Προς το περιεχόμενο

"που" ή "όπου";


gdevelek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι καθόλου απαραίτητο, αυτούς τους πιάνει ο νέος νόμος για τους αιώνιους φοιτητές και τους στέλνει να αναζητήσουν άλλους δρόμους. Όπως ξέρεις στις ΗΠΑ δεν υπάρχουν καν εξετάσεις Σεπτεμβρίου.

 

Αα ναι, εδώ συμφωνώ απόλυτα. Δεν μπορείς μεγάλε, έχεις κανά δυό ευκαιρίες, δεν τα κατάφερες, στην μανούλα σου και στην ευχή της Παναγιάς. Με το ζόρι όλοι απόφοιτοι πανεπιστημίων δεν μπορούν να γίνουν. Όχι τίποτε άλλο, μήπως και φτιαχτεί επιτέλους και καμία πραγματική εργατική τάξη σ' αυτή την χώρα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ζήτημα της γλώσσας και της ορθογραφίας, είναι πραγματικά πολύ σημαντικό. Τα greeklish έχουν κάνει πολύ μεγάλη ζημιά σε όλους μας, ανεξαιρέτως. Προσπαθώ να τα αποφεύγω αλλά είναι γεγονός, πως σε κάποιες περιπτώσεις, είναι αναπόφευκτο. Ώρες ώρες, διστάζω να γράψω κάποια λέξη, επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι γράφεται έτσι. Και θεωρητικά τουλάχιστον, δεν είμαι ανορθόγραφος.

 

Δεν ξέρω, κατά πόσο, η γραπτή και η προφορική εκδοχή της γλώσσας μας, συμβαδίζουν μέσα στον χρόνο, ούτε αν έχουν την συνάφεια που είχαν στην Κλασσική αρχαιότητα.  

 

Αυτό που ξέρω, ωστόσο, είναι ότι και ο προφορικός και ο γραπτός λόγος, έχουν τους κανόνες τους. Την γραμματική, το συντακτικό και την ορθογραφία τους (πιθανότατα όχι πλέον την ορθοφωνία..)

 

Το πλέον σημαντικό, είναι πως, η γλώσσα στην πραγματικότητα είναι τρόπος σκέψης. Μέσω της γλώσσας σκεφτόμαστε, αντιλαμβανόμαστε, κατανοούμε, εκφραζόμαστε, επικοινωνούμε.

 

Όσο πιο πλούσια, είναι λοιπόν η γλώσσα και όσο πιο πολύ σεβόμαστε την δομή της και την ορθογραφία της, τόσο πιο ποικιλόμορφος και δομημένος είναι και ο τρόπος σκέψης μας.

 

Θυμάμαι, λοιπόν και εγώ με την σειρά μου, όταν πήγαινα στην 3η Λυκείου. Κλασσικός πρωτοδεσμίτης, σνόμπαρα εντελώς τα Αρχαία Ελληνικά... Την γλώσσα, των γλωσσών. Την γλώσσα, το ακριβές νόημα της οποίας, η νεοελληνική σε πολλές περιπτώσεις, μπορεί να αποδώσει μόνο με συμφραζόμενα...

 

Και όταν συνειδητοποιώ, αυτό που λέει ο Σωκράτης στον Κρατύλο, όταν προσπαθεί να αναλύσει θεμελιώδης λέξεις-έννοιες όπως ψυχή, θεός, νούς κλπ κλπ , ότι δηλαδή στις μέρες τους, η γλώσσα έχει αλλοιωθεί και πολλές λέξεις γράφονται-προφέρονται πολύ διαφορετικά από ότι στα 'Αρχαία Χρόνια', με αποτέλεσμα να είναι πλέον δύσκολος, ο εντοπισμός της προέλευσής τους, τότε αντιλαμβάνομαι πόσο μακρυά χάνεται στο παρελθόν, αυτή η πανέμορφη γλώσσα.  ;) ;)

 

Τέλος πάντων, στερνή μου γνώση, να σ' είχα πρώτα..  :P :P

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω ότι η γλώσσα όπως και η μουσική, είναι μέσο έκφρασης.

Όποιος έχει κάτι να πει και θέλει να το πει με τον

καλύτερο δυνατόν τρόπο, μαθαίνει και τους κανόνες

και τους μηχανισμούς που διέπουν τον τρόπο έκφρασης

Αλλιώς βολευεται στις δικαιολογίες και τα ημίμετρα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσουμε ότι μπορεί ναι μεν η γλώσσα να είναι προσιτή σε όλους και να είναι ένας ζωντανός οργανισμός, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να της στερήσουμε τους τεχνικούς κανόνες χρήσης απλά και μόνο γιατί ο "κοσμάκης" έτσι θέλει. Είτε μας αρέσει είτε όχι πάντα θα υπάρχουν οι τεχνίτες της γλώσσας, οι καλλιτέχνες της έκφρασης και αυτοί μπορούν να δείξουν το ταλέντο τους μόνο μέσα από μια γλώσσα πλούσια, με εύρος αλλά και με βάθος. Κοινως μιλάμε για μια ισοπέδωση πρός τα κάτω η οποία όπως και να το κάνεις δεν είναι για καλό.

 

Και όπως είπε ο sfaku οι αλλαγές στον γραπτό λόγο θεσμοθετούνται επίσημα και όχι μέσα από "λαικές" διαδικασίες. Αν το 90% του κόσμου γράφει κάτι λάθος ή έστω ενάντια στους κανόνες να ξεστραβωθεί να μάθει το σωστό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά εδώ μπορείτε να κατεβάσετε το λεξικό της Αρχαίας Ελληνικής των Liddell and Scott.

Το λεξικό διανύει μία τεράστια περίοδο από τα Ομηρικά Έπη μέχρι τη Ρωμαική εποχή.

Βέβαια είναι στα αγγλικά αλλά είναι και δωρεάν.

 

 

 

http://archive.org/details/greekenglishlex00liddrich

 

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όπως είπε ο sfaku οι αλλαγές στον γραπτό λόγο θεσμοθετούνται επίσημα και όχι μέσα από "λαικές" διαδικασίες. Αν το 90% του κόσμου γράφει κάτι λάθος ή έστω ενάντια στους κανόνες να ξεστραβωθεί να μάθει το σωστό.

 

Είχε πέσει στην οθόνη μου ένα άρθρο απο κάποιον κοινωνιολόγο, που έλεγε πως αυτή η συμπεριφορά (είχε και ονομασία δεν τη θυμάμαι) απαντάται  σε παρα πολλές κοινωνίες του ζωικού βασιλείου αλλα περισσότερο στις ανθρώπινες κοινωνίες.

 

Πχ όταν σε μια γειτονιά γίνει μονοδρόμιση ενός δρόμου και οι περισσότεροι πηγαίνουν ανάποδα σε σημείο που αυτό γίνεται το "νόμιμο" και το πραγματικό νόμιμο κατακριτέο.

 

Δεν θυμάμαι ούτε τον συγγραφέα ούτε τίτλο ούτε και ονομασία του φαινομένου δυστυχώς για να σας παραπέμψω!

 

Τώρα επειδή συμβαίνει δεν σημαίνει οτι είναι θεμιτό και απλά θα πρέπει να πάμε με το ρεύμα... ίσα ίσα νομίζω πως δείχνει το αντίθετο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω το γλωσσολογικό καημό μου;  ;D

 

Μου κάνει εντύπωση το πώς έχουν μπερδευτεί τα τελευταία χρόνια στο μυαλό αναρίθμητων οι δύο αντωνυμίες "που" και ''όπου", με αποτέλεσμα το δεύτερο να χρησιμοποιείται λανθασμένα και συχνότατα στη θέση του πρώτου.

 

Π.χ. δημοσιογραφίσκοι λένε στο ράδιο/τηλεόραση: "Τον λόγο πήρε ο υπουργός τάδε ΟΠΟΥ δήλωσε πως..."  ???

 

Το "όπου" έχει να κάνει υποχρεωτικά με ΤΟΠΟ. "Πήγα στο γήπεδο ΟΠΟΥ είδα ένα αγώνα  μπάσκετ". Ισοδυναμεί με τα "στον οποίο, στην οποία, στο οποίο".

 

Το "που" ισοδυναμεί με τα "ο οποίος, η οποία, το οποίο", καθώς και "τον οποίο, την οποία, το οποίο".

 

Συνεπώς στην παραπάνω παρατιθέμενη φράση το σωστό είναι "...ΠΟΥ στην πραγματικότητα ήταν..."

 

 

 

Φιλε σου προτεινω επιστροφη στη θαλασσα μιας και δεν εχει τελειωσει το καλοκαιρακι

και ΠΡΟΣΟΧΗ μην κουβαλησεις μαζι σου κανενα λεξικο.

 

Η ομορφια της γλωσσας ειναι στο λαικο παιξιμο της. Σαν τα ρεμπετικα ενα πραγμα.

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ ξέρω ότι η γλώσσα όπως και η μουσική, είναι μέσο έκφρασης.

Όποιος έχει κάτι να πει και θέλει να το πει με τον

καλύτερο δυνατόν τρόπο, μαθαίνει και τους κανόνες

και τους μηχανισμούς που διέπουν τον τρόπο έκφρασης

Αλλιώς βολευεται στις δικαιολογίες και τα ημίμετρα.

ναι μεν, αλλά...

 

Επειδή ο πατέρας μου είναι οπαδός του πλέον απλοποιημένου ορθογραφικού συστήματος (ένα "η", ένα "ο", κλπ) νομίζω ότι υπάρχει και ο αντίλογος...

 

Αλιθέβι ότι με λίγι προσπάθια μπορί κανίς να διαβάσι και να γράψι με αυτόν τον τρόπο. Και βέβεα δεν ιπάρχι πρόβλιμα κατανόισις νομίζο. Έτσι δεν ίνε; Απλά το δικό μου κίμενο ίνε 100% ορθογραφιμένο και η κατανόισι ίνε ι ιδια! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα ναι, εδώ συμφωνώ απόλυτα. Δεν μπορείς μεγάλε, έχεις κανά δυό ευκαιρίες, δεν τα κατάφερες, στην μανούλα σου και στην ευχή της Παναγιάς. Με το ζόρι όλοι απόφοιτοι πανεπιστημίων δεν μπορούν να γίνουν. Όχι τίποτε άλλο, μήπως και φτιαχτεί επιτέλους και καμία πραγματική εργατική τάξη σ' αυτή την χώρα.

 

Δεν ειναι ποτε αργα για να αγαπησεις τον ευατο σου.

 

Self Love is not a crime!!!!

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα ναι, εδώ συμφωνώ απόλυτα. Δεν μπορείς μεγάλε, έχεις κανά δυό ευκαιρίες, δεν τα κατάφερες, στην μανούλα σου και στην ευχή της Παναγιάς. Με το ζόρι όλοι απόφοιτοι πανεπιστημίων δεν μπορούν να γίνουν. Όχι τίποτε άλλο, μήπως και φτιαχτεί επιτέλους και καμία πραγματική εργατική τάξη σ' αυτή την χώρα.

 

Αν και αυτο δεν αρκει για να δημιουργηθει εργατικη ταξη στην Ελλαδα (χρειαζονται και οι βιομηχανιες στις οποιες θα εργαζονται βλεπεις... ;D) αυτο δεν σημαινει οτι "δικαιουνται" να ειναι και ανορθρογραφες μια και στο σχολειο μπορουν να μαθουν θαυμασια Ελληνικα.

 

Στη Γερμανια (θα μου πεις τωρα τι συγκρινεις...αλλα λεμε τωρα) οπου ελαχιστοι ανθρωποι μπαινουν (ή μαλλον βγαινουν) απο τα Πανεπιστημια σε σχεση με την Ελλαδα και οπου οντως υπαρχει εργατικη ταξη δεν υπαρχει ουτε προβλημα ...ανορθογραφιας ουτε γραμματικης ουτε...εκφρασης των ανθρωπων....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου