Προς το περιεχόμενο

Lost in a mono synth world


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλά παιδιά να σας πω την αλήθεια μάλλον έχω ερωτευτεί τον ήχο του moog όπως είπε ο neeq και κυρίως το

φίλτρο του

 

Τα dave smith, κοντραρουν και με το παραπάνω τα moog. Εχουν εξαιρετικά φίλτρα και αξιόλογα specs. Μη νομίζεις ότι θα σε ξενερώσουν ή θα σου αφήσουν κάποια αίσθηση ότι θα μπορούσαν και καλύτερα. Είναι αλήθεια πολύ ωραία. Η δε τιμή του mopho, είναι σα να φωνάζει ΠΑΡΕ ΜΕ (με αστεράκια στα επίμαχα σημεία και αρθρο του Αλέφαντου στην απέναντι σελίδα).

 

Αλλα παλι, το Moog... ;D και πάει λέγοντας :P

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι Bloody_Sunday, η ιδια κασσετα με επιχειρηματα δημοτικου κατα της Moog. 8)

Ακομα και με επιχειρηματα δημοτικου ειναι ευκολο να δειξεις την βλακεια που υπαρχει σ'αυτo το φορουμ

 

+10000

 

Επίσης, να σημειωθεί κάτι που έχει ξανασημειωθεί σε παλαιότερα θρεντς (ορισμένα της DSI που είχα ξεκινήσει κι εγώ): πως καλή, ιστορική και χρυσή η DSI αλλά δεν θα παίξει το ρόλο του φτηνότερου υποκατάστατου της Moog. Από την πείρα που έχω με τα μηχανήματα και των δυο εταιριών (πολλά εκ των οποίων έχω συγκρίνει δίπλα-δίπλα), έχουν ηχητικούς χαρακτήρες διαφορετικούς - ούτως ή άλλως ποτέ δεν στόχευε κανείς να παίξει τέτοιο ρόλο υποκατάστατου. Και δεν έχει σχέση με specs αλλά με την ηχητική "υπογραφή" και αντίληψη της κάθε εταιρίας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα παραδέξου το...αν δεν έκανε 800 δεν θα το έπερνες? ;DΠάντως το mopho είναι στα σοβαρά υποψην...

Θα ηθελα καποτε ενα mono-synth. To Mopho Keyboard μου εχει κανει κλικ εδω και πολυ καιρο.

Με τα Moog οπως εχω ξαναπει δεν εχω προβλημα για το τι ειναι, αλλα για το ποσο κοστιζουν γι αυτο που ειναι. Ο Dave Smith, ενας καθολου τυχαιος στον κοσμο των synths, πουλαει το μονοφωνικο Mopho Desktop στα 333 ευρω, το Mopho Keyboard στα 700, το 4-φωνικο Mopho x4 στα 1200.

 

Δεν βλεπω λοιπον κανενα απολυτως λογο γιατι το μονοφωνικο desktop Moog Slim Phatty να πωλειται στα 800 ευρω, το μονοφωνικο Moog Sub Phatty στα 1000 και το επισης μονοφωνικο Moog Little Phatty στα 1300. Ανετα λοιπον θα σκεφτομουν να αγορασω οποιοδηποτε Moog αρκει τα specs του να "εχουν μια λογικη σχεση με την τιμη του".

Αλλα ψαχνεις για λογικη τιμολογιακη πολιτικη στη Moog, η οποια σου πουλαει το μονοφωνικο Voyager στα 3400, οταν παραδιπλα το υβριδικο 12-φωνικο "τερας" Prophet 12 του Dave Smith πωλειται στα 2700? Ε δεν παιρνεις αναποδες μ'αυτα? eyeroll.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοφωνικό φλάουτο:

http://www.thomann.de/gr/thomann_fl_200r_flute_open_hol_b_stock.htm

 

Μονοφωνικό φλάουτο:

http://www.thomann.de/gr/yamaha_yfl371_ii_querfloete.htm

 

Μονοφωνικό φλάουτο:

http://www.thomann.de/gr/miyazawa_type_2rehbr95845_floete.htm

 

Αν έπαιζαν μουσικη τα specs Κωστα, θα το ονομάζαμε ΥΠΕΡΑΤΟΥ και όχι τέχνη :P

 

Κατα τ'αλλα, κανόνισε στις 26 έρχεται ο Neal ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλαμε για πνευστα Neeq, μιλαμε για synths. Για αναλογικα mono-synths, με παρομοια specs.

Το οτι η Moog υπερκοστολογει τα_αρχαϊκου τυπου_synths της δεν ειναι θεμα προς συζητηση αλλα ενα δεδομενο, ασχετα του τι πιστευουν διαφορα fanboys.

 

Τεσπα, που ερχεται ο Neal και με ποιους?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλοσ μηπος εχις κι εσι μουγκ? rotflmao.gif

 

 

Άντε με το καλό τα ίδια βάσανα άλλη μια φορά τον μήνα για να πιάσεις το στόχο του Σεπτεμβρίου... ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "αφισα" δειχνει μονο τους Morse/Portnoy/Randy George. Ποιοι αλλοι θα παιζουν στην μπαντα δεν γραφουν. Ελπιζω να μπορεσω να παω.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου