Προς το περιεχόμενο

Συμβατοτητα επεξεργαστη με κουτι?


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε μου η κάρτα γραφικών που πήρες είναι τσάμπα λεφτά αν θέλεις να παίξεις κάποιο παιχνίδι ζήτημα είναι να σου βγάλει 25-30fps.Το τροφοδοτικό είναι πανάκριβο μπορούσες να είχες ρίξει αλλού τα λεφτά(δυστηχώς είναι τα ποιό ευάλωτα  τα άτιμα)

Εχεις χασει την μπαλα νομιζω σαν "τεχνικος"....Το pc προοριζεται για χρηση μουσικης και οχι παιχνιδια,αρα η καρτα γραφικων ειναι μια χαρα.Το τροφοδοτικο σαν "τεχνικος" θα ηξερες οτι ειναι πολυ ευαλωτο σε αυξομοιωσεις ρευματος και ενα "καλο" τροφοδοτικο δεν βαλεται τοσο οσο ενα "κατασκευαστικα κατωτερης ποιοτητας" οπως αυτο που του προτεινες.Τωρα απο κει και περα επειδη μιλας απο ιδιας πειρας σε σχεση με αυτα που κανεις ΕΣΥ στο δικο σου το pc.(fl studio,παιχνιδια,τανιες κ,τ.λ.) δεν παει να πει οτι εχουνε ολοι τις ιδιες αναγκες...Το fl studio ειναι ενα πολυ low σε απαιτησεις DAW το οποιο μπορει να δουλεψει και σε ενα tablet,αμα περασεις απο αυτο σε κανα cubase τοτε θα καταλαβεις τι και πως.

 

καλημερα φιλε dimfil.

Λοιπον εγω τον Η/Υ θα τον χρησιμοποιω για Multitrack recordings.Επισης εχω καρτα ηχου μια εξωτερικη M-Audio Fast Track MKII για να γράφω τα μερη μου.Στην πορεια θα παρω κατι καλυτερο αν μπορεσω.Βασικα ακομα και τωρα που ηχογραφουσα σε λαπτοπ εβγαζα αρκετα καλα αποτελεσματα αλλα με κρεμουσε το Λαπτοπ συνεχεια και κολλουσε.Με cubase 5 σπασμενο αγορασμενο το δουλευα.

Δλδ για να κτλαβω...Θα πρεπει να παρω εναν εξωτερικο ακομα για να βαζω τα bak αρχεια ηχογραφησεων απο το cubase?Να μην τα χασω?Αυτο μου λες?ξερω ειναι εκτος θεματος αλλα μιας και το ανεφερες θα ηθελα μια επεξηγηση...

Ευχαριστω πολυ.

Αυτο που σου εξηγει με λιγα λογια ειναι το οτι επειδη τα plug ins και η βαλε βγαλε δεδομενα διαδικασια θα ειναι πολυ συχνη,κατι απ'ολα αυτα μπορει να στραβωσει και να χρειαστει να κανεις κανα αποτομο format,σε αυτη την περιπτωση για να μην κυνδηνευουν τα project σου καλο ειναι να τα αποθυκευεις σε εναν ξεχωριστο σκληρο απο αυτον που θα εχεις το λειτουργικο...

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ας εξηγήσω λίγο καλύτερα το θέμα με τους δίσκους.

 

Ιδανικά όπως είπα θέλεις 3,4 ή και περισσότερους δίσκους.

 

1 για τα windows. Ο λόγος που θέλουμε να έχουμε ξεχωριστό δίσκο για το λειτουργικό είναι επειδή αυτό κάνει random reads και writes και δεν θέλουμε αυτά να επηρεάζουν τα project ή τα samples μας. Κατά προτίμηση ένας 7200rpm δίσκος ή ένας SSD για να γρήγορο boot και γρήγορο άνοιγμα των προγραμμάτων.

 

1 για τα samples μας. Με τις βιβλιοθήκες να φτάνουν πλέον σε πολύ μεγάλο όγκο είναι καλό να βρίσκονται όλα σε ένα δίσκο μόνα τους για να μην επηρεάζουν τον δίσκο με τα project μας και να είναι οργανωμένα. Τώρα αν εσύ κάνεις κυρίως multitrack recordings και δεν χρησιμοποιείς βιβλιοθήκες τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον δίσκο του λειτουργικού για να βάλεις λίγες βιβλιοθήκες. Βέβαια το να τις έχουμε σε άλλο δίσκο έχει και το καλό ότι να χρειαστεί να ξαναπεραστούν γλιτώνουμε άπειρο χρόνο. Πάλι ένας 7200rpm δίσκος είναι ότι καλύτερο. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και SSD καθώς σε αυτόν τον δίσκο δεν θα γίνονται πολλές εγγραφές που φθείρουν τους SSD αλλά αυτό απευθύνεται μάλλον σε συστήματα με μεγαλύτερο budget και απαιτήσεις από το δικό σου.

 

1-4 δίσκους για τα project μας!!!! 1 δίσκος 7200rpm είναι αρκετός για περίπου 64 κανάλια στα 44.1/48KHz και 40 κανάλια στα 96KHz. Σε περίπτωση που κάποιος έχει project που ξεπερνάνε αυτό τον αριθμό τότε ο 1 δίσκος δεν φτάνει και θα πρέπει να κάνουμε κάποιο raid 0,1,5,10 ανάλογα με τις ανάγκες. Εδώ οι SSD δεν προτείνονται καθώς τα πολλά writes θα μειώσουν την διάρκεια της ζωής του αλλά θέλουμε μόνο 7200rpm δίσκους ή 10Κ rpm αν αντέχει κανείς τον θόρυβο :)

 

1? δίσκο για backup. Αν και αυτός είναι προαιρετικός ως προς την απόδοση του συστήματος το να μην χάσεις την δουλεία που έχεις αφιερώσει κόπο και χρόνο για εμένα είναι must. Επίσης πέρα από τα project μπορείς να έχεις και ένα image του λειτουργικού σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά (ιός, λάθος εγκατάσταση προγράμματος, καμένος δίσκος) να μπορείς εύκολα και γρήγορα να επαναφέρεις το σύστημα στη κατάσταση που ήταν. Εσωτερικός εξωτερικός καθώς και η ταχύτητα δεν παίζουν μεγάλο ρόλο. Το μέγεθος είναι που μετράει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Έβαλα το 1 με ερωτηματικό καθώς όσο πιο πολλά backup έχει κανείς τόσο καλύτερα είναι. (Χοντρικά οι δίσκοι έχουν ένα failure rate γύρω στο 3% τον πρώτο χρόνο ζωής τους το οποίο αυξάνεται όσο περνάνε τα χρόνια)

 

Πιθανό στην περίπτωσή σου αυτό που λέω να ακούγονται υπερβολικά αλλά με βάση τις δυνατότητες του συστήματος σου αν κάτι σου δημιουργήσει πρόβλημα τότε μάλλον θα είναι οι δίσκοι. Το καλό είναι ότι οι δίσκοι μπαίνουν και μετά και μπορείς να δεις τις απαιτήσεις σου ή αν έχεις πρόβλημα και να προσθέσεις ότι χρειάζεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας εξηγήσω λίγο καλύτερα το θέμα με τους δίσκους.

 

Ιδανικά όπως είπα θέλεις 3,4 ή και περισσότερους δίσκους.

 

1 για τα windows. Ο λόγος που θέλουμε να έχουμε ξεχωριστό δίσκο για το λειτουργικό είναι επειδή αυτό κάνει random reads και writes και δεν θέλουμε αυτά να επηρεάζουν τα project ή τα samples μας. Κατά προτίμηση ένας 7200rpm δίσκος ή ένας SSD για να γρήγορο boot και γρήγορο άνοιγμα των προγραμμάτων.

 

1 για τα samples μας. Με τις βιβλιοθήκες να φτάνουν πλέον σε πολύ μεγάλο όγκο είναι καλό να βρίσκονται όλα σε ένα δίσκο μόνα τους για να μην επηρεάζουν τον δίσκο με τα project μας και να είναι οργανωμένα. Τώρα αν εσύ κάνεις κυρίως multitrack recordings και δεν χρησιμοποιείς βιβλιοθήκες τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον δίσκο του λειτουργικού για να βάλεις λίγες βιβλιοθήκες. Βέβαια το να τις έχουμε σε άλλο δίσκο έχει και το καλό ότι να χρειαστεί να ξαναπεραστούν γλιτώνουμε άπειρο χρόνο. Πάλι ένας 7200rpm δίσκος είναι ότι καλύτερο. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και SSD καθώς σε αυτόν τον δίσκο δεν θα γίνονται πολλές εγγραφές που φθείρουν τους SSD αλλά αυτό απευθύνεται μάλλον σε συστήματα με μεγαλύτερο budget και απαιτήσεις από το δικό σου.

 

1-4 δίσκους για τα project μας!!!! 1 δίσκος 7200rpm είναι αρκετός για περίπου 64 κανάλια στα 44.1/48KHz και 40 κανάλια στα 96KHz. Σε περίπτωση που κάποιος έχει project που ξεπερνάνε αυτό τον αριθμό τότε ο 1 δίσκος δεν φτάνει και θα πρέπει να κάνουμε κάποιο raid 0,1,5,10 ανάλογα με τις ανάγκες. Εδώ οι SSD δεν προτείνονται καθώς τα πολλά writes θα μειώσουν την διάρκεια της ζωής του αλλά θέλουμε μόνο 7200rpm δίσκους ή 10Κ rpm αν αντέχει κανείς τον θόρυβο :)

 

1? δίσκο για backup. Αν και αυτός είναι προαιρετικός ως προς την απόδοση του συστήματος το να μην χάσεις την δουλεία που έχεις αφιερώσει κόπο και χρόνο για εμένα είναι must. Επίσης πέρα από τα project μπορείς να έχεις και ένα image του λειτουργικού σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά (ιός, λάθος εγκατάσταση προγράμματος, καμένος δίσκος) να μπορείς εύκολα και γρήγορα να επαναφέρεις το σύστημα στη κατάσταση που ήταν. Εσωτερικός εξωτερικός καθώς και η ταχύτητα δεν παίζουν μεγάλο ρόλο. Το μέγεθος είναι που μετράει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Έβαλα το 1 με ερωτηματικό καθώς όσο πιο πολλά backup έχει κανείς τόσο καλύτερα είναι. (Χοντρικά οι δίσκοι έχουν ένα failure rate γύρω στο 3% τον πρώτο χρόνο ζωής τους το οποίο αυξάνεται όσο περνάνε τα χρόνια)

 

Πιθανό στην περίπτωσή σου αυτό που λέω να ακούγονται υπερβολικά αλλά με βάση τις δυνατότητες του συστήματος σου αν κάτι σου δημιουργήσει πρόβλημα τότε μάλλον θα είναι οι δίσκοι. Το καλό είναι ότι οι δίσκοι μπαίνουν και μετά και μπορείς να δεις τις απαιτήσεις σου ή αν έχεις πρόβλημα και να προσθέσεις ότι χρειάζεται.

 

Φιλε με βοηθησες παρα πολυ για να εχω πλανο και σωστη εικονα να οργανωσω ορθα το συστημα καθως ολα αυτα που ειπες δεν τα ειχα σκεφτει και πιθανοτατα ο κοπος και ο χρονος μου θα πηγαιναν στα αζητητα.

Οποτε τωρα θα παρω τους εξωτερικους σκηρους για να περασω καθε τι ξεχωριστα οπως ειπες...βασικα θα μου τα κανουν τεχνικοι και οχι εγω καθοτι ασχετος με τετοια....και επειδη ο συγκεκριμενος Η/Υ ειναι ιερος για μενα τοτε δεν παιζει να τον πειραξω αν δεν ξερω.

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή παρατήρηση!!!

 

Εγώ μιλάω για εσωτερικούς δίσκους και εξωτερικό μόνο για το backup αν θέλεις. Είναι και φθηνότεροι, συνήθως είναι και πιο γρήγοροι και πιο αξιόπιστοι και δεν θα επιβαρύνεις το σύστημα με άπειρα USB.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή παρατήρηση!!!

 

Εγώ μιλάω για εσωτερικούς δίσκους και εξωτερικό μόνο για το backup αν θέλεις. Είναι και φθηνότεροι, συνήθως είναι και πιο γρήγοροι και πιο αξιόπιστοι και δεν θα επιβαρύνεις το σύστημα με άπειρα USB.

+1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή παρατήρηση!!!

 

Εγώ μιλάω για εσωτερικούς δίσκους και εξωτερικό μόνο για το backup αν θέλεις. Είναι και φθηνότεροι, συνήθως είναι και πιο γρήγοροι και πιο αξιόπιστοι και δεν θα επιβαρύνεις το σύστημα με άπειρα USB.

 

 

Εγινες σαφεις αλλα στο συγκεκριμενο κουτι ποσους εσωτερικους μπορω να βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κουτι σου μπορει να παιρνει και...100 δισκους. Το ερωτημα ειναι ποσους μπορεις να συνδεσεις εσωτερικα στη motherboard σου. Αυτο θα το βρεις στα specs της.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι είδα τώρα το κουτί έχει μόνο έναν ανεμιστήρα πίσω. Καλό θα είναι αν βάλεις και πολλούς δίσκους να βάλεις τουλάχιστον άλλον ένα μπροστά να τους ψύχει η μητρική παίρνει μέχρι 6 sata συσκευές άρα με το dvd μπορείς να βάλεις σύνολο 5 δίσκους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου