Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Fender Blues Junior


Sakis_Gallo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Εκτος απο λαμπες, και η αλλαγη ηχειου ειναι πολυ συνηθισμενη μοντα στον blues junior αν θελεις περισοοτερο headroom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2,5 ΧΡΟΝΙΑ και δεν εχεις αλλαξει λυχνιες?

 

ΤΟΣΤ εχουν γινει,αλλαξε τουλαχιστον τις τελικες.

 

Έχω και γω έναν BJ, δυο χρόνια με τις ίδιες λυχνιες.

 

Μεχρι τώρα δεν έχω ακούσει αλλοίωση στον ήχο ούτε πτώση της έντασης (βέβαια παίζω μόνο κανένα 15λεπτο τη μέρα).

 

Λες να έχουν συνηθίσει τ´αυτιά μου? να μπω στο λούκι να αλλάξω τουλαχιστον τις τελικές? Υπαρχει κάποιος κανόνας για το μέγιστο χρόνο για τις λάμπες, η να εμπιστευτώ αυτο που ακούω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και γω έναν BJ, δυο χρόνια με τις ίδιες λυχνιες.

 

Μεχρι τώρα δεν έχω ακούσει αλλοίωση στον ήχο ούτε πτώση της έντασης (βέβαια παίζω μόνο κανένα 15λεπτο τη μέρα).

 

Λες να έχουν συνηθίσει τ´αυτιά μου? να μπω στο λούκι να αλλάξω τουλαχιστον τις τελικές? Υπαρχει κάποιος κανόνας για το μέγιστο χρόνο για τις λάμπες, η να εμπιστευτώ αυτο που ακούω?

 

 

αν παιζεις 15 λεπτα την ημερα εχεις ακομα καμμια 10αρια χρονια μπροστα σου... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παιζεις 15 λεπτα την ημερα εχεις ακομα καμμια 10αρια χρονια μπροστα σου... ;)

 

Ουφ... ευτυχώς

(Smiley που σκουπίζει τον ιδρώτα απο το μέτωπό του  - βλ. Waterfall-Κ, δεν ξέρω που τα βρίσκει)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω και εγω τον ιδιο ενισχυτή εαν τον αφήνουμε ανοιχτο χωρις να παιζουμε οι λαμπες αλλοιώνονται?

Αξιζει τον κοπο να τον κλεινεις για ενα πενταλεπτο και μετα να τον ξανανοιγεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τις μαμά, άλλαξε τες όλες!

 

Για τελικές πήγαινε σε JJ, έχουν το περισσότερο headroom από όλες τις EL84. Προενισχύτριες θα πρότεινα τις TungSol, από τις πιο καθαρές 12ΑΧ7 με το λιγότερο gain.

 

ΥΓ: Αναβάθμιση?! Τι είναι αυτό που θέλεις να αλλάξεις στον ενισχυτή σου? Σκέφτεσαι να πειράξεις κύκλωμα?

 

Κλασικό upgrade, εύκολο και με δραματική αλλαγή στον ήχο είναι η αλλαγή μεγαφώνου. Το μόνο πρόβλημα ότι υπάρχουν άπειρα εκεί έξω να διαλέξεις.  ;D

 

ευχαριστω πολυ :)

 

για αρχη θα αλλαξω μονο λυχνιες! γενικα δεν μου λειπει κατι σε αυτον τον ενισχυτη ολα καλλλλλα :)

 

οποτε για τελικες παιρνω JJ και προενισχυτριες Tungsol.

 

συγνωμη ρε παιδια αλλα επειδη ειμαι εντελως ασχετος

1)ποσες πρεπει να παρω απο την καθε μια ?

2) μπορω να τις βρω Ελλαδα?

3) ποσο θα κοστισουν πανω κατω?

 

ευχαριστω και παλι :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει τον κοπο να τον κλεινεις για ενα πενταλεπτο και μετα να τον ξανανοιγεις?

 

Ειναι ο καλυτερος τροπος για να οδηγησεις σε ..προωρο θανατο τις λυχνιες σου,χειροτερο πραγμα απο το να  ανοιγοκλεινεις λαμπατο ενισχυτη δεν υπαρχει,καλυτερα να μεινει ανοικτος 7 ωρες παρα να τον ανοιγοκλεισεις 7 φορες σε μια μερα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου