Προς το περιεχόμενο

Συμβατοτητα επεξεργαστη με κουτι?


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με ολο το σεβασμο το οτι ειναι haswell  και καινουργιο socket δεν σημαινει οτι θα κανει την δουλεια καλυτερα απο τον συγκεκριμενο amd, εχω την εντυπωσει οτι ειναι πλαστικο, μπορει να κανω και λαθος, 500Gb δισκος ειναι μικρος για daw δυστηχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ασχετη ερωτηση σορρυ.

 

(σχετικα με ραμ)

 

σε x58 triple channel με 6 slots ποιο θα ηταν το καλυτερο set up??

triple channel? dual?

 

σε triple εχει νοημα να γεμισεις και τα 6 slots?? και γενικα για realtime επεξεργασια ηχου τι παιζει ρολο απο την πλευρα της ραμ? συχνοτητα? latency?

 

ποσοτητα ως επι το πληστων, οταν φορτωνεις Plugins, εφε στα καναλια αυτα αποθηκευονται στην μνημη και τρεχουν απο εκει, με ταχυτητα δεν θα ασχολιομουν, θα κοιταζα να εχουν χαμηλο cl απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να μην το στησεις μονος σου. Αφου δηλωνεις "ασχετος", βρες εναν επαγγελματια να στο στησει ή εστω καποιον φιλο σου που να ξερει. Δεν ξερω τι παιζει με το Vision Studio απ'οπου αγορασες τα υλικα, αλλα αν τα επαιρνες απο το, πχ, e-shop, θα στο εστηναν οι ιδιοι χωρις επιπλεον χρεωση.

ναι αυτο ειναι δεδομενο οτι θα το παω σε καποιον γνωστο μου να το στεισω....δεν παιρνω λαθος αποφασεις σε κατι που δεν ξερω και το εχω πληρωσει... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

undercover, δεν θελω να επεκταθω φιλε μου στο θέμα γιατι ειναι περιττό, οι απαντήσεις έχουν δοθεί.

 

Αν ομως πιστευεις οτι ο επεξεργαστης που προτεινες ειναι καλύτερος και καταλληλότερος απο τον 8320 για daw, μαλλον κοιτάς τα benchmark απο κάτω προς τα πάνω. Αμα τα δεις ανάποδα, πραγματι ο i3 που προτείνεις είναι ανώτερος.  Επισης  οτι οι amd σκαλωνουν σε αποδοση,  οπως και ο σκληρός 500gb ειναι αρκετος και οτι πρεπει για χρηση daw......................

 

.............................................

εμένα δεν με πείθεις. Φιλικά παντα

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη και μη σου πω και για παααααααααααααααρα πολυ μελλοντικη χρηση ειναι μια χαρα. Τωρα αμα γεμισει καποτε τον σκληρο παιρνει και εναν δευτερο ή κανενα ssd για το συστημα.

 

adamo_fender εισαι υπερβολικος

harrisxr650 εισαι υπερβολικος. Οι μισοι και μη σου πω παραπανω εδω μεσα κανουν δουλεια (και οχι της πλακας) με λιγοτερη μνημη και δεν εχουν κανενα προβλημα

underover εισαι υπερβολικος και εγω intelακιας ειμαι αλλα οχι και i3.

Χαλαρωστε λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@krknow. Μαζι σου σε όλα εκτός απο το σκληρό.

Εισαι υπερβολικός. λολ

 

Αλλα αυτο δεν ειναι άμεσο θέμα όντως, αμα χρειαστει οποτε χρειαστεί μπορει να προσθεσει σκληρους οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

 

π.χ επειδη ειμαστε πολλοι παθοντες, γνωριζουμε οτι η εγκατασταση προγραμματων ακομα και για τους πιο συγκρατημενους απο εμας αλλα και η ρυθμιση τους, το περασμα των data που εχει και ιδιοτροπιες στην εγκατασταση απο μερικα vst και plugins και πολλα αλλα , προυποθετει και την ληψη ενος back up γιατι μετα αμα γινει οποιαδηποτε στραβη η φυσικη βλαβη, αντε να τα ξαναστησεις ολα απο την αρχη και να χασεις και τη δουλεια, οποτε χρειαζεται χωρος και μαλιστα recommended ανεξαρτητος απο τον κυριο δισκο, για restore της εγκαταστασης και διαφυλαξης της δουλειας. Σε αυτο θα μου πεις μπορουν να γινουν συνδυασμοι με χρηση και εξωτερικων μεσων, αλλα και partitions , υπαρχουν πολλοι δρομοι, αλλα ολα αυτα οσο αυξανεται ο ογκος που θα αυξηθει για εναν που ασχολειται, αυτο ειναι σιγουρο, τοτε χρειαζεται χωρος και εξυπνα δομημενος.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

undercover, δεν θελω να επεκταθω φιλε μου στο θέμα γιατι ειναι περιττό, οι απαντήσεις έχουν δοθεί.

 

Αν ομως πιστευεις οτι ο επεξεργαστης που προτεινες ειναι καλύτερος και καταλληλότερος απο τον 8320 για daw, μαλλον κοιτάς τα benchmark απο κάτω προς τα πάνω. Αμα τα δεις ανάποδα, πραγματι ο i3 που προτείνεις είναι ανώτερος.  Επισης  οτι οι amd σκαλωνουν σε αποδοση,  οπως και ο σκληρός 500gb ειναι αρκετος και οτι πρεπει για χρηση daw......................

 

.............................................

εμένα δεν με πείθεις. Φιλικά παντα

 

 

δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν,είπα την γνώμη μου,ο τεχνικός η/υ απλά έχει να προτείνει κάτι,σαφώς έχω δουλέψει με amd απο 939 socket έως fm2 και απο intel socket 478,775,1155 κτλπ και απλά είπα την γνώμη μου.Τώρα το αν είναι αρκετός ο 500gb δίσκος αυτό εξαρτάται απο τις ανάγκες του καθενός εγώ πχ δουλεύω το flstudio στο σκληρό και τα samples τα έχω σε 1 usb των 16gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οπως ειπε και ο waterfall-Κ πιο πανω τα εχω αγορασει τα πραγματα και τωρα ειμαι στην τελικη ευθεια να παρω την AMD μονο για να το στεισω και να δουλευει.

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου και τις προτασεις σου,αν χρειαστει καποια στιγμη να αλλαξω καποια πραγματα απο τα ηδη υπαρχωντα στο Η/Υ μου πιο θα ηταν αυτο?Δλδ με βαση αυτα που εχω αγορασει πιο ειναι το πιο αδυναμο σημειο που με την πρωτη ευκαιρια θα πρεπει να αλλαξω?

Ευχαριστω προκαταβολικα και παλι.

φίλε μου η κάρτα γραφικών που πήρες είναι τσάμπα λεφτά αν θέλεις να παίξεις κάποιο παιχνίδι ζήτημα είναι να σου βγάλει 25-30fps.Το τροφοδοτικό είναι πανάκριβο μπορούσες να είχες ρίξει αλλού τα λεφτά(δυστηχώς είναι τα ποιό ευάλωτα  τα άτιμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα.

 

Φίλε 6string, τα components που έχεις αγοράσει είναι μια χαρά για ένα home studio, αν και δεν μας έχεις πει ακριβώς πως θέλεις να δουλεύεις (multitrack recording, samplers, soft synths) ή τι κάρτα ήχου έχεις.

 

Γενικά αν κάτι σου λείπει από το σύστημα είναι οι δίσκοι καθώς το προτιμότερο θα είναι να έχεις 3 με 4 σκληρούς (1 για τα windows, 1 για τα samples, 1 για τα project και 1 για backup). Αυτό βέβαια εξαρτάτε με τον τρόπο που δουλεύεις αλλά γενικά το μεγαλύτερο bottleneck στους υπολογιστές είναι οι δίσκοι.

 

Αν άλλαζα κάτι στην σύνθεσή σου ίσως έβαζα λίγο μικρότερο τροφοδοτικό (όχι ότι είναι πρόβλημα το ότι έβαλες μεγαλύτερο ίσα ίσα δεν θα ζεσταθεί ποτέ και δεν θα το ακούσεις ποτέ απλά και με ένα 700άρι το ίδιο θα ήταν)

Επίσης προσωπικά θα έβαζα καλύτερη ψύκτρα στον επεξεργαστή καθώς ο 8350 είναι αρκετά ζεστός και ενδέχεται να κάνει φασαρία αν ζορίζετε ειδικά τους ζεστούς μήνες. Επίσης με μια καλή ψύξη άνετα του κάνεις και ένα OC στα 4,5GHz.

Τέλος οι μνήμες που έχεις πάρει είναι CL11 θα προτιμούσα κάτι με CL9 καθώς αυτές που έχεις βάλει είναι και πολύ ακριβές χωρίς λόγο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα.

 

Φίλε 6string, τα components που έχεις αγοράσει είναι μια χαρά για ένα home studio, αν και δεν μας έχεις πει ακριβώς πως θέλεις να δουλεύεις (multitrack recording, samplers, soft synths) ή τι κάρτα ήχου έχεις.

 

Γενικά αν κάτι σου λείπει από το σύστημα είναι οι δίσκοι καθώς το προτιμότερο θα είναι να έχεις 3 με 4 σκληρούς (1 για τα windows, 1 για τα samples, 1 για τα project και 1 για backup). Αυτό βέβαια εξαρτάτε με τον τρόπο που δουλεύεις αλλά γενικά το μεγαλύτερο bottleneck στους υπολογιστές είναι οι δίσκοι.

 

 

Αν άλλαζα κάτι στην σύνθεσή σου ίσως έβαζα λίγο μικρότερο τροφοδοτικό (όχι ότι είναι πρόβλημα το ότι έβαλες μεγαλύτερο ίσα ίσα δεν θα ζεσταθεί ποτέ και δεν θα το ακούσεις ποτέ απλά και με ένα 700άρι το ίδιο θα ήταν)

Επίσης προσωπικά θα έβαζα καλύτερη ψύκτρα στον επεξεργαστή καθώς ο 8350 είναι αρκετά ζεστός και ενδέχεται να κάνει φασαρία αν ζορίζετε ειδικά τους ζεστούς μήνες. Επίσης με μια καλή ψύξη άνετα του κάνεις και ένα OC στα 4,5GHz.

Τέλος οι μνήμες που έχεις πάρει είναι CL11 θα προτιμούσα κάτι με CL9 καθώς αυτές που έχεις βάλει είναι και πολύ ακριβές χωρίς λόγο...

 

 

καλημερα φιλε dimfil.

Λοιπον εγω τον Η/Υ θα τον χρησιμοποιω για Multitrack recordings.Επισης εχω καρτα ηχου μια εξωτερικη M-Audio Fast Track MKII για να γράφω τα μερη μου.Στην πορεια θα παρω κατι καλυτερο αν μπορεσω.Βασικα ακομα και τωρα που ηχογραφουσα σε λαπτοπ εβγαζα αρκετα καλα αποτελεσματα αλλα με κρεμουσε το Λαπτοπ συνεχεια και κολλουσε.Με cubase 5 σπασμενο το δουλευα.

Δλδ για να κτλαβω...Θα πρεπει να παρω εναν εξωτερικο ακομα για να βαζω τα bak αρχεια ηχογραφησεων απο το cubase?Να μην τα χασω?Αυτο μου λες?ξερω ειναι εκτος θεματος αλλα μιας και το ανεφερες θα ηθελα μια επεξηγηση...

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου