεσαρισμενος με ατέλειωτο gain. Πολύ ευέλικτος ηχητικά και στα λεφτά του κλέβεις Εκκλησία.

Αν ασχολείσαι με mods μπορείς να μετατρέψεις το od2 σε dual rec. Άσε που το od1 παίζει μια χαρά μέταλ.

 

Έχω τον 205 και μιας και δεν τον ήθελα μόνο για μέταλ έχω κάνει 3 πανεύκολα mods ώστε να κάνω ποιο δυναμικά τα crunchy κανάλια ενώ έχω αφήσει κομπρεσαρισμενο μόνο το od2 red.

 

Επίσης ο ενισχυτής είναι μάνα για downtuning.

 

Ποτε θα ανεβασεις κανα κλιπ με τις μοντες?Επισης ποσο στοιχισανε αν επιτρπεται?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψαχνεις τον κλασσικο marshallοηχο δε θα τον βρεις εκει...

Αν θελεις ενα μεταλλοενισχυτη που να μπορει να παιξει πολλα πραγματα με "κατι" απο παλια, τον βρηκες...

 

Τι ακριβως θελεις να παιξεις και γιατι σε απασχολει το OD2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχολείσαι με mods μπορείς να μετατρέψεις το od2 σε dual rec. Άσε που το od1 παίζει μια χαρά μέταλ.

 

Υπαρχει dual rec mod για το OD2?  :o Πρώτη φορα το ακουω...

 

Αν ψαχνεις τον κλασσικο marshallοηχο δε θα τον βρεις εκει...

Αν θελεις ενα μεταλλοενισχυτη που να μπορει να παιξει πολλα πραγματα με "κατι" απο παλια, τον βρηκες...

 

Τι ακριβως θελεις να παιξεις και γιατι σε απασχολει το OD2?

 

Δεν ψαχνω κλασσικο marshall ηχο. Οπως ανεφερα και παραπάνω παιζω κυριως μεταλ και με απασχολει το OD2 γιατι ειχα ακουσει πολλα αρνητικα για το καναλι.

If life gives you melons, you may be dyslexic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ψαχνω κλασσικο marshall ηχο. Οπως ανεφερα και παραπάνω παιζω κυριως μεταλ και με απασχολει το OD2 γιατι ειχα ακουσει πολλα αρνητικα για το καναλι.

 

Ο ενισχυτης εχει 4 καναλια και αυτα με τη σειρα του απο 3 modes...

Συνολο 12...

Αν καποιο δε σου αρεσει σου μενουν αλλα 11...

Go for it...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαρρώ πως είναι από τους λίγους Marshall, ίσως και ο μοναδικός, που αρέσει τόσο πολύ σε μεταλάδες, όταν υπάρχουν τόσοι άλλοι μεταλοενισχυτές! Προσωπικά είναι από τους αγαπημένους μου και να φανταστείς εγώ δεν ήθελα να ακούσω για Marshall...αυτά τα 2 νομίζω λένε πολλά ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καθαρά μεταλοενισχυτης. Είναι φουλ κομπρεσαρισμενος με ατέλειωτο gain.

 

Παρολαυτα νομιζω εχει τρομερο touch και μεταφραση παιξιματος ειδικα στα καθαρα του
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://jvmforum.com/phpBB3/viewtopic.php?f=7&t=5252

Εδώ είναι μια list με πολλά mods

 

Πέρα από dual rec έχει και mod για να γίνει το clean πράσινο fender blackface  :P

Ο ενισχυτής είναι περισσότερο σύγχρονος μεταλοενισχυτης παρά vintage Marshall.

 

Τα mods που έκανα εγώ ήταν τα compression mod, negative feedback και plexi cap mod. Ο λόγος που τον μονταρα είναι γιατί τον ήθελα vintage Marshall και τώρα είναι αυτό ακριβώς. Μου στοίχισε γύρω στα 50 λεπτά και μου πήρε ένα τεταρτακι μαζί με το biasing. :P

 

Για saples δυστυχώς δεν έχω τον κατάλληλο εξοπλισμό...Είμαι διαθέσιμος και εγώ και ο ενισχυτής για sampling. Ιδανικά θα μπορούσε να γίνει μια σύγκριση με του Άρη για πριν και μετά τα mods...

 

 

 

 

 

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Καλημερα.

Επαναφερω το θεμα για να παρω μια γνωμη σε σχεση με το αν αξιζει καλυτερα να παρω τον JVM 205 αντι του 410.Ειμαι πρωην κατοχος του 410 οταν πρωτοβγηκε αλλα τον εδωσα για να παω σε Engl κατι που στην πορεια μετανοιωσα.

Παιζω hard rock/metal με την μπαντα μου και τα distortion μου προερχονται καθαρα απο τον ενισχυτη.Δεν εχω κανενα πεταλι drive μπροστα στην αλυσιδα πεταλιων μου.

Τον jvm205 δεν τον εχω ακουσει περα απο κατι βιντεο στο youtube και θα ηθελα να ρωτησω αν οντως το "βρωμικο" καναλι του,θα με καλυψει ή αξιζει καλυτερα να παω ξανα στον 410 με τα δυο "βρωμικα" καναλια od1 kai od2.

H διαφορα χρηματων ειναι αρκετη (γυρω στα 450 ευρω πιο ακριβος ο 410).Μιλαω παντα για κεφάλι ενισχυτη.Στο στουντιο που προβαρω,εχουν εναν 410 και το od1 με βγαζει για τα rythm μου.Ειναι το ίδιο καναλι ηχητικα, με τοσο gain και στον jvm 205? Γνωριζει καποιος?  ???

Και δεν θα πεθανουμε ποτε κουφαλα νεκρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου